Податки і доходи: Декларування-2011

Протягом найближчих 3-х місяців громадяни повинні задекларувати свої заробітки (як офіційні, так і «ліві») отримані за 2010 рік, і повідомити про це в Податкову інспекцію. У принципі, процес декларування, а також перелік доходів, які доведеться «засвітити» у 2011 році кардинально не змінювався. Але не зайвим буде нагадати, як все це відбувається, а також як сплачується податок, які документи подаються і на які пільги можна розраховувати.

Як повідомляє Державна податкова адміністрація, декларування у 2011 році доходів фізичних осіб, як і раніше, пов’язане з виконанням платниками податків податку вимог Закону України “Про податок на доходи фізичних осіб” (закон № 889), згідно з положеннями якого платники податку зобов’язані подати річну податкову декларацію, а також документи, що підтверджують право компенсації частини податку з бюджету (право на податковий кредит).

Істотним, на що слід звернути увагу, є те, що Податковим кодексом, починаючи з 2011 року, продовжено термін декларування доходів фізичних осіб до 1 травня, а не до 1 квітня, як це було раніше.

Фізична особа зобов’язана подати в 2011 році декларацію тільки в тому випадку, якщо протягом звітного 2010 року були отримані:

 • доходи (прибуток), які не підлягали оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті (пп. 8.1.3 Закону № 889);
 • іноземні доходи (пп. 9.9.1 Закону № 889);
 • доходи від особи, яка не мала статусу податкового агента (тобто доходи, отримані від нерезидента, фізичної особи, яка не є СПД, або особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність) (пп. 8.2.1 Закону № 889).

До таких доходів, зокрема, відносяться:

 • вартість подарунків, отриманих від особи, яка не є податковим агентом (пп. 4.2.3 Закону № 889);
 • доходи, отримані від надання майна в оренду або в суборенду особі, яка не є податковим агентом (пп. 4.2.7 Закону № 889);
 • доходи, з яких раніше не був сплачений податок (самостійно виявлені, нараховані органами Державної податкової служби (ДПС) і т.п.) (пп. 4.2.8 Закону № 889)
 • доходи у вигляді неустойки, штрафів або пені, фактично одержаних як відшкодування матеріальної чи моральної шкоди від особи, яка не є податковим агентом, крім окремих випадків, встановлених пп. 4.2.10 Закону № 889;
 • сума заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності, якщо тільки з цієї суми не було утримано прибутковий податок (пп. 4.2.11 Закону № 889);
 • інвестиційні доходи (пп. 4.2.13 п. 9.6 Закону № 889);
 • дохід у вигляді вартості успадкованого майна (пп. 4.2.14, п. 13.4 Закону № 889);
 • кошти або майно, отримані в якості хабара (викрадені чи знайдені як скарб, не зданий державі), підтверджені в судовому порядку (пп. 4.2.16 Закону № 889);
 • сума заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50% місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року.

Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації, крім сум податкової заборгованості, за якими минув термін давності за законом, який встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів (обов’язкових платежів) та погашення податкового боргу (пп.4.2 .11 Закону № 889);

 • доходи від виграшів в азартні ігри (пп. 9.5.2 Закону № 889);
 • сума нецільової благодійної допомоги, отриманої від благодійника – фізичної особи – платника податку на доходи (за умови, що така сума у 2010 році перевищила 1220 грн., а її отримувач не мав права на податкову соціальну пільгу або не використав її протягом звітного року) (пп. 9.7 .3, пп. 9.7.5 Закону № 889).

Крім того, зобов’язані подавати декларацію звільнені працівники, у яких за результатами проведеного остаточного розрахунку при звільненні не вистачило доходів для сплати прибуткового податку. Також, обов’язково слід задекларувати суми надміру витрачених коштів, отриманих на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк працівником, який звільнився. Такі платники податків доплачують податок на підставі поданої декларації.

Платники податку – резиденти, які виїзджають за кордон на постійне місце проживання, також зобов’язані подати до органу ДПС декларацію не пізніше закінчення 60-го календарного дня, що передує такому виїзду (п. 18.3 Закону № 889).

Слід нагадати, що згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року N527-р “Питання декларування фізичними особами майнового стану та доходів” згідно з яким визнається виконаним обов’язок за поданням річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) за 2010 рік фізичними особами – платниками податків, які отримали дохід у вигляді спадщини (подарунку), який відповідно до Закону України “Про податок на доходи фізичних осіб” оподатковується за нульовою ставкою. За умови відсутності інших підстав для виконання такого обов’язку.

Як було зазначено вище, подати декларацію можуть також фізичні особи, які мають право на податковий кредит.Крім того, з метою повернення зайво сплаченої суми податку декларацію мають право подати:

 • фізичні особи, які сплатили податок за договором відчуження об’єкта рухомого або нерухомого майна, але договір не був посвідчений нотаріально і угода не відбулася (в такому випадку до декларації додаються підтверджуючі документи про фактичну сплату податку);
 • звільнені працівники, у яких при проведенні остаточного розрахунку при звільненні виникла переплата податку (до декларації додається довідка про результати перерахунку).

Податковий кредит – це сума (вартість) витрат, понесених платником податку – резидентом у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року (крім витрат на сплату податку на додану вартість та акцизного збору), на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, у випадках, визначених законом.

Умови та порядок надання податкового кредиту визначені у ст. 5 Закону № 889. На підставі цієї статті Закону наказом Державної податкової адміністрації України від 22.09.03р. під №442 затверджено Інструкцію про податковий кредит.

Згідно зі статтею 5 Закону право платника податку на податковий кредит виникає за наслідками звітного податкового року. Право на нарахування податкового кредиту за наслідками звітного податкового року, починаючи з дня набрання чинності цього Закону, має платник податку – резидент України, який має ідентифікаційний номер.

При цьому загальна сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу платника податку, одержаного протягом звітного року як заробітна плата, тому податковий кредит застосовується виключно до доходів, отриманих протягом року платником податку у вигляді заробітної плати.

До складу податкового кредиту включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником податку документально, а саме: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, товарною накладною, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та визначають суму таких витрат.

Зазначені документи не надсилаються податковому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку, достатнього для проведення податковим органом податкової перевірки стосовно нарахування податкового кредиту.

Форма декларації для декларування доходів за 2010 рік в 2011 році залишається “старою”, тобто платники подають декларацію згідно з додатком №1 до Інструкції №12. Про це сказано в листі Мінфіну України від 12.12.07 р. № 31-20040-04-18/27150. Бланк декларації платник податків може безкоштовно отримати в органі Державної податкової служби (ДПС) (п. 5.5 Закону № 889).

Подається декларація у ДПС за місцем проживання платника податків (за реєстрацією в паспорті), а податківці зобов’язані надавати консультацію щодо її заповнення. Платник заповнює декларацію самостійно або це може зробити нотаріально уповноважена ним на це особа (п. 18.5 Закону № 889). За неповнолітніх дітей декларацію подають їхні батьки (опікуни, піклувальники).

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи, включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, визначена статтею 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення в редакції від 07.12 .1984 р. (із змінами та доповненнями), та тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 5 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття опублікована у вівторок, 25.01.2011, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


− 7 = нуль

--


Календар публікацій

Січень 2011
П В С Ч П С Н
« Гру   Лют »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31