Чи обов’язково деяким платникам єдиного податку реєструватися платниками ПДВ з 01.01.2012 року?

Юридична особа – платник єдиного податку з оборотом за рік понад 300,0 тис. грн. У 2012 р. планує залишитися платником єдиного податку. Чи підлягає такий платник обов’язковій реєстрації з 01.01.2012 р. або накопичення 300,0 тис. грн. починається з 01.01.2012 року? Або ж до платників єдиного податку застосовується лише добровільна реєстрація?

Євген Даниленко

У п. 181.1 ПК з урахуванням п. 14.1.139 ПК, дійсно закладена колізія, що впливає на питання про обов’язковість реєстрації платником ПДВ для “єдинників”.

З одного боку, п. 14.1.139 ПК визначає юридичних осіб – платників єдиного податку, які здійснюють поставки послуг (робіт) платникам ПДВ, обсяг яких за останні 12 місяців перевищує 300000 гривень (без ПДВ), особами в розумінні розділу V НК. А значить, ці особи згідно п. 181.1 ПК зобов’язані реєструватися платниками ПДВ, якщо обсяги їх поставок, оподатковуваних ПДВ, сукупно становить 300000 гривень за рік.

З іншого боку, п. 181.1 НК сам собі суперечить: зобов’язуючи згаданих платників єдиного податку реєструватися платниками ПДВ, він врешті вказує на те, що це не стосується платників єдиного податку (“… крім особини, Яка є платником єдиного податку”).

Вирішуючи цю колізію, слід виходити з закріпленої в ст. 4 ПК презумпції правомірності рішень платника податків у разі, якщо норма закону припускає неоднозначне (множинне) тлумачення прав платника податків та контролюючих органів, внаслідок чого є підстави прийняти рішення як на користь платників податків, так і контролюючих органів. Якщо керуватися цією презумпцією, що є одним з принципів податкового законодавства, то можна стверджувати, що реєстрація платників єдиного податку платниками ПДВ не є обов’язковою для тих платників податків, кому вона не вигідна, і як обов’язкову для тих, кому вигідна саме таке трактування.

Втім, слід бути готовим до того, що податківці, незважаючи на цей принцип, будуть трактувати п. 181.1 ПК по-своєму і платникам єдиного податку доведеться в суді доводити своє право на добровільну реєстрацію платником ПДВ.

Хоча, виходячи з норм Закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності” куди більше підстав говорити про труднощі, з якими зіткнуться платники єдиного податку, які спробували зареєструватися платниками ПДВ і обрати 3 % ставку ЄП.

Адже згідно з пп. 4 п. 293.8 ПК для виникнення у платника єдиного податку права на застосування 3% ставки ЄП необхідно, щоб він або вже був платником ПДВ на даний момент (такими можуть бути зараз “єдинники”, які обрали 6% ставку ЄП та добровільно зареєструвалися платниками ПДВ) або перейшов на неї з 5% ставки ЄП.

У першому випадку реєстрація буде проводитися згідно з пп. “Б” пп. 4 п. 293.8 ПК, та особі достатньо буде подати заяву про зміну ставки єдиного податку з 01.01.2012 року.

У другому ж випадку реєстрація повинна проводитися згідно з пп. “Г” пп. 4 п. 293.8 ПК, і тому перейти на 3% ставку єдиного податку з 01.01.2012 року не вийде. Адже на сьогодні немає платників єдиного податку, що застосовують 5% ставку.

Так що всі ті платники єдиного податку, які зараз не є платниками ПДВ, повинні будуть обрати 5% ставку ЄП.

У Законі немає застереження про те, що період до 01.01.2012 року не враховується для цілей визначення обсягів поставок, необхідних для реєстрації платниками. Тому охочі зареєструватися платниками ПДВ цілком можуть обліковувати операції за 2011 рік.

Але при цьому слід враховувати, що стати платником єдиного податку за ставкою 3% (при відсутності в 2011 році реєстрації платником ПДВ) можна тільки починаючи з другого кварталу 2012 року. Адже згідно з пп. “Г” пп. 4 п. 293.8 ПК заяву про зміну ставки єдиного податку з 5% на 3% має бути подано не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу.

До того ж до моменту подачі заяви про зміну ставки ЄП повинні бути виконані три інших умови:

  • застосовуватися ставка єдиного податку в розмірі 5%;
  • обсяг поставок послуг (робіт) платником єдиного податку платникам ПДВ за останні 12 місяців повинен перевищувати 300000 гривень (без ПДВ);
  • платник єдиного податку повинен бути зареєстрований платником ПДВ.

Особливий інтерес представляє остання умова – реєстрація платником ПДВ. Для цього необхідно не тільки відповідати першими двома пунктами, а й умовами, що дає право на добровільну реєстрацію: обсяги поставок послуг платникам ПДВ повинні становити не менше 50% загального обсягу поставок або статутний капітал або балансова вартість активів повинні перевищувати 300000 гривень.

Крім того, щоб уникнути ситуації, коли особа платить і єдиний податок за ставкою 5%, і ПДВ, доведеться вказувати в заяві про добровільну реєстрацію платником ПДВ датою бажаною реєстрації перше число наступного кварталу. Втім, якщо реєстрація платником ПДВ важливіше переплати єдиного податку, то цього можна й не робити.

Підсумовуючи вищевикладене, можна стверджувати, виходячи з норм Закону, реєстрацію платником ПДВ для платників єдиного податку можна розцінювати і як добровільну, і як обов’язкову (в залежності від того, як захоче платник податків), але цілком імовірно, що податкова буде в деяких випадках трактувати її як обов’язкову і добровільність доведеться відстоювати в суді. При цьому для добровільної реєстрації платником ПДВ платнику єдиного податку необхідно буде дотримати ряд умов.

http://www.prostopravo.com.ua


Стаття опублікована у понеділок, 19.12.2011, у категорії Податки, Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


4 × два =