Ринок праці-2010: епоха стриманого оптимізму

Рік, що минає був не найбільш успішним для українського ринку праці. Багато фахівців залишилися без роботи, деяким довелося і зовсім змінити сферу діяльності. При цьому майже всі працюючі українці відчули на собі такі неприємні явища, як “заморожування” зарплат, затримки з виплатами.

Разом з тим, відповідно до очікувань експертів, наступний рік буде більш вдалим.

Зарплати зростатимуть

Сьогодні ринок праці можна охарактеризувати трьома основними тенденціями: пожвавлення, стабілізація та поступове збільшення кількості вакансій у всіх секторах економіки (може, за винятком будівництва, металургії та частково банківського сектора), розповідає директор рекрутингової компанії “Форсаж” Олена Грищук.

“У зв’язку з цим ми прогнозуємо, що рівень заробітних плат фахівців буде поступово підвищуватися. Поки що цього не відбувається, однак хотілося б інформувати роботодавців, бізнесменів, управлінців, які мають справу з формуванням команд для своїх компаній, про те, що сьогодні дуже важливо тримати руку на пульсі подій “, – відзначає рекрутер.

За її словами, швидше за все після виборів, навесні 2010 року, ми будемо спостерігати поступове підвищення зарплат після того, як вони були значно урізані в кризовий час. “Для роботодавця дуже важливо відслідковувати цей процес, щоб конкуренти не повели цінних співробітників з компанії. Потрібно проводити моніторинг зарплат”, – впевнена О. Грищук.

На її думку, в будь-якому випадку роботодавцю не варто приймати будь-які рішення зопалу. “Поки що ринок на боці роботодавця. Умови на ринку праці диктує роботодавець. Кількість фахівців поки достатня і компанія може дозволити собі обирати людей в більшості випадків (крім унікальних позицій, які вимагають хантингу)”, – пояснює директор рекрутингової компанії.

Мотивація перш за все

Тим не менше, роботодавцям все ж таки радять особливу увагу приділяти мотивації співробітників. “Потрібно зрозуміти для себе, чи очікують люди закінчення кризи в компанії або ж вони зацікавлені в роботі, і віддані даній організації”, – зазначають рекрутери.

Важливим вони називають посилення нематеріальної мотивації. “У кожної компанії можуть бути свої якісь методи, але люди повинні відчувати, що у їх фірми є перспективи, що вони коштовні і потрібні компанії”, – вказує О. Грищук.

Разом з тим, завжди потрібно пам’ятати, що якою б унікальною не була система нематеріальної мотивації, в більшості випадків, якщо інший роботодавець пропонує в два, в три рази більшу зарплату, шансів утримати фахівців не багато. Тим більше, що дефіцит професіоналів на ринку є завжди.

Боротьба за асів

На думку керуючого партнера групи компаній “Алла Коняєва і Партнери” Алли Коняєвою, в 2010 році на українському ринку праці слід очікувати жорсткої конкуренції за професіоналів, що мають знання і вміють добре працювати.

“Ми увійшли в епіцентр демографічної ями: ненароджені діти 1986-92 років саме зараз мали б поповнювати ринок праці. Крім того, сьогодні спостерігається припинення масового накопичення бізнес-компетенцій, тому що компанії вже рік як перестали купувати серйозні навчальні програми”, – розповідає А. Коняєва.

За її словами, на рік перервані трудовий та навчальний процес матиме наслідком те, що навички, не затребувані протягом певного часу, згасають. Отже, бізнес почне активно шукати тих, від кого відмовився рік тому. І буде в подиві – куди поділися талановиті фахівці?

А “профі” пішли в іншу ключову активність, і для того, щоб відновити інтелектоємні види діяльності, знадобиться час і кропіткі зусилля.

“Відлизі” – бути!

Активізації вітчизняного ринку праці вже в січні очікує генеральний директор порталу rabota.ua Микола Михайлов. За його прогнозами, у багатьох компаніях стартуватимуть нові проекти.

“Навіть ті індустрії, які дуже сильно сповільнили зростання в період кризи, вже зараз потроху спостерігають позитивні тенденції і виходять на етап зростання. Це пов’язано з тим, що люди стали більш впевнені в завтрашньому дні і готові знову витрачати гроші”, – вважає М. Михайлов.

На його думку, не варто очікувати в новому році значних погіршень в будь-яких секторах. “Те, що буде характеризувати ринок праці в першому півріччі 2010 року – це” стриманий оптимізм “, тобто все відносно вірять в те, що найгірше позаду, що є зростання. Не можна сказати, що він (ріст, – ред.) швидкий, однак він є і динаміка – позитивна. Тому всі готові потроху вкладати, розвиватися і в якійсь мірі розширюватися. Керівництво компаній, оцінюючи очевидні результати зростання, буде крок за кроком проводити набір (персоналу, – ред.) “, – упевнений експерт.

Вакансії-2010: щасливчики і аутсайдери

За даними М. Михайлова, в 2010 році структура попиту в розрізі професій буде порівнянна із ситуацією на ринку праці в кінці 2009 року.

“Як і зараз, 20-25% вакансій будуть складати пропозиції для фахівців з продажу. Близько 15-20% – торговий персонал, близько 10-15% – програмісти та інші ІТ-фахівці. Отже, більше половини вакансій, як і на даний момент, припадатиме на Топ-3 категорії фахівців “, – розповідає топ-менеджер rabota.ua.

Крім того, будуть потрібні практичні маркетологи, які можуть своїми діями підтримати процес продажу. Також залишаться затребуваними маркетологи-аналітики, здатні складати прогнози.

“Думаю, що поступово зростатиме роль hr-менеджерів, у зв’язку з тим, що буде спостерігатися тенденція перетікання кадрів з компанії в компанію, люди будуть змінювати роботу, і потрібно буде утримувати персонал і підбирати нових людей. У будь-якому разі, потреба в них буде більш активна в порівнянні з першим і навіть з другим півріччям 2009 року “, – упевнений експерт.

Разом з тим, згідно з його прогнозами, знову з’явиться попит на керівників. “Це може відбутися ближче до кінця першого півріччя, тому що в багатьох компаніях сталася оптимізація за рахунок середнього і частково вищої ланки, що скоротило рівень ієрархії. А коли намітиться стабільна тенденція до зростання, бізнес не буде готовий швидко реагувати на нову змінну ситуацію”, – пояснює керівник порталу.

Стаття опублікована у вівторок, 12.01.2010, у категорії Фінанси. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


− чотири = 2

--


Календар публікацій

Січень 2010
П В С Ч П С Н
« Гру   Лют »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031