Ступінь LLM – вимога часу для українського юриста

Ні для кого не секрет, що українські вищі навчальні заклади в силу різних причин не дотягують до рівня провідних університетів світу. У міжнародних рейтингах університетів вітчизняні університети не входять навіть у 200 найкращих. На мій погляд це перш за все пов’язано із невідповідністю української вищої освіти вимогам сьогоднішнього ринку праці, її застарілістю. Українські ВНЗ дозволяють отримати хорошу теоретичну підготовку, однак якість національної освіти страждає через відсутність насамперед практичної складової, застарілість поглядів на викладання у професорсько-викладацькому складі.

Для того аби українські правничі школи стали визнаними світовою спільнотою, вважаю, необхідно запровадити систему вибору предметів та спробувати наблизити юридичну вищу освіту до практики юриста, щоб після закінчення університету випускник відчував себе впевнено саме у практичній діяльності. Окрім того у багатьох вітчизняних навчальних закладах досить легко уникнути об’єктивної оцінки знань студентів, що дозволяє розслабитися студентам, відбиває у них бажання сумлінно навчатися, що, у свою чергу, призводить до невідповідностей оцінок дійсним знанням та навичкам випускника.

Нова для нас освіта

Враховуючи неналежну якість української вищої освіти, сьогодні переваги при прийнятті на роботу мають випускники, котрі окрім національного, отримали й іноземний диплом, зокрема LLM.

Master of Laws (LL.M. або LLM – лат., Legum Magister, для жінок може використовуватися Legum Magistra) – додаткова юридична освіта. Ступінь LLM зазвичай отримують у спеціалізованій області юриспруденції. Історично, LLM освіта є частиною правової освіти англомовних країн, яка побудована на різниці між бакалаврською і магістерською освітами. Проте останнім часом освіта LLM з’явиласяся і в інших європейських країнах, навіть тих, де Болонська система освіти до цих пір повністю не запроваджена. У деяких іноземних школах права еквівалентом LLM може бути магістерській ступінь по цивільній юриспруденції (Master of Civil Jurisprudence – MCJ), магістерський ступінь по порівняльному праву (Master of Comparative Law – MCL) чи магістерський ступінь по праву (Master of Legal Studies – MLS).

В Україні ступінь магістра права є вимогою часу, а не особливістю кандидата, сьогодні число осіб, які отримують ступінь магістра права закордонного ВНЗ невпинно зростає. Щороку кілька десятків українців отримують стипендії для навчання за кордоном, що є досить позитивним процесом, адже висока вартість навчання і проживання в престижному університеті лягає важким тягарем на плечі студентів із незаможних родин. Отримавши ступінь LLM випускник західного ВНЗ здобуває не лише професійні знання, досвід і корисні контакти, але й прихильність українських роботодавців. Факт успішного закінчення кандидатом іноземного університету свідчить про наявність у нього низки позитивних якостей: здатність адаптуватися до мультикультурного середовища, розуміння базових принципів західного підходу до роботи та ведення бізнесу, вміння наполегливо працювати для досягнення мети в умовах жорсткої конкуренції, поширеної серед студентів західних університетів. Досвід навчання в зарубіжних університетах отриманий колишніми студентами українських вищих навчальних закладів цінується на Батьківщині, оскільки свідчить про володіння іноземною мовою та бажання вдосконалюватися. Знання англосаксонської системи права допомагає юристам краще розуміти іноземних клієнтів, надати їм висококваліфіковану допомогу.

Де навчатися LLM?

Практикуючі українські юристи, які мають досвід навчання у різних країнах як континентальної, так і англосаксонської системи права, рекомендують обирати для навчання Велику Британію, Канаду або США. Це пов’язано з тим, що англійське право традиційно застосовується у багатьох міжнародних проектах, та й сама система права Великої Британії, Канади та США відрізняється від країн романо-германської правової системи, а отже, знайомство з нею буде кориснішим, ніж, скажімо, з правовими системами Франції чи Німеччини.

Вважається, що найбільш престижні LLM – в американських школах права. Великою популярністю користуються зокрема школи права при університетах Yale, Columbia, Harvard, Pennsylvania, Cornell, Wake Forest та інші. В Європі відомі програми University of London, шотландської школи права University of Aberdeen та інші. У США в залежності від вузу LLM триває від 9-12 місяців. У Великобританії програма LLM триває рівно рік – з жовтня по вересень, включаючи літні місяці. У магістратурах Канади навчаються, як правило, два роки, проте термін навчання можна скоротити за рахунок літніх канікул. Найбільш великі конкурси та, у свою чергу, найжорстокіші вступні вимоги – на американських програмах. Так в Yale на 26 навчальних місць претендують близько 500 кандидатів. Наявність вищої юридичної освіти – одне із найважливіших вимог американських шкіл. В США звертають увагу на оцінки в дипломі та досвід роботи, ціниться наукова робота: участь у конференціях, публікації.

Вступити на LLM в Канаду чи Великобританію дещо простіше, Конкурс, звісно, там також є, але вступні вимоги дещо нижчі. У Канадські та Англійські школи права можуть зарахувати на програму LLM і без наявності вищої юридичної освіти, достатньо мати диплом із суміжної спеціальності.

Для того щоб вступити на LLM потрібно добре володіти англійською мовою (TOEFL IBT – не менше 100, IELTS – не менше 7.0), надати два рекомендаційних листа (наприклад один із навчального закладу, інший від роботодавця), нотаріально завірену копію диплому з оцінками, підготувати мотиваційний лист та резюме.

Сократівський метод навчання

Англо-американська система юридичної освіти спрямована на те, щоб дати студенту загальні знання у сфері права і при цьому максимально розвинути в ньому здібності до логічного мислення. Студент може не знати усіх юридичних тонкощів, однак повинен вміти аналізувати різні правові ситуації та розуміти як застосовується закон.

Більшість американських та англійських шкіл права використовують сократівський метод навчання, тобто робиться акцент на самостійній роботі студента. Завдання викладача підштовхнути студента до пошуку інформації, розвинути його творчі й аналітичні здібності, а також спонукати його до нестандартного вирішення проблеми. Навчальний матеріал – реальні судові справи, які студенти аналізують. Студентам постійно ставлять запитання, змінюючи певні фактичні обставини та умови. Від них не очікують правильної відповіді, оскільки здебільшого її просто не існує. Відповідаючи на запитання викладача, студент насамперед повинен знайти аргументи на користь тієї чи іншої позиції і дати їй правову оцінку.

На LLM заняття проходять кожного дня, окрім вихідних. На тих програмах де передбачено написання дисертації, кількість аудиторних занять менша. Перші дев’ять місяців ідуть на підготовку до написання дисертації, три місяці, що залишилися – на написання самої дисертації. Як правило програми LLM включають обов’язкові дисципліни і низку предметів на вибір студента. Американські LLM розпочинаються із вивчення основних принципів американського права, згодом розпочинається спеціалізація. Іспити можуть проводитися у будь-якій формі: від традиційного тестування в аудиторії до виконання студентами індивідуальних завдань вдома (т.зв. take home assignments), а на складання такого іспиту може відводитися до кількох днів. Досить цікавою є система оцінювання знань студентів в університетах США. Екзаменаційні оцінки виставляються за принципом “кривої успішності”, що встановлює граничну кількість студентів, які можуть одержати найвищі бали, що спонукає до змагальності навіть серед найкращих студентів, стимулює до наполегливого навчання, адже навіть якщо відповідь загалом правильна, але колеги відповіли краще, повніше, це може позначитися на результаті.

Однозначно отримання ступеня LLM у західному університеті для українського юриста має цілий ряд переваг, хочеться вірити, що знайомство з іншими правовими системами внесе свої позитивні корективи в українську юриспруденцію та юридичну освіту вже у найближчі роки.

Богдан Нищій (Правовий тиждень, № 22-23, 11 червня 2010)

Стаття опублікована у понеділок, 21.06.2010, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


дев'ять − 5 =

--


Календар публікацій

Червень 2010
П В С Ч П С Н
« Тра   Лип »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930