Про статус майна, нажитого в цивільному шлюбі

Як розділити майно, спільно нажите в цивільному шлюбі?

Катерина Гутгарц

Головний редактор порталу Prostopravo.сom.ua, юрист

Відповідно до статті 74 Сімейного кодексу України (далі – СК), якщо чоловік і жінка проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в іншому зареєстрованому шлюбі, майно, нажите ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. Тому при розділі такого майна застосовуються ті ж правила, що і при розділі майна, нажитого в зареєстрованому шлюбі.

Так, згідно зі статтею 69 СК чоловік і дружина мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу. Майно може бути поділене за взаємною згодою, на підставі договору. Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділення нерухомого майна одному з подружжя зі складу усього майна, повинен бути засвідчений нотаріально.

Якщо подружжю не вдалося домовитися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. При цьому суд бере до уваги інтереси подружжя, дітей, а також інші істотні обставини.

Частки подружжя у разі поділу спільного сумісного майна вважаються рівними, якщо інше не встановлено договором між ними. У той же час, при вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від рівності часток, якщо, наприклад, буде встановлено, що один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, приховав, знищив чи завдав шкоди спільному майну, використовував його на шкоду інтересам сім’ї (ч.2 ст. 70 СК).

За рішенням суду частка майна одного з подружжя може бути збільшена, якщо з ним або з нею проживають неповнолітні або повнолітні непрацездатні діти і розмір аліментів, який вони отримую, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку чи лікування (ч.3 ст.70 СК ).

Майно ділиться між подружжям у натурі. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя. Речі, службовці для професійних занять, присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Їх вартість враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.

Присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим чоловіком відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду і за згодою чоловіка, якому така компенсація присуджується.

При відсутності такої згоди присудження грошової компенсації можливе лише за умови попереднього внесення грошової суми на депозитний рахунок суду і за наявності обставин, передбачених статтею 365 Цивільного кодексу України:

  • частка є незначною і не може бути виділена в натурі;
  • річ є неподільною;
  • спільне володіння і користування майном є неможливим;
  • це не завдасть істотної шкоди інтересам спільного власника і членам його родини.

Якщо жоден з подружжя не здійснив таких дій (не вніс суму на депозит, не дав своєї згоди) суд визначає ідеальні частки подружжя в цьому майні без його реального поділу і залишає майно у їх спільній частковій власності.

Варто звернути увагу на те, що до спільної сумісної власності не належить майно: набуте одним з подружжя до шлюбу, придбане в шлюбі на підставі договору дарування або в порядку спадкування, придбане в шлюбі, але за особисті кошти одного з подружжя; речі індивідуального користування ( в тому числі, коштовності); кошти, отримані як відшкодування за втрату (псування) речі, що належала одному з подружжя, як відшкодування за моральну шкоду; страхові суми, одержані за обов’язковим або добровільним страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою власністю кожного з подружжя. Що стосується премій, нагород, отриманих за особисті заслуги, суд може визнати за другим із подружжя право на їх частку, якщо буде встановлено, що він своїми діями сприяв їх отриманню.

Крім того, майно, яке належало одному з подружжя, може бути визнано судом спільною сумісною власністю, якщо буде встановлено, що під час шлюбу його цінність значно збільшилася внаслідок трудових грошових затрат другого з подружжя або їх обох.

Таким чином, при подачі до суду позову про поділ майна, нажитого подружжям у цивільному шлюбі, необхідно буде довести факт проживання однією сім’єю подружжя, існування між ними фактичних відносин подружжя, а також те, що жоден з них не перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі. У той же час, не можна не сказати про те, що висновок цивільним подружжям письмової угоди про правовий режим спільно нажитого майна, набагато спростить ситуацію при його розділі.

http://www.prostopravo.com.ua


Стаття опублікована у четвер, 29.12.2011, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


один × = 7