Кадастровий номер: інструкція з експлуатації

Для багатьох це питання в однаковій мірі є актуальним і незрозумілим. Тому що земельне законодавство стосується, практично кожного, а міняється як березневий вітер.

У результаті, щоб розібратися, читаєш закон – нудно і заплутано. Плюс до всього, закон не дає відповідей, а відсилає до постанов, наказів, порядків. Там теж плутанина: одні втратили силу, інші ще не діють.

Відкриваєш форум – одне сміття.

Якщо і є толкові статті в інтернеті, то вони написані формально-юридичною мовою, одну пропозицію по 2-3 рази перечитуєш, щоб вловити сенс.

У результаті виходить, як у класика:

«… Загоном книг заставив полку,

Читав, читав, а все без толку … ».

Не біда. Як кажуть, щоб дивитися телевізор, зовсім не потрібно розбиратися, в його будові. Досить прочитати інструкцію по експлуатації. Тому, пропоную коротку інструкцію по експлуатації кадастрового номеру.

1.Призначення

Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці для того, щоб ідентифікувати її місцезнаходження на території України. Це індивідуальний цифровий номер, що не повторюється. Зберігається за земельною ділянкою протягом усього часу існування.

Норматив:

 • ст.193, ст. 194 Земельного кодексу України;
 • ст.1, ст.16 Закону України «Про державний земельний кадастр» (набирає чинності з 01.01.2012г.);
 • п.2 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затверджений постановою КМУ № 749 від 18.08.2010р.
 • п.4 Порядку ведення поземельної книги, затвердженого Постановою КМУ № 1021 від 09.09.2009г.

2. Пристрій і складові частини

Простими словами, кадастровий номер для землі – те саме, що ідентифікаційний податковий номер для людини. Різниця в тому, що останній містить зашифровані дані про людину, а перший – загальнодоступні про земельну ділянку.

Приміром, щоб дізнатися значення перших цифр ІПН потрібно виконати складну послідовність дій. Перші 5 цифр ІПН вписати в клітинку Microsoft Excel. До п’ятої цифри додати одиницю. Клацнути на комірці правою кнопкою мишки. Клацнути «Формат ячеек». У вкладці «число» вибрати «дата». Натиснути ОК. І тільки тоді ви дізнаєтеся, що перші п’ять цифр – це дата народження.

З кадастровим номером все набагато простіше. Він складається з 12 цифр, розділених між собою двокрапкою. Наприклад, 12101000000:02:104:0035.

Перші десять цифр «12101000000» вказують населений пункт і кажуть, що ділянка знаходиться у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, Дніпропетровської міської ради.

Другі дві цифри «02» визначають кадастровий номер зони, в даному випадку Бабушкінський район.

Наступні три цифри «104» – це номер кадастрового кварталу

Останні чотири цифри «0035» – номер земельної ділянки.

Норматив:

 • п.8 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затверджений постановою КМУ № 749 від 18.08.2010р.

3. Установка

Що ж необхідно зробити, щоб отримати кадастровий номер? Розглянемо поетапно це питання.

Етап Отримуємо кадастровий номер
ПЕРШИЙ

Отримуємо технічну документацію на земельну ділянку

Готуємо технічну документацію на земельну ділянку.

Для цього:

 • Пишемо заяву на проведення геодезичних робіт
 • Формуємо пакет документів на земельну ділянку:

– Копія паспорта та ІПН

– Нотаріально завірений державний акт старого зразка (за наявності)

– Нотаріально завірені правовстановлюючі документи на будівлі, розташовані на земельній ділянці, технічний паспорт.

– Для садових товариств – викопіювання із зазначенням місця розташування земельної ділянки, завірена головою сільради (садового товариства) та підписом голови

 • Укладаємо договір з геодезистами

Техдокументація виготовляється в 3-х примірниках.

Перший – залишається у геодезистів

Другий – залишається у власника

Третій – віддається до земресурсів.

До технічної документації виготовляється електронний обмінний файл (на диску), який містить всі необхідні дані про земельну ділянку та її власника

ДРУГИЙ

Звертаємося до земресурсів

Пишемо заяву в Земресрси про визначення кадастрового номера

До заяви додаємо:

 • Технічну документацію на земельну ділянку
 • Обмінний файл в електронному вигляді, який містить всі необхідні дані про земельну ділянку та її власника
 • Документ (квитанція) про внесення плати за перевірку обмінного файлу
 • Копія паспорта, ІНН
ТРЕТІЙ

Отримуємо кадастровий номер

Отже, документи подані до відповідного територіального відділу земресурсів.

Далі:

 • Обмінний файл в електронному вигляді земресурсів передають у Державний земельний кадастр для присвоєння кадастрового номера
 • Державний земельний кадастр перевіряє документи. Якщо все гаразд, присвоює кадастровий номер і спускає його до земресурсів
 • По закінченню, земресурси, на технічній документації проставляють штамп із зазначенням кадастрового номера і видають довідку про присвоєння кадастрового номера.

На процедуру отримання кадастрового номера закон відводить до 24 робочих днів. На жаль, про дотримання цих термінів на практиці доводиться тільки мріяти.

Норматив:

 • п.10, п.15 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затверджений постановою КМУ № 749 від 18.08.2010р.
 • Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель, затверджений наказом Держкомзему України № 174 від 02.07.2003г.
 • Порядок складання та затвердження індексних кадастрових карт (планів) і кадастрових планів земельних ділянок, вимоги до їх оформлення, затверджені Постановою КМУ № 1117 від 08.12.2010г.

4. Зберігання

Після присвоєння земельній ділянці кадастрового номера відкривається Поземельна книга. Номер поземельної книги повинен відповідати кадастровому номеру.

Поземельна книга ведеться на кожну земельну ділянку, як у друкованому, так і в електронному вигляді. У разі необхідності, земресурсів видадуть «Витяг з поземельної книги». Цей документ обов’язковий при угодах із землею (продаж, дарування) і дійсний 3 місяці. Його вартість 71 гривня.

Кадастровий номер вказується також в державному акті на землю.

Норматив:

 • п.4, 6 Порядку ведення поземельної книги, затвердженої Постановою КМУ № 1021 від 09.09.2009г.
 • п.14-3, п. Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затверджений постановою КМУ № 749 від 18.08.2010р.
 • Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, Постанова КМУ № 449 від 2.04. 2002р.
 • Порядок вилучення плати за надання Державним агентством земельних ресурсів та його територіальними органами платних адміністративних послуг, затверджений постановою КМУ № 835 від 01.08.2011г.

5. Вимоги при експлуатації

При переході земельної ділянки від одного власника до іншого кадастровий номер залишається колишній.

Але його відсутність створить суттєві проблеми як для власників, так і для користувачів земельних ділянок. Закон забороняє продавати, дарувати земельні ділянки, і навіть вдома/домоволодіння, розташовані на земельній ділянці, яким кадастровий номер ще не надано. Він обов’язково вказується в документах, що засвідчують право власності на земельну ділянку: договорах, угодах, рішеннях суду, свідоцтвах і подібних.

Виняток становить тільки спадкування. Відсутність кадастрового номера земельної ділянки не перешкоджає нотаріусу видавати спадщину та посвідчувати заповіти. На що є відповідне роз’яснення Мін’юсту.

Норматив:

 • ст.377 Цивільного кодексу Україні
 • ст.120, ч.2 ст.132 п.ж Земельного кодексу України
 • роз’яснення Мін’юсту № 31-32/69 від 25.03.2010р.

6. Строк давності

Повторюся, що кадастровий номер присвоюється один раз і назавжди. Ні зміна власника, ні зміна цільового призначення земельної ділянки не тягнуть за собою зміни кадастрового номеру.

Він міняється тільки в трьох випадках:

 1. при об’єднанні земельних ділянок;
 2. коли земельна ділянка ділиться;
 3. коли земельна ділянка переходить іншої територіальної одиниці.

У цих випадках присвоюється новий кадастровий номер, а старий здається в архів і не використовується.

Скасовується кадастровий номер при скасуванні державної реєстрації земельної ділянки.

Норматив:

 • п.5 Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, затверджений постановою КМУ № 749 від 18.08.2010р.
 • ч.6 ст.16 Закону України «Про державний земельний кадастр» (набирає чинності з 01.01.2012г.);

7. Попередні версії

До 2002 року, в державних актах на землю кадастровий номер не вказувався. Тільки з 2002 року затвердили форму державного акта на землю, в якому обов’язковим елементом став кадастровий номер.

Але у деяких громадян, у державних актах старого зразка (червоних актах), зазначений кадастровий номер з 8 цифр. І цілком зрозуміле питання власника: «Якщо це не кадастровий номер, то що?».

Ні, це не кадастровий номер державного зразка. Справа в тому, що до введення всеукраїнських кадастрових номерів, обласні земельні кадастри розробляли, для зручності, свою систему кадастрових номерів. Але їх наявність у державному акті, ні в якому образі не говорить про те, що отримувати встановлений законодавством кадастровий номер не потрібно.

Варто зауважити, що раніше видані державні акти дійсні і підлягають обміну тільки при бажанні на це власників. А ось кадастрові номери доведеться робити нові.

Норматив:

 • Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, Постанова КМУ № 449 від 2.04. 2002р.
 • Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і збереження державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затверджена Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999г.

8. Збої в роботі, причини та способи усунення

Якщо Ви вирішили присвоїти кадастровий номер земельній ділянці або приватизувати його, підготуйтеся, як слід.

По-перше, потрібно запастися терпінням. Терміни, прописані законом, не мають нічого спільного з дійсністю. Доведеться чекати, стояти в чергах і не дивуватися бюрократичної тяганини.

По-друге, бажано знати в які двері стукати, за якими адресами, з якими документами та заявами.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 16.12.2011, у категорії Право, суди, Рекомендовані. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


шість − 3 =