Закон, спрямований на подолання наслідків фінансової кризи

19 листопада 2009 року Президент України підписав Закон України “Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи” №1533 (“Закон”), який був прийнятий Верховною Радою 23 червня 2009 року.

Законом внесені певні зміни до законодавства, що стосується банківської діяльності, кредитування, режиму іноземного інвестування, валютного контрою та оподаткування. Ми хотіли б звернути увагу на наступні важливі зміни.

Іноземне інвестування

Відповідно до Закону режим іноземного інвестування зазнає істотних тимчасових змін, які вводяться до 1 січня 2011 року. Такі зміни включають:

  • обов’язкову державну реєстрацію іноземних інвестицій;
  • здійснення іноземних інвестицій в грошовій формі виключно через інвестиційні рахунки, відкриті в уповноважених українських банках;
  • вимогу щодо здійснення іноземних інвестицій в грошовій формі на території України виключно в національній валюті України, тобто, фактично, вимогу проводити обов’язковий обмін іноземної валюти для здійснення інвестиції.

Валютне регулювання

На сьогодні українське законодавство вимагає щоб валютна виручка українського експортера зараховувалася на його рахунок протягом 180 днів після здійснення поставки товарів або послуг. Аналогічне правило діє відносно імпортерів: вони зобов’язані ввезти товар або отримати послугу не пізніше 180 днів після здійснення передплати в іноземній валюті за кордон. Продовження такого строку можливо лише за умови надання відповідного висновку Міністерством економіки України.

Відповідно до Закону згадані строки скорочуються до лише 90 днів як стосовно операцій з імпорту, так і стосовно операцій з експорту.

Кредити, отримані від нерезидентів

Законом вводяться наступні нормативні обмеження, що стосуються кредитів, отриманих резидентами від нерезидентів. Зокрема, забороняється:

  • внесення будь-яких змін до договорів про залучення резидентами-позичальниками кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів, в результаті яких скорочуються строки виконання резидентами-позичальниками зобов’язаньперед нерезидентами-кредиторами за такими договорами або які передбачають їх дострокове виконання;
  • реєстрація таких змін Національним банком України;
  • дострокове виконання резидентами фізичними та юридичними особами зобов’язань перед нерезидентами-кредиторами за договорами про залучення резидентами-позичальниками кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів.

Зазначені обмеження діятимуть до 1 січня 2011 року.

Банківська діяльність

Субординований борг, наданий в іноземній валюті першої групи Класифікатора іноземних валют Національного банку України, враховується при розрахунку капіталу за офіційним обмінним курсом Національного банку України, встановленим на звітну дату.

До 1 січня 2012 року гранична сума коштів, залучених на умовах субординованого боргу, що включаються до регулятивного капіталу банку, становить не більше 100 відсотків основного капіталу банку. Кошти, залучені у цей період на умовах субординованого боргу, включаються до капіталу банку в повному обсязі без врахування обмежень, встановлених для додаткового капіталу. До 1 січня 2012 року субординований борг включається до капіталу банку без щорічного зменшення на 20 відсотків від його первинної вартості.

Відповідно до Закону, мінімальний розмір статутного капіталу на день реєстрації банку встановлюється на рівні 75 мільйонів гривень, порівняно з діючим мінімальним розміром у 10 мільйонами євро.

До 1 січня 2011 року українські банки та інші фінансові установи мають право надавати споживчі кредити в іноземній валюті тільки для оплати послуг нерезидентам за лікування та навчання за кордоном, що здійснюватиметься шляхом безпосереднього спрямування коштів на рахунок лікувальної установи або закладу освіти.

Інші зміни

Законом встановлюється правова основа для реструктуризації кредитів фізичних осіб.

Також вводиться мораторій на період 2009 – 2010 років на примусове виселення із житла, в якому зареєстрована фізична особа – іпотекодавець, за умови, що:

  • це житло є єдиним житлом іпотекодавця;
  • відсотки за іпотечним житловим кредитним договором сплачуються своєчасно або з максимальною затримкою до двох місяців;
  • та документально врегульовано питання реструктуризації боргу на узгоджених з банком умовах.

Законом також внесені певні зміни щодо оподаткування банків та фінансових установ.

Закон набирає чинності з дня його опублікування, яке очікується невдовзі.

Стаття опублікована у вівторок, 22.12.2009, у категорії Новини законодавства. Коментування публікації заборонено.

--


Календар публікацій

Грудень 2009
П В С Ч П С Н
    Січ »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031