Квартплата по-українськи: Чому електрику в під’їздах вважають квадратними метрами, а не кіловатами?

Якщо проаналізувати дію законів у сфері ЖКГ, виникне думка, що кожен ЖЕК – це окрема держава, яка працює за своїми правилами та всеукраїнські закони і рішення місцевих рад в сфері ЖКГ читає тільки на свою користь.

Всі ми знаємо що Україна – це унітарна держава, закони якої діють на всій її території. Повинні, принаймні, діяти. Але, якщо проаналізувати дію цих законів у сфері ЖКГ, виникне думка, що кожен ЖЕК – це окрема держава, яка працює за своїми правилами та всеукраїнські закони і рішення місцевих рад в сфері ЖКГ читає тільки на свою користь. У свою чергу жителі, знаючи це, іноді самі визначають, за що з виставленим рахунком платити, а за що не платити, не повідомляючи ЖЕК про своє рішення.

Нормативно-правова база квартплати

Стаття 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зазначає, що послуги з утримання будинків і прибудинкових територій – це прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обладнання, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт , вивезення побутових відходів тощо

Формування тарифів на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій відбувається відповідно до Порядку формування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України. В даний час діє постанова Кабміну від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», що передбачає розрахунок витрат по кожному виду послуг. Розрахунок тарифів на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій здійснює виконавець цих послуг, тобто, ЖЕК чи ОСББ, Постановою затверджено перелік послуг з утримання будинків і прибудинкових територій.

Виконавець відповідно до статті 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та постанови Кабміну, якою затверджено Порядок формування тарифів, проводить розрахунки по кожному будинку залежно від запланованих кількісних показників послуг, які фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного і технічного стану будинків і прибудинкових територій.

Засклені балкони

Сектор ЖКГ при всій його проблематичність для рядового громадянина, залишається прибутковим бізнесом. Депутати, яких ми з Вами вибирали, погодилися з пропозицією Віктора Януковича, що площа лоджій, балконів, веранд і терас підраховується з урахуванням коефіцієнтів:

 • для балконів і терас – 0,3;
 • для лоджій – 0,5;
 • для засклених балконів – 0, 8;
 • для веранд, засклених лоджій і холодних комор – 1,0.

Збільшиться площа – збільшиться і квартплата. Поки документ вдруге ветований Президентом, але бізнес-ідея так просто не вмирає.

Які послуги закладаються у квартплату

Тут починається змагання місцевих рад під умовним гаслом «Хто хитріший». На моє прохання відповісти на ряд питань з цього приводу, оперативно відреагував лише Львівська міська рада. В інших містах, до яких я звертався, відреагували тільки споживачі. Таким чином, складові експлуатаційних витрат наступні:

Львів. При розрахунках тарифів на послуги з утримання будинків і прибудинкових територій враховані наступні складові:

 • витрати з прибирання сходової клітки;
 • витрати з прибирання прибудинкової території;
 • витрати по освітленню місць загального користування і підвалів та підкачування води;
 • витрати з обслуговування димовентиляційних каналів;
 • витрати з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і по ліквідації аварій у внутрішньоквартирних мережах;
 • витрати по дератизації.

Перелічені витрати встановлені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 31.05.2011 № 561 є постійною величиною. Плата за вивезення побутових відходів, споживання електроенергії в місцях загального користування та технічне обслуговування ліфтів (при наявності в будинку) власниками квартир будинку проводиться за фактичними витратами, згідно з актами виконаних робіт та виставлених рахунків підприємствами-організаціями, які надають ці послуги.

Вартість послуг по кожному будинку є різною в залежності від площ квартир будинку, сходової клітки та прибудинкової території, а також кількості квартир, які застосовуються при розрахунку тарифів. Тому, вказувати вартість послуг нереально. Різниця в тарифах є по кожному будинку, оскільки вихідні дані, які враховуються при розрахунку, різні.

Богдан Гордасевич, житель Львова, споживач послуг ЛКП «Рясне-204»: У нас за прибирання сходів збирають по 20 гривень з квартири – це сто гривень з поверху 9-поверхового будинку, який складається з трьох під’їздів. А прибирання, фактично здійснюється раз чи два на місяць. За такі гроші ми можемо самостійно утримувати двірника. Розрахунок вартості послуг Богдану не надали. І, загалом, діалогу з ЖЕКом (ЛКП якщо по-одеськи) немає. Пан Богдан склав про це претензійне заяву в ЖЕК.

Варто відзначити, що Богдан таки отримав розрахунки вартості комунальних послуг за квадратний метр площі після заяви в ЖЕК.

 • Вивіз твердих побутових відходів – 0,35890;
 • Витрати на дереватизацію – 0,00269;
 • Обслуговування систем водопостачання та водовідведення – 0,24422;
 • Обслуговування димовентиляційних каналів – 0,00886;
 • Обслуговування поточного ремонту – 0,10313;
 • Витрати на освітлення МЗК – 0,01284;
 • Прибирання прибудинкової території – 0,28180;
 • Прибирання сходових клітин – 0,43841;
 • Електроенергія ліфтів – 0,08784;
 • Електроенергія місць загального користування – 0,05164;
 • Технічне обслуговування та ремонт – 0,19203;
 • Тариф без податків – 1,78; податки – 0,39; в тому числі ПДВ 20% 0,36; тариф з ПДВ – 2,17 (дивним чином податки стали брати двічі, так як в березні 2011 р. було тільки ПДВ, а в жовтні вже 2011 р. і податки, і ПДВ!)

Харків. Ціна за квадратний метр площі в Харкові буде розраховуватися для кожного комунального будинку окремо. У вартість квартплати увійдуть одинадцять послуг. Серед них – прибирання території, обслуговування ліфтів та водопроводів. Найдорожчою послугою залишиться прибирання прибудинкової території – не більше 80 копійок за квадратний метр. А ось за вивезення сміття мешканці тепер платитимуть по окремій квитанції.

Як повідомив, Роман Нехорошков директор Департаменту житлового господарства, за діючим порядком передбачено 21 послуга в обслуговуванні, утриманні житлових будинків. В даному проекті пропонується тільки 11 послуг. Частина послуг буде дотуватися за рахунок коштів міського бюджету.

Дніпропетровськ. Багатьом жителям Дніпропетровська надійшли повідомлення від колекторської компанії «Прімо-колекткапітал» про борг за вивезення сміття, яке нібито здійснювала компанія «Грінко-Дніпро». Угод жоден з «боржників» не бачив, хоча вони й не заперечують, що сміття ні ким не вивозився. Представника фірми «Грінко-Дніпро» знайти не вдалося.

Одеса (квартира в центрі міста)

 • СДПТ (утримання будинків і прибудинкових територій по-одеськи) – 1 грн 20 коп за кв.м заг.пл. (Бл. 50 грн).
 • Вивезення сміття – 6 грн 50 коп. з людини.

Людмила Світлицького, мешканка новобудови, одеситка: «СДПТ – 100 грн, які пропонувалися до оплати щомісячно, досить велика сума за надані послуги. Прибудинкова територія біля нашого будинку дуже невелика. Втім, у дворі «ночують» близько 30 авто. У деяких мешканців по два. Там же ці авто ремонтують, миють, залишаючи бруд, ганчірки і все інше, супутнє цьому процесу. Один автолюбитель умудрився навіть масло злити у дворі. Ні про які клумбах і квітах, за якими повинен доглядати ЖЕК, мова не йде. З балконів летять недопалки та інше сміття. Ймовірно, жителям це подобається.

Наступна проблема – кожного листопада жителі Одеси задихаються від спалюваних повсюдно листя. Дикість і варварство – тільки так можна все це назвати. Але ось така у нас в місті «традиція».

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 15.12.2011, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× 6 = дванадцять