Новий Закон про зарплату: коли роботодавець зобов’язаний заплатити за грудень

Праця повинна оплачуватися в жорстко встановлені терміни. Минулого тижня всі працівники країни мають отримати аванс за листопад. Що змінилося в законодавстві і яку відповідальність може спричинити недотримання термінів оплати праці роз’яснює експерт.

Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо строків виплати заробітної плати» прийнятий Верховною Радою 23 вересня цього року і набрав чинності 20 листопада.

Законом внесено зміни до ст. 115 КЗпП України та ст. 24 закону України «Про оплату праці». Текст змін ідентичний, і встановлює більш детальне регулювання процедури виплати заробітної плати в порівнянні з раніше діючими нормами (див. таблицю).

Доброю новиною є розширення кола локальних нормативних актів, якими можуть бути встановлені терміни виплати заробітної плати. Всі вони підлягають обов’язковому узгодженню з працівниками. Проте в роботодавця є вибір шляхів узгодження, що є позитивною рисою Закону.

Яким повинен бути аванс

Новим є встановлення вимог до мінімального розміру авансу. По-перше, він повинен становити оплату за першу половину місяця (тобто, по 15 число як мінімум). По-друге, він повинен становити оплату за фактично відпрацьований час, що означає, що термін виплати авансу краще встановлювати не раніше 17-го числа, щоб у бухгалтерії був час нарахувати аванс з урахуванням кількості днів, відпрацьованих працівником по 15-е число включно.

Ще одне нововведення – вимога про крайній термін виплати заробітної плати. Тепер заробітна плата за місяць має бути виплачена не пізніше 7 числа наступного місяця. Виходячи з буквального тлумачення нової редакції Статей, при інших розрахункових періодах (наприклад, потижнева оплата праці), крайній термін виплати в 7 днів після закінчення відпрацьованого тижня також повинен бути дотриманий. З урахуванням вимоги про виплату авансу за період саме у півмісяця, положення про крайній термін виплати застосовується і до виплати авансу.

Необхідно пам’ятати про наявність вимоги ст. 110 КЗпП про інформування працівника про розмір оплати його праці при кожній виплаті заробітної плати, так само як і про те, що її виплата на банківський рахунок можлива лише за особистою заявою (письмовою згодою) працівника.

Від штрафу до в’язниці

За порушення вимог законодавства України встановлена кримінальна та адміністративна відповідальність керівників, а також цивільна відповідальність роботодавців. Так, відповідно до ст. 41 КпАП України (кодексу про адміністративні правопорушення), порушення термінів виплати заробітної плати або їх виплата не в повному обсязі карається штрафом на посадових осіб роботодавця у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (від 510 до 1700 грн.). Згідно зі ст. 175 Кримінального кодексу України, за невиплату заробітної плати за більш, ніж один місяць, мінімальним покаранням для керівника є штраф у розмірі 500 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян, а максимальним – позбавлення волі на термін до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певними видами діяльності на строк до 3 років

Вимоги

Попередня редакція

Діюча редакція

Кількість виплат

Не менше двух разів на місяць

Без змін

Проміжок між виплатами

Не більше 16 днів

Без змін

Строк виплат

  • В робочі дні
  • В терміни, встановлені колективним договором
  • В робочі дні
  • В терміни, встановлені
  1. колективним договором або
  2. нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профсоюзної організації або іншим органом, уповноваженим на представництво трудовим колективом (а в випадку їх відсутності – представниками, вибраними та уповноваженими трудовим колективом)
  • Не пізніше 7 днів після закінчення періода, за який здійснюється оплата

День виплати при співпадінні зі святом, неробочим або вихідним днем

Напередодні

Без змін

Размір аванса

Не регулюється

Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається локальними нормативними актами, але не меньше оплати за фактично відпрацьований час із розрахунку тарифної ставки (посадового оклада) працівника

Розмір зарабітної плати

Не регулюється

Без змін

Виплата відпускних

Не пізніше, ніж за 3 дня до початку відпустки

Без змін

http://www.prostobiz.ua

Стаття опублікована у вівторок, 28.12.2010, у категорії Право, суди, Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


6 + два =