Держфінмоніторинг перетворюється на силовий орган

Розширення повноважень Держфінмоніторингу, згідно з якими він буде мати інформацію про всі значимі фінансові операції, перетворює його на силовий орган, чиїх повноважень не мають ні органи міліції, ні прокуратури, ні навіть податкова, пише у своїй статті для “ДТ” кандидат юридичних наук Данило Гетманцев .

Мова йде про прийняте 18 травня в цілому законопроекті №3062 “Про внесення змін до Закону України” Про запобігання легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом”, істотно розширює повноваження Держфінмоніторингу.

“Основним нововведенням законопроекту стало розширення списку суб’єктів фінансового моніторингу, тобто організацій, які повинні реєструвати і повідомляти Держфінмоніторингу про всі фінансові операції, що підлягають моніторингу, – пише юрист. – Тепер такими суб’єктами додатково до вже існуючих будуть також адвокати, нотаріуси, аудитори , торговці нерухомістю, цінними паперами, дорогоцінними металами і просто здійснюють операції з товарами, що надають послуги, виконують роботи за готівку”, – пише юрист.

“Таким чином, фінансовий моніторинг отримає всеосяжний характер. Будь-яка операція в готівковій формі (навіть у магазині) з активами на суму понад 150 тис. грн. (менше 20 тис. дол), так само, як та, на розсуд суб’єкта первинного фінансового моніторингу, операції на меншу суму або в безготівковій формі, за задумом авторів законопроекту будуть об’єктом фінансового моніторингу і, отже, стануть реєструватися і враховуватися Держфінмоніторингом. Обліку підлягають і взаємопов’язані фінансові операції, проведені між тими ж суб’єктами на меншу суму”, – пояснив експерт .

На його думку, даний законопроект йде далі Кримінально-процесуального кодексу, змушуючи аудиторів, адвокатів і нотаріусів розкривати закриту інформацію.

“Ще однією пропозицією поки що законопроекту є розширення повноважень Держфінмоніторингу за рахунок права проводити перевірки суб’єктів фінансового моніторингу, зупиняти будь-які фінансові операції. Відзначимо, що таким чином норми законопроекту пропонують повернути арешт банківських рахунків в позасудовому порядку, скасований ще в 2006 році. Для цього навіть вносяться зміни до Цивільного кодексу та Закону “Про банки і банківську діяльність”. Таких повноважень не мають ні органи міліції, ні прокуратури, ні навіть податкова!”, – вважає юрист.

“Додайте до цього існуюче зараз право Держфінмоніторингу на отримання будь-якої інформації та копій документів від державних органів та суб’єктів фінансового моніторингу, та отримайте обсяг повноважень органу, який буде мати інформацію про всі більш-менш значущі фінансові операції, до яких закон відносить і негрошові операції (скажімо, з відчуження нерухомості), що здійснюються на території України”, – додав експерт.

Джерело: “Дзеркало тижня”

Стаття опублікована у вівторок, 25.05.2010, у категорії Новини законодавства. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


− 7 = один

--


Календар публікацій

Травень 2010
П В С Ч П С Н
« Кві   Чер »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31