В Україні зберігся «інквізиційний» характер кримінального процесу – Міністр юстиції

За 19 років незалежності кримінальне судочинство в Україні зазнало мінімальних змін. Кримінальний процес в державі досі зберігає основні риси інквізиційного процесу.

Про це заявив Міністр юстиції Олександр Лавринович у ході міжнародної конференції «Перспективи реформи кримінальної юстиції в Україні», що відбувається сьогодні в Києві за сприяння Ради Європи, Венеціанської комісії та Департаменту юстиції США.

Міністр юстиції окреслив характер реформ кримінальної юстиції, що мають відбутися в країні незабаром у рамках реформ державного управління, ініційованих Президентом України. Стрижнем таких реформ, за словами головного правника країни, стануть забезпечення та захист прав людини, як на рівні кожного окремого громадянина, так і суспільства в цілому.

Серед основних кроків, які будуть здійснені в рамках реформування кримінальної юстиції у країні, Міністр назвав реформування кримінального судочинства, ухвалення нового Кримінального процесуального кодексу. Йдеться також про реформу системи прокуратури та реформи пенітенціарної сфери.

Так, реформа кримінального процесу, за словами Олександра Лавриновича, здійснюватиметься з урахуванням його головної мети – захисту прав людини та пошуку справедливості. Найкращий шлях до об’єктивності в оцінці злочину у всіх його складових, а також до адекватності покарання, на думку Міністра юстиції, можливо забезпечити лише за умови запровадження змагальності кримінального процесу – змагання точок зору, позицій аргументів. Змагальність кримінального процесу стане одним з наріжних каменів майбутнього нового Кримінального процесуального кодексу.

Міністр юстиції назвав повільними реформи пенітенціарної системи, що здійснювалися в Україні, в тому числі на виконання зобов’язань, взятих у 1995 році при вступі країни до Ради Європи. Реформування системи буде важливою складовою майбутніх реформ кримінальної юстиції у країні.

У рамках реформування прокуратури потрібно визначитися щодо поєднання функцій нагляду за слідством. Міністр юстиції назвав також «відверто корупціогенними» норми, які на сьогодні дають можливість органам прокуратури безконтрольно відкривати, закривати, поновлювати кримінальні справи.

Олександр Лавринович зазначив, що майбутня реформа кримінальної юстиції здійснюватиметься з урахуванням раніше напрацьованих в Україні проектів, а також з урахуванням досвіду європейських інституцій у цій сфері. Разом з тим, наголосив Міністр юстиції, використання запозиченого досвіду буде «критичним та творчим».

Джерело: Міністерство юстиції України

Стаття опублікована у середа, 19.05.2010, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


шість − = 0

--


Календар публікацій

Травень 2010
П В С Ч П С Н
« Кві   Чер »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31