Українці зможуть судитися з банками через підвищення кредитних ставок

Дія закону “Про захист прав споживачів” поширюється на споживачів кредитних послуг не тільки на стадії укладання договору, але і на стадії його виконання, тобто клієнт банку може оскаржити через суд підвищення кредитних ставок. Така позиція випливає з рішення Конституційного суду, прийнятого 10 листопада 2011 і оприлюдненого у вівторок, 15 листопада.

За поданням про офіційне тлумачення ряду положень закону “Про захист прав споживачів” до КС звернувся громадянин Андрій Степаненко. У рішенні КС зазначається, що положення ст. 11 закону передбачають ті права споживачів, які за своїм змістом можливо реалізувати тільки при виконанні договору споживчого кредиту.

Це стосується і права споживача не бути притягнутим при виконанні кредитного договору до оплати платежів, встановлених на незаконних підставах, а також бути примушеним достроково повернути суму споживчого кредиту в разі незначних порушень договору.

Також це стосується права споживачів бути захищеними від поширення інформації про невиплату боргу. Тобто фінустанові, яка видала кредит, фактично забороняється передавати інформацію про боржника колекторам.

На думку автора подання Степаненко, дане роз’яснення Конституційного суду може спричинити за собою звернення до судів десятків тисяч позичальників кредитів. “Це рішення діаметрально змінює розстановку сил в суперечках позичальників з кредиторами на користь позичальників”, – сказав він.

Варто також відзначити, що позови про захист прав споживачів розглядаються без сплати держмита. За словами Степаненка, тепер можна звертатися в суди за нововиявленими обставинами у разі, якщо, зокрема, банк підвищив процентну ставку з порушенням умов договору.

Крім того, можуть бути оскаржені в судовому порядку величезні неустойки, які були раніше стягнуті банками з позичальників.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 21.11.2011, у категорії Фінанси. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


5 + два =