Як переграти податківців

Якщо підприємству доцільніше закритися, ніж задовольнити апетити податківців, є найбільш простий і законний шлях.

Руслан Демчак

Президент

Всеукраїнська громадська організація “Захисту прав споживачів фінансових послуг”

Відсутність боржника за місцем реєстрації стала останнім часом основною причиною анулювання податківцями свідоцтв платника ПДВ, незалежно від того, є підприємство боржником бюджету чи ні. Це право даровано митарям Податковим кодексом, у зв’язку з наявністю запису в Єдиному держреєстрі про відсутність особи за її місцезнаходженням або офіційним записом, про відсутність підтвердження відомостей про таку особу.

Як тільки такий запис з’являлася, органи Державної податкової служби направляли держреєстраторам повідомлення і анулювали свідоцтва платника ПДВ. Як правило, платник податків дізнається про це вже постфактум, втративши право на податковий кредит. Відповідно, фіскали донараховують ПДВ, а також штрафують “порушників” у розмірі 25% обсягу “недоплаченого” податку.

Однак, податківці несподівано виявилися заручниками ситуації, яку створили. Адже запис в Єдиному держреєстрі про відсутність особи за її місцезнаходженням це також привід для банкрутства підприємства за спрощеною процедурою (ст. 52 Закону “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”), що часто закінчується ліквідацією боржника. При цьому Господарський суд протягом двох тижнів після порушення справи про банкрутство виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатором ініціюючого кредитора (з його згоди).

У такому випадку, практично неможливо стягнути з нього податковий борг (ДПСУ буде кредитором третьої черги). Додатково до цього валиться друга улюблена схема податківців: визнання недійсними укладених підприємством договорів. В результаті не можна перевірити і “покарати рублем” контрагентів такої компанії.

Тому, якщо підприємству доцільніше закритися, ніж задовольнити апетити податківців, цей шлях є найбільш простим і головне законним. Єдине, що може частково перешкодити цьому – наказ ДПСУ № 97 від 28 жовтня 2011 року. По суті, документ наказує органам Державної податкової служби на місцях затягувати процес банкрутства, щоб встигнути визнати договори банкрута недійсними. Втім, радує, що процес банкрутства з 21 листопада курирує не ДПСУ, а Мін’юст, який і повинен стояти на сторожі законності.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 15.12.2011, у категорії Податки, Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


вісім × 9 =