Необхідні документи для отримання спадщини

В Україні існує два різні способи спадкування, а відповідно і пакети документів у кожному з них будуть відрізнятися.

Місцем оформлення спадщини є останнє місце проживання померлого, а якщо воно не відомо, то місце знаходження нерухомого майна (або основної його частини), які належали спадкодавцеві на праві власності.

Перший спосіб – спадкування за заповітом. Він відбувається у разі наявності належно оформленого заповіту, з дотриманням нотаріальної або прирівняної до неї форми, в якому зазначені особи, яким померлий заповів своє майно. Є різні варіанти змісту самого заповіту, а саме, спадкодавець може просто заповідати поділити його майно порівну між усіма спадкоємцями, зазначеними у заповіті, а може конкретно вказати яке майно, кому з спадкоємців повинне бути передано після його смерті. У такому випадку на спадок можуть претендувати всі особи, зазначені в заповіті, а також особи, які в ньому хоча і не фігурують, але за законом вони мають право на обов’язкову частку у спадщині. Список таких осіб та розміри обов’язкових часток встановлені ст. 1241 Цивільного кодексу України.

Список документів, необхідний для оформлення спадщини за заповітом:

  • заяву про прийняття спадщини за заповітом встановленого зразка;
  • копію свідоцтва про смерть;
  • довідка про останнє місце проживання спадкодавця, фактично – всім відома «форма 3» з житлово-експлуатаційної організації;
  • оригінал заповіту;
  • паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного номера спадкоємця;
  • правовстановлюючі документи на нерухоме майно.

Крім того, нотаріус зажадає надати виписку з реєстру прав на нерухоме майно у разі його успадкування, документи з МРЕВ-ДАІ на автотранспорт, оригінали депозитних чи інших договорів з банком за наявності у покійного депозитних внеском або коштів на поточних рахунках, інші документи, що підтверджують право власності на специфічні види майна (наприклад, плавзасоби, частки в бізнесі, виробничі машини і механізми, інше). Також буде потрібно оригінал довідки про присвоєння ідентифікаційного номера покійного і його військовий квиток, хоча законність подібних вимог органів нотаріату досить сумнівна.

Слід також враховувати, що в разі перебування майна покійного у спільній сумісній власності, його частку, що підлягає спадкуванню, необхідно буде виділяти в судовому порядку за позовом спадкоємця, про що представити в нотаріальну контору копію рішення суду.

Другий спосіб – спадкування за законом. Даний спосіб здійснюється в тому випадку, якщо заповіт відсутній. У такому випадку спадкування здійснюється відповідно до черговості спадкоємців, яка встановлена законом. Черговість спадкоємців та порядок спадкування за законом регулюється главою 86 Цивільного кодексу України.

Список документів, необхідний для оформлення спадщини за законом практично аналогічний попередньому, додатково надається копія свідоцтва про народження особи, яка подає документи на спадщину, плюс змінюється форма заяви про його прийняття.

Якщо прямої спорідненості немає і, відповідно, свідоцтвом про народження неможливо підтвердити родинні стосунки, то заявнику необхідно довести своє право на спадкування шляхом подання нотаріусу ланцюжка документів, що підтверджують факт спорідненості, або рішення суду, який установив цей факт. Наприклад, якщо заявник – онука померлого, їй необхідно надати свідоцтво про народження одного з її батьків, який є (чи був) дитиною спадкодавця, і своє власне свідоцтво про народження. Іншими словами, необхідно за допомогою документів показати нотаріусу, що Ви є саме тим родичем, який заявляється, – онукою, двоюрідною сестрою і т.п.

В обох випадках необхідно враховувати практику такого оформлення нотаріусами, оскільки одна і та ж норма може трохи по різному розумітися і тлумачитися різними нотаріусами України. За цим вищевказані пакети документів необхідно попередньо узгоджувати з нотаріусом, у якого Ви збираєтеся оформляти спадщину.

Так само необхідно враховувати, що в Україні існує Спадковий реєстр, до якого заносяться всі заповіти, які оформляються в Україні. У випадку, якщо Вам не відома наявність заповіту, Ви можете звернутися до нотаріуса для отримання відповідного витягу (виписки) з такого реєстру, який точно підтвердить або спростує факт оформлення заповіту.

За оформлення спадщини сплачується державне мито. Розміри такого мита та пільги по його сплаті встановлені Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 р.

Питання оформлення спадщини в нотаріусів Україні регулюється Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 03.03.2004 р., зі змінами та доповненнями.

Читайте також:

Загальні положення про спадкування

На допомогу спадкоємцю: хто має право на спадщину. Частина 1

На допомогу спадкоємцю: як прийняти спадщину. Частина 2

На допомогу спадкоємцю: як отримати свідоцтво про право на спадщину. Частина 3

На допомогу спадкоємцю: як поділити спадщину. Частина 4

На допомогу спадкоємцю: скільки платити за спадщину. Частина 5

На допомогу спадкоємцю: що робити, якщо нотаріус відмовляється видавати спадщину. Частина 6

Стаття опублікована у вівторок, 25.01.2011, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


три + = 11

--


Календар публікацій

Січень 2011
П В С Ч П С Н
« Гру   Лют »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31