Нацбанк переглядає ставки

Нацбанк планує зменшити вартість рефінансування. Вчора представник регулятора заявив, що ставка рефінансування має бути наближена до облікової. Підстави для цього існують, оскільки місячна інфляція в найближчі півроку не перевищить 1%. З часом можна очікувати зниження також кредитних і депозитних ставок, вважають експерти.

Про плани змінити ставки рефінансування вчора заявив керівник групи радників НБУ Валерій Литвицький. “Ми будемо міняти всі ставки з урахуванням багатьох обставин. Нашу процентну політику гальмує такий розрив між ставками рефінансування і дисконтною ставкою. Він повинен бути мінімальним, щоб не було такого, що робочі ставки рефінансування становлять 15-17%, а облікова – 10%, – розповів пан Литвицький .- Ми будемо вибудовувати процентні ставки таким чином, щоб вони сприяли виходу з рецесії і відновленню кредитування. Вони повинні бути протиінфляційним”. Нагадаємо, в серпні 2009 року НБУ знизив облікову ставку з 11% до 10,25%.

За словами Валерія Литвицького, зниження вартості рефінансування відбудеться у випадку збереження місячної інфляції на рівні нижче 1%. За даними Держкомстату, в березні інфляція становила 0,9%, тоді як у січні і лютому – 1,8% і 1,9% відповідно. Експерти вважають, що найближчим часом рівень інфляції не зміниться. “Можна чекати, що до вересня місячні темпи інфляції будуть низькими, менше 1%. Змінити ситуацію може лише підвищення цін на газ на внутрішньому ринку, що викличе збільшення вартості комунальних послуг. Однак, за нашими оцінками, це відбудеться лише восени, ближче до початку опалювального сезону”, – говорить аналітик ІК Dragon Capital Олена Бєлан.

Останній раз Нацбанк видавав рефінансування в лютому. Вартість кредиту на 1 млн. грн. склала 15,5%, на 48,7 млн. грн. – 16,5%. Останній кредит овернайт був виданий в січні на 3,8 млн грн під 17%. У минулому році регулятор видавав рефінансування під 16-23,5%, а овернайти – під 18-20%. Банкіри відзначають, що зараз центробанк видає короткострокове рефінансування під 12,5% під заставу ОВДП та під 13% без застави.

Учасники ринку позитивно ставляться до планів регулятора. “Зниження ставок позитивно позначиться на ринку. З’явиться альтернативне джерело коштів. Банку вигідніше отримати кредит від Нацбанку під 10%, ніж брати гроші у фізичних осіб під 25%”, – пояснює заступник голови правління банку “Фінанси та Кредит” Сергій Борисов. За даними НБУ, у березні середня ставка по строкових депозитах для населення становила 20,1%. Втім, не варто очікувати, що це джерело коштів буде дуже популярний. “Різкого припливу коштів у банки не буде, так як отримання рефінансування обмежено заставами і тимчасовими рамками. Без застав Нацбанк не видає кредити, за винятком овернайтів”, – говорить пан Борисов.

Здешевлення ресурсів Нацбанку з часом відіб’ється на кредитних ставках. “На зниження ставок рефінансування ринок відреагує зменшенням вартості залучення пасивів, що, у свою чергу, призведе до здешевлення активів. Їх вартість буде залежати від ціни ресурсів для банків, які повинні закладати маржу не менше 5%. В результаті кредитні ставки можуть знизитися до 17 -20%, – прогнозує голова правління банку “Хрещатик” Дмитро Гриджук .- Підприємцям це дасть можливість реалізувати програми, які неможливо було здійснити при вартості кредитів 25-30% “.

Олена Губарєв, Юрій Панченко (Коммерсант-Україна, № 69, 21 квітня 2010)

Стаття опублікована у четвер, 22.04.2010, у категорії Новини законодавства. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


2 + = десять

--


Календар публікацій

Квітень 2010
П В С Ч П С Н
« Бер   Тра »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930