Гривня пробила рубіж

Вчора ціна покупки долара в банках Києва опустилася нижче 8 грн. Останній раз в Україні американська валюта коштувала так дешево 6 січня.

Середній курс купівлі долара на готівковому ринку 22 лютого знизився до 7,98 грн. / $, Курс продажу – до 8,03 грн. / $. Зниження вартості інвалюти в банках та обмінниках стало прямим наслідком помітного падіння курсу долара на міжбанківському валютному ринку України. Так, за даними порталу Ukrdealing, за вчорашню торговельну сесію іноземна валюта на міжбанку подешевшала на 4 коп. – До 7,95 грн. / $ (Покупка) і 7,97 грн. / $ (Продаж).

Варто відзначити, що плавна ревальвація гривні почалася майже відразу після другого туру президентських виборів. З 9 по 22 лютого вартість американської валюти на міжбанку зменшилася більш ніж на 10 коп. При цьому фінансисти запевняють, що в зміцненні гривні зараз немає ніякої політики.

Учасники ринку говорять, що на зміцнення гривні впливають виключно економічні чинники, такі як перевищення пропозиції валюти над попитом. “У січні-лютому обсяг міжбанку істотно скоротився. Тому навіть незначного надлишку пропозиції валюти достатньо, щоб чинити тиск на курс долара”, – вважає директор казначейства банку “Київ” Фелікс Інденбаум. Слова фінансиста про зниження обсягів торгів на міжбанку підтверджує і статистика НБУ – середньоденний обсяг транзакцій з доларами в 2010 році становить $ 126 млн., у той час як ще в грудні цей показник становив майже $ 250 млн.

Через те, що ринок такий вузький, поява на міжбанку “зайвих” навіть $ 50-100 млн. призводить до істотного зміцнення гривні. Цього разу “зайва” сотня-друга мільйонів доларів з’явилася в зв’язку зі зростанням інтересу нерезидентів до облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). “З початку цього місяця портфель ОВДП інвесторів-нерезидентів виріс майже на півмільярда гривень”, – говорить економіст компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов.

Реальний обсяг валюти, яку нерезиденти могли конвертувати в гривню для придбання держпаперів, міг бути суттєво більшим, тому що в багатьох випадках від імені іноземних інвесторів виступають вітчизняні банки.

Дешевше долар не буде

Подальшої значної ревальвації гривні експерти не очікують. У першу чергу це обумовлено політикою Національного банку. “У грудні НБУ вийшов на міжбанк з пропозицією про покупку долара, коли його ціна опустилася нижче 7,98 грн. / $. Ми очікуємо, що і цього разу, якщо гривня збереже тенденцію до зміцнення, регулятор почне викуповувати з ринку надлишок американської валюти . Тим більше, що НБУ вже відчуває потребу в поповненні міжнародних резервів, які з початку року зменшилися на $ 2,5 млрд. “, – говорить Олексій Блінов. Однак серйозно “затариться” валютою на міжбанку регулятору навряд чи вдасться, оскільки перевищення пропозиції над попитом незначне, не більше $ 200-300 млн. на місяць.

“Обсяг і вартість продукції українського експорту зараз на підйомі, до того ж починаючи з березня і до початку літа в українських емітентів немає значних виплат по зовнішніх боргах. Тому не виключено, що протягом весняних місяців ревальваційний тиск буде продовжуватись і буде стримуватися лише присутністю НБУ на міжбанку”, – вважає Блінов.

Разом з тим деякі експерти стверджують, що навесні гривня буде дешевшати. “Сьогоднішня ревальвація короткострокова. У найближчі 3-4 місяці нового чи старого Кабміну для вирішення проблем держбюджету доведеться проводити значну емісію коштів, що неминуче приведе до здешевлення гривні”, – вважає керівник одного з великих банків.

Захід повірив у гривню

Більш оптимістично стали дивитися на майбутнє гривні західні фінансисти, які торгують безпоставковими форвардами на українську валюту (NDF). Зараз котирування NDF на гривню строком на один місяць знаходиться біля позначки 8,13 грн. / $, а піврічні форварди торгуються на рівні 8,80 грн. / $. Якщо врахувати, що ще наприкінці минулого року котирування аналогічних NDF були 8,65 та 9,9 грн. / $, То можна говорити, що гривня значно поліпшила свій імідж в очах західного інвестиційного співтовариства.

Борис Давиденко (Дело, № 27, 23 лютого 2010)

Стаття опублікована у середа, 24.02.2010, у категорії Фінанси. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


− 1 = чотири