Як зареєструвати авторське право на твір

Чимало зусиль потрібно докласти до того, щоб створити твір: будь то книга, музика, живопис, фільм або комп’ютерна програма. Але коли все позаду і результат творчого натхнення зафіксований на папері, плівці або іншому носії, у автора виникає інший головний біль: як захистити своє право авторства на створене твір?

Об’єкти авторського права

Перш за все, хочеться відзначити, що вичерпного переліку творів, які охороняються авторським правом, Ви у законодавстві не знайдете. До таких творів належать і літературні твори, і художні, і аудіовізуальні, і драматичні, а також фотографії, бази даних, комп’ютерні програми, і багато іншого.

Слід зазначити, що охороні підлягають усі твори, незалежно від того, були вони оприлюднені чи ні, закінчені або не закінчені, незалежно від їх призначення, жанру, обсягу, мети і т.д.

У той же час правова охорона не поширюється на ідеї, теорії, принципи, концепції, методи і т. п., навіть якщо вони описані в творі.

Крім того, об’єктами авторського права не є:

 • повідомлення про новини або поточні події, що мають характер звичайної прес-інформації;
 • фольклор;
 • офіційні документи органів влади (закони, укази, постанови, рішення тощо);
 • державні символи, нагороди;
 • грошові знаки;
 • розкладу руху транспортних засобів, розклад телепередач, телефонні довідники та аналогічні бази даних, які не відповідають критеріям оригінальності.

Презумпція авторства

Презумпція авторства полягає в тому, що за відсутності доказів іншого роду, автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору.

При цьому, авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення і для його здійснення не потрібно ні реєстрація твору, ні будь-яка його спеціальне оформлення або дотримання інших формальностей.

Автор (або особа, якій авторське майнове право передано самим автором) для оповіщення про своє право може використовувати знак охорони авторського права. Цей знак, як відомо, складається з латинської літери С, обведеної колом, імені особи, якій належить авторське право і року першої публікації твору.

Якщо твір опубліковано анонімно чи під псевдонімом, який не дає можливості ідентифікувати автора, права автора має право захищати видавець.

Але що робити, якщо автор не збирається оприлюднити свій твір або поки не має можливості це зробити? У такому випадку, для засвідчення авторства на твір автор може скористатися правом реєстрації свого авторства в державному реєстрі. Така реєстрація здійснюється Державною службою інтелектуальної власності відповідно до Постанови КМУ від 27 грудня 2001 року № 1756.

Порядок реєстрації авторського права на твір

Для реєстрації авторського права на твір необхідно подати:

 • заяву за формою, затвердженою Державною службою інтелектуальної власності;
 • примірник твору у матеріальній формі відповідно до вимог законодавства;
 • документ, що свідчить про факт і дату оприлюднення твору (якщо твір було оприлюднено);
 • документ, що підтверджує оплату збору за підготовку до реєстрації авторського права;
 • документ про оплату державного мита за видачу свідоцтва автора (подається після прийняття рішення про реєстрацію авторського права на твір)
 • довіреність, якщо заявка від імені автора подається його повіреним;
 • документ, що підтверджує перехід у спадщину майнового права авторства (якщо заявку подає спадкоємець автора).

Якщо подається заявка на реєстрацію авторського договору про передачу майнового права на твір або передачу права на використання твір подається також примірник договору.

До заяви про реєстрацію авторського права на комп’ютерну програму додається установка про використання програми. Установка про використання бази даних і опис цієї бази додається до заяви про реєстрацію бази даних. Якщо реєстрації підлягає твір архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва до заяви має додаватися анотація, повинна містити назву твору, місцезнаходження, архітектурні характеристики, час і місце створення.

Залежно від того, який об’єкт подається для реєстрації права авторства, його матеріальна форма повинна відповідати вимогам Постанови. Так, літературний твір має бути подана в друкованому вигляді на паперовому або електронному носії мовою оригіналу. Комп’ютерна програма – у вигляді вихідного тексту програми в обсязі, необхідному для ідентифікації. Музичні твори подаються у вигляді нотного запису або звукозапису, а текст – у друкованому вигляді на паперовому або електронному носії. Твори образотворчого мистецтва подаються у вигляді фотографій розміром не менш 9х12, слайдів, на електронному носії, або ж у вигляді копії на паперовому носії.

Розгляд документів та прийняття рішення про видачу свідоцтва здійснюється протягом місяця після подання документів. При прийнятті рішення Державна служба інтелектуальної власності не проводить експертизу творів і не встановлює факт виникнення авторства. Т. е. якщо подані документи відповідають вимогам законодавства та сплачений збір, свідоцтво автору видадуть.

Розмір збору за підготовку до реєстрації авторського права для фізичних осіб становить 55, 25 грн., Для юридичних – 161,50 грн. За підготовку до державної реєстрації договорів збір складає 72, 25 грн. для фізичних осіб і 195,50 грн. – Для юридичних. Збір за оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію права авторства складає 8, 50 грн. для фізичних осіб і 25, 50 грн. – Для юридичних.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у вівторок, 15.11.2011, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


шість − 6 =