Пенсії у зв’язку з втратою годувальника

Ще одним видом пенсій, які виплачуються у солідарній системі пенсійного страхування є пенсія у зв’язку з втратою годувальника. Метою цих виплат є хоча б часткова компенсація членам сім’ї померлого, які перебували на його утриманні, того доходу, який вони втрачають у зв’язку з його смертю. Хто і в якому розмірі має право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника з’ясовував Prostopravo.com.ua.

Умови призначення

Для призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника необхідно дотримання 3 умов:

 1. Непрацездатність члена сім’ї.
 2. Перебування члена сім’ї на утриманні годувальника.
 3. Наявність необхідного страхового стажу годувальника.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника виплачується непрацездатним членам сім’ї померлого, які перебували на його утриманні, якщо на момент смерті у нього був необхідний страховий стаж:

 • до досягнення 23 років включно – 1 рік;
 • від 24 до 26 років – 2 роки;
 • від 27 до 28 років – 3 роки;
 • від 29 років до 31 року – 4 роки;
 • від 32 до 33 років – 5 років;
 • від 34 до 35 років – 6 років;
 • від 36 до 37 років – 7 років;
 • від 38 до 39 років – 8 років;
 • від 40 до 42 років – 9 років;
 • від 43 до 45 років – 10 років;
 • від 46 до 48 років – 11 років;
 • від 49 років до 51 року – 12 років;
 • від 52 до 55 років – 13 років;
 • від 56 до 59 років – 14 років.

У разі смерті пенсіонера або в період проходження строкової військової служби, пенсія в разі втрати годувальника виплачується незалежно від тривалості страхового стажу.

Дітям пенсія призначається незалежно від того, чи перебували вони на утриманні годувальника. Батьки та дружини, які не перебували на утриманні годувальника, мають право на пенсію, якщо після його смерті втратили джерело до існування.

Непрацездатними членами сім’ї вважаються:

 • подружжя, батьки, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку;
 • діти (у тому числі які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) які не досягли 18 років, або старше 18 років, якщо вони є інвалідами;
 • діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах, до закінчення навчання, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років, а діти-сироти – до досягнення ними 23 років незалежно від того, чи навчаються вони;
 • чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один з батьків, брат чи сестра, дід, баба, незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і здійснюють догляд за дитиною годувальника до досягнення нею 8 років.

Член сім’ї вважається таким, який перебував на утриманні годувальника, якщо він перебував на повному утриманні годувальника чи отримував від нього допомогу, яка була постійним і основним джерелом для існування.

Члени сім’ї, для яких допомога годувальника була основним джерелом для існування, але при цьому вони самі отримують пенсію, мають право за своїм бажанням перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Усиновлені діти мають право на пенсію нарівні з рідними. Також право на пенсію мають пасинок і падчерка, якщо вони не одержували аліментів від батьків. Неповнолітні діти зберігають за собою право на пенсію і у разі їх усиновлення.

Розмір і терміни виплати пенсії

Розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі 50% пенсії за віком померлого годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї. На двох і більше непрацездатних членів сім’ї пенсія призначається у розмірі 100% пенсії за віком померлого годувальника.

Дітям-сиротам пенсія призначається у тому ж розмірі, виходячи з розміру пенсії кожного з батьків.

Про формулу розрахунку пенсії за віком – у статті «Основні моменти пенсійної реформи».

На всіх членів сім’ї призначається одна спільна пенсія. На вимогу члена сім’ї із загальної суми пенсії йому може бути виділена його частка, яка виплачується окремо.

Пенсія виплачується весь період, протягом якого член сім’ї вважається непрацездатним, а членам сім’ї, які досягли пенсійного віку, – довічно.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 11.11.2011, у категорії Право, суди, Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 4 на публікацію “Пенсії у зв’язку з втратою годувальника”

 1. Галина on Травень 23rd, 2015 at 23:03

  Доброго дня. В мене помер чоловік 58 років (Ш група інвалідності, — пенсія 1000грн.), в нас на утримані дитина 9 років. Коли я звернулася по оформлені пенсії по втраті годувальника , то сказали, що чоловік має 13років 7 місяців і 25 днів стажу при нормі 14 років і відмовили. Чи є якийсь вихід з даної ситуації?

 2. Екатерина Данюк on Травень 25th, 2015 at 10:03

  Шановна Галино, якщо Ваш чоловік був інвалідом ІІІ групи (я так зрозуміла), то ст. 43 3акону України “Про пенсійне забезпечення” визначено, що сім’ї годувальника, який помер внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання, а також сім’ї померлого пенсіонера пенсія призначається незалежно від стажу роботи годувальника, а відповідно до ст. 45 вищезазначеного закону також встановлено, що членам сім’ї, що втратила годувальника, який помер внаслідок загального захворювання і не мав стажу, достатнього для призначення повної пенсії по інвалідності (стаття 25), призначається пенсія при неповному стажі в розмірі, пропорційному наявному стажу роботи годувальника. Можливо, ПФ – не врахував, той факт, що померлий годувальник був інвалідом. Якщо Ваш чоловік – не був інвалідом, то слід звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання для призначення допомоги.

 3. Михаил on Вересень 29th, 2016 at 17:44

  Добрый день! Подскажите, пожалуйста, в такой ситуации!
  Два пенсионера муж и жена получают пенсию по выслуге лет!
  Муж умер! Вдова хочет оформить пенсию в связи с потерей кормильца.
  В пенсионном фонде говорят, что не выгодно оформлять пенсию в связи с потерей кормильца, мотивируя тем что если пенсия мужа составляла, к примеру, 1900 грн то согласно ст 37. ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» размер пенсии на одного нетрудоспособного человека будет составлять 50 %. То есть если она на сегодняшний день получает 1300 грн. То при переходе на пенсию в связи с потерей кормильца, ее пенсия будет составлять 50 % от пенсии мужа , итого 850 грн. Действительно ли это так?
  Или пенсия вдовы и пенсия в связи с потерей кормильца плюсуется? Каков расчет пенсии ? И на основании, какого нормативно правового акта? Помимо ст 37 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

 4. Екатерина on Жовтень 5th, 2016 at 09:05

  Доброго дня, Михайло. Частиною 1 ст. 10 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Аналогічне дублює ст. 6 ЗУ ” Про пенсійне забезпечення” особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов’язку. Це основні нормативно-правові акти, що регулюють порядок призначення, обчислення розміру, виплати пенсій тощо.

Написати відповідь


× два = 8