Стаємо “спрощенцями”

Нарешті прийнятий закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності” від 4 листопада 2011 N 4014-VI (далі Закон 4014). Давайте розглянемо, що чекає суб’єктів підприємницької діяльності, і які кроки потрібно зробити, щоб стати суб’єктом спрощеної системи оподаткування в 2012 році.

Закон – прийнятий, але процедура – не затверджена

Отже закон прийнятий, але процедура реєстрації та форма заяви для переходу юридичними (далі – ЮО) та фізичними особами – підприємцями (далі ФОП) не затверджені. З реєстрацією платниками єдиного податку ФОП 1-ї групи, 2-ї групи, які платять фіксовану ставку податку та ФОП 3-ї групи і ПО 4 групи, які обрали ставку податку 5%, більш менш все зрозуміло. Відповідно до пункту “г” п. 5 Перехідних положень Закону-4014, платники податків, які вирішили перейти на спрощену систему оподаткування, можуть подати заяви до 25 січня 2012 року, сподіваюся, що до того часу форми і порядок подачі заяв буде затверджений.

Але перед суб’єктами підприємництва, які вирішили в 2012 році перейти на спрощену систему оподаткування за ставкою 3% плюс ПДВ, виникає проблема з порядком реєстрації платником ПДВ, але про це пізніше.

“Подарунок” підприємцям

Спочатку про традиції, яка не міняються впродовж багатьох років – “подарунок” підприємцям під ялинку. З 01.01.12 року набуває чинності новий довідник КВЕД, який вносить досить відчутні зміни в кодифікації тих чи інших видів діяльності. Які наслідки зміни довідника КВЕД для підприємців? Всім відомо, що для заняття підприємницькою діяльністю кожен суб’єкт господарювання повинен визначитися з основними видами діяльності та внести цю інформацію відповідно до кодів КВЕД до відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі – ЄДРПОУ). Таким чином, у кожного суб’єкта підприємницької діяльності, ЮО та ФОП, у реєстраційній картці ЄДРПОУ, яка була представлена ​​раніше в органи державної реєстрації, відмічені певні види діяльності, які станом на 01.01.2012 року можуть не відповідати тим, які будуть в новому довіднику КВЕД. Згідно з чинним законодавством, до 15 грудня 2011 суб’єкти підприємницької діяльності повинні подати заяву про перехід на спрощену систему оподаткування на наступний рік і вказати в ній види діяльності згідно КВЕД, які вказуються в свідоцтві про сплату єдиного податку.

Відповідно до чинного законодавства та нормами Закону 4014, можливі наступні варіанти подачі заяв для переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 3%:

  1. Подано заяву про перехід на спрощену систему оподаткування і картка реєстрації платником ПДВ до 10 січня 2012, відмічені коди з довідника КВЕД чинного в 2011 році, які внесені в реєстраційну картку ЄДРПОУ.
  2. Подано заяву про перехід на спрощену систему оподаткування і картка реєстрації платником ПДВ до 10 січня 2012 року за умови, що внесені зміни кодів за новим довідником КВЕД в реєстраційну картку ЄДРПОУ, органи статистики (для ЮО).
  3. Подано заяву про перехід на спрощену систему оподаткування і картка реєстрації платником ПДВ до 10 січня 2012 року, але не встигли внести зміни кодів за новим довідником КВЕД в реєстраційну картку ЄДРПОУ, органи статистики (для ЮО).

На мій погляд, якщо питання подачі заяв щодо переходу на спрощену систему оподаткування 3% з реєстрацією платником ПДВ не буде врегульовано на законодавчому рівні на умовах перехідних положень, то заяви, подані в першому і третьому варіантах можуть бути не прийняті в ДПІ, а підприємцю буде відмовлено у видачі свідоцтва платника єдиного податку та платника ПДВ з причини “неправильного заповнення форми”, або надання недостовірних даних.

На II Українському податковому форумі 2011, який відбувся 1 грудня 2011 у час дебатів аудитори, бухгалтери та податкові консультанти просили прокоментувати представників ДПА України та Міністерства фінансів України шляхи практичного вирішення даної проблеми. Питання було прокоментовано так, що згідно із законодавством для ДПІ вид діяльності, згідно з яким здійснюється діяльність суб’єкта підприємницької діяльності, є код, який внесений в реєстраційну картку ЄДРПОУ.

Згідно з цим, при подачі заяв на отримання свідоцтв платників єдиного податку в 2011 році потрібно укажзать коди, що діють в 2011 році. У зв’язку з тим, що нові коди вступлять в силу тільки в 2012 році, підприємці повинні привести свої види діяльності відповідно до нової редакції КВЕД. Представники ДПА пообіцяли, що врегулюють це питання одним з варіантів: або ДПА України затвердить порівняльну таблицю нових і старих кодів, якої повинні будуть користуватися інспектори при наданні свідчень про сплату єдиного податку, або буде опублікований список кодів КВЕД, що підпадають (або не підпадають) під спрощену систему оподаткування. Або придумають ще якийсь варіант вирішення проблеми. Враховуючи попередній досвід “вирішення проблем” нашими державними відомствами, можу припустити: всі, хто все ж вирішив займатися бізнесом в 2012 році, повинні самостійно провести співвідношення старих і нових кодів за довідником КВЕД, а особливо тим, хто бажає бути платником єдиного податку, та після 1 січня почати зміну кодів в порядку. встановленому законодавством.

А ще краще 31 грудня підійти до своїх районним адміністраціям з метою зайняти чергу для подачі заяви щодо зміни КВЕД і заодно у веселій компанії “щасливих” друзів зустріти 2011 рік – рік Дракона, а також подбати про те, щоб зайняти чергу у відділах статистики для отримання довідки (для ЮО) і до вікна подання заяв до ДПІ свого району.

Заява на реєстрацію платником ПДВ з 01.01.12

Тепер розглянемо ситуацію, коли обережні підприємці хочуть скористатися чинним законодавством та подати заяву про перехід на спрощену систему оподаткування за ставкою 3% в 2011 році і відповідно подати заяву на реєстрацію платником ПДВ з 01.01.12 року.

Щодо строків подання заяви на реєстрацію платником ПДВ при переході на платника єдиного податку відповідно до діючих норм Податкового Кодексу України (далі – ПКУ) пункт 183.4 статті 183 “Порядок реєстрації платників податків” до 01.01.12 викладено в редакції: “183.4. У разі переходу осіб зі спрощеної системи оподаткування, яка не передбачає сплати податку, на загальну систему оподаткування, за умови, якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 або пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, з початку календарного року реєстраційну заяву має бути подано не пізніше 10 січня календарного року; в разі, якщо такий перехід здійснюється протягом календарного року, реєстраційна заява подається одночасно з поданням заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування.

При реєстрації осіб як платників податку, які обрали спрощену систему оподаткування, що передбачає сплату податку, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 або пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, реєстраційна заява подається одночасно з поданням заяви на право застосування спрощеної системи оподаткування. {Пункт 183.4 статті 183 в редакції Закону N 3609-VI (3609-17) від 07.07.2011}

Таким чином, відповідно до чинної редакції пункту 183.4 статті 183 ПКУ, для того, щоб стати платником ПДВ з 1 січня 2012 року, ЮО або ФОП повинні відповідати вимогам пункту 181.1 статті 181 або пункту 182,1 і подати одночасно заяву на право застосування спрощеної системи оподаткування і заява про реєстрацію платником ПДВ не пізніше 10 грудня 2011. На підставі даної норми і розглядався перший варіант подачі заяв до ДПІ.

У зв’язку з тим, що норми пункту 183.4 статті 183, які діють в даний час, істотно відрізняються від нової редакції цього пункту, яка набирає чинності з 01.01.12 року, щоб суб’єкти підприємництва не потрапили в ситуацію, коли їхню заяву не розглянуть або не візьмуть до 10 грудня 2011 року, у них є можливість подати заяви (другий і третій варіанти) до 10 січня 2012 року після вступу в силу Закону 4014 і довідника КВЕД.

Варіант № 1

Якщо слідувати нормам пункту 183.4 статті 183 ПКУ на поточний час, то на підставі другого абзацу цього пункту ЮО або ФОП повинні подати до податкового органу до 10 грудня заяву, складену в довільній формі (у зв’язку з тим, що форма нової заяви не затверджена) з посиланням на відповідні пункти Закону 4014, і вказати такі обов’язкові відомості та перелік копій документів, що додаються:

1) найменування підприємства, код ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серію та номер паспорта;

2) дані документа, що підтверджує державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи – підприємця відповідно до закону (в даний час це виписка з реєстру і можна додати довідку про підтвердження відомостей у реєстратора);

3) податковий адреса підприємства (для юридичної особи бажано копію договору оренди та акту прийому передачі приміщення);

4) місце провадження господарської діяльності (для СПД, і якщо у підприємства є філії, структурні підрозділи також зазначити);

5) обрані види господарської діяльності згідно з КВЕД;

6) обрані суб’єктами господарювання ставки єдиного податку;

7) кількість осіб, які одночасно перебувають з фізичною особою – підприємцем у трудових відносинах, і середньооблікова чисельність працівників у юридичної особи;

8) дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування.

9) Оригінал свідоцтва про сплату єдиного податку за 2011 рік (у випадку якщо були таким).

10) довідка розрахунок доходу за 2011 рік (або останні 12 місяців), пишеться в довільній формі.

А також, одночасно з даною заявою подати картку реєстрації платником ПДВ.

При заповненні картки платника ПДВ слід звернути увагу на заповнення деяких розділів, від правильності заповнення яких залежить, чи будуть розглядати вашу заяву, або відразу відмовлять як невірно заповнена (хоча зараз податкова може відмовити через безліч приводів). При заповненні заяви треба звернуть особливу увагу на заповнення розділів:

11) обов’язково вказати перелік всіх приміщень у т.ч. фактичні, юридичні в т.ч філій, підрозділів, що належать підприємству;

12) відомості про керівника (а) які відповідно до статуту мають на це право;

13) перелік всіх підприємств в яких є засновником або саме підприємство, або керівник підприємства і головний бухгалтер є засновниками або керівниками, або засновники є засновниками інших підприємств або керівниками;

Пункт 15

15.1 – дата початку діяльності повинна бути не раніше ніж у вас почалися обертів після реєстрації;

15.2 – очікуваний доход по усіх видах діяльності вказуєте не менше 360 000 грн.

пункти 15.3, 15.4, 15.5 бажано вказати-НІ;

15.6 – вказати балансову вартість основних засобів (первісна мінус амортизація) на 1-е жовтня (на момент останнього звіту);

15.7 – список всіх договорів оренди;

всі інші пункти по тексту.

16 – в останньому пункті * навпроти клітинки поставити позначку, і вказати, реєстрація відповідно до п 183.4 “перехід на спрощену систему оподаткування за ставкою 3%”

* Як варіант бо не внесено зміни до форми заяви відповідно до вимог нового законодавства

17 – зазначається загальний обсяг операцій за останні 12 місяців, відповідно якщо підприємство звітувало поквартально, то за останні 4 звітних кварталу. Сума повинна відповідати заявленій сумі у звітах представлених в ДПІ та відповідати сумі зазначеної в довідці про доходи, яка додавалася до заяви про перехід на спрощену систему, і така ж довідка додається до заяви про реєстрацію платником ПДВ.

Варіант № 2

У випадку не прийняття або відмови ДПІ у прийнятті заяви про перехід на платника єдиного податку за ставкою 3% та реєстрації платником ПДВ у 2011 році є можливість спробувати зареєструватися після 1 січня і набрання Законом-4014 в силу.

З 01.01.2012 року пункт 183.4 статті 183 ПКУ буде викладено в такій редакції: “183.4. У разі переходу осіб зі спрощеної системи оподаткування, яка не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV цього Кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.3 цієї статті “.

У разі зміни ставки єдиного податку відповідно до підпункту “г” підпункту 4 пункту 293.8 статті 293 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.2 цієї статті “.

У перехідних положеннях Закону-4014 про спрощену систему оподаткування визначено, що: “г) суб’єкти господарювання, які були платниками єдиного податку згідно з Указом Президента України” Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва “або фіксованого податку відповідно до розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України “Про прибутковий податок з громадян”, а також юридичні та фізичні особи – підприємці, які були платниками інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом України, і прийняли рішення з 1 січня 2012 року перейти на спрощену систему оподаткування відповідно до норм цього Закону та відповідних вимогам статті 291 Податкового кодексу Україні, подають відповідну заяву не пізніше 25 січня 2012 року. Для визначення розміру доходу, який дає право на застосування спрощеної системи оподаткування в 2012 році суб’єктами господарювання, які не були платниками єдиного або фіксованого податку, дохід від здійснення господарської діяльності, отриманий в 2011 році, перераховується з урахуванням норм статті 292 Податкового кодексу України; “

Якщо ЮО або ФОП відповідає вимогам абзацу першого статті 183.4, то відповідно до норм законодавства потрібно буде подати заяву про реєстрацію платником єдиного податку при виборі ставки 3% за формою встановленого зразка та відповідно до порядку і заяву про реєстрацію платником ПДВ до 10 січня і вказати бажану дату реєстрації платником ПДВ на підставі норм пункту 185.5 статті 185: “183.5. Особи, зазначені в пунктах 183.3 і 183.4 цієї статті (у разі добровільної реєстрації), можуть призвести в заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника податків, що відповідає даті початку податкового періоду (календарний місяць), з якого такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на виписку податкових накладних.

При цьому реєстрація осіб, зазначених у пункті 183.4 цієї статті, здійснюється не раніше дати зміни системи оподаткування. {Пункт 183.5 статті 183 в редакції Закону N 3609-VI (3609-17) від 07.07.2011} “.

Таким чином, у зв’язку з переходом на спрощену систему оподаткування після 01.01.12 року потрібно в заяві вказати бажану дату, з якою Ви будете вважатися платником ПДВ (на підставі абзацу другого пункту 183.5 статті 183 з дати переходу на спрощену систему 01.01.12 року) . Але слід пам’ятати, що в даній заяві потрібно буде вже вказати нові коди КВЕД та в ЄДРПОУ повинні бути внесені зміни.

Зміни тривають

До кінця 2011 року ДПА України і Міністерство фінансів України готують ще зміни і доповнення в Закон-4014 та інших нормативних актів у т.ч. і по порядку реєстрації платниками ПДВ платників єдиного податку за ставкою 3% та 5%. Прогнозувати можна все що завгодно, але про методику прийняття законів у нашій країні можна сказати, що “хотіли як краще, а вийшло як завжди”. У той же час виникає неоднозначне питання: хотіли краще? Поняття досить невизначене і призводить до ще кількох питань, а саме: кому краще? як хотіли? чому спочатку приймають, а потім думають? І чому всі питання практичного виконання норм прийнятого нормативного акта починають з’являтися після того, як документ підписаний і оприлюднений. Логічно було б при обробці того чи іншого проекту спочатку розробити методологію його виконання та адміністрування, співвіднести з діючими нормативними актами, які прямо або щодо впливатимуть на практичне застосування тієї чи іншої норми. І, напевно, можна було б сказати - хотіли краще і вийшло краще!

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 07.12.2011, у категорії Податки, Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


6 × вісім =