Перерахунок після двох років роботи – це не обов’язок, а право пенсіонера

Як тепер будуть перераховувати пенсії після двох років роботи і чи будуть перераховувати взагалі? Яку зарплату візьмуть до уваги при перерахунку виплат? Які документи потрібно нести до Пенсійного фонду? Крім того, в країні до цих пір ходять чутки, що з нового року працюючим пенсіонерам виплати або уріжуть удвічі, або взагалі припинять … Які зміни внесла пенсійна реформа в життя працюючих пенсіонерів, запитали у фахівців департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України.

Отже, що стосується ключового питання: “чи зберегли працюючим пенсіонерам можливість кожні два роки робити перерахунок пенсій?”, Нам відповіли однозначно: так, зберегли! Будь-яка людина, що накопичила 24 місяці страхового стажу з дня виходу на пенсію або з дати попереднього перерахунку, може звернутися до Пенсійного фонду і зробити новий перерахунок.

І не в сенсі відпрацював два роки і пішов за перерахунком, ні. Мова йде не про трудовий, а саме про страховий стаж, а точніше про 24 місяцях страхового стажу. Адже людина могла працювати з перервами або отримувати зарплату “в конверті”, без сплати страхових внесків. Тоді цей період не включається до страхового стажу.

Чи означає це, що перерахунок робитимуть з урахуванням стажу та заробітку? Тут існує два варіанти. Перший – зробити перерахунок виплат тільки з урахуванням стажу. Другий – перерахувати пенсію з урахуванням як стажу, так і заробітку, якщо це людині вигідно. Тобто багато обставин, коли це не йде на користь пенсіонеру. Наприклад, якщо людина після виходу на заслужений відпочинок влаштувався на роботу з більш низькою зарплатою. Адже при призначенні пенсії найважливішу роль відіграє співвідношення заробітку людини і середньої зарплати в країні: виходячи з такого показника розраховують коефіцієнт, який потім використовують при коригуванні зарплати.

Наприклад, у людини коефіцієнт при виході на пенсію становив 2,2. Це означає, що його заробіток був в 2,2 рази вище середньої зарплати в країні. Після виходу на заслужений відпочинок він влаштувався на роботу з більш низькою зарплатою і пропрацював два роки. Можливо, через маленький заробіток за ці два роки його коефіцієнт зменшиться до 2 або навіть до 1,8.

Крім того, давайте не забувати, що середня зарплата в країні теж зростає. І помітно! Наприклад, у січні 2009-го для призначення пенсій приймалася до уваги середня зарплата в розмірі 1 тисяча 449 гривень 89 копійок. А в січні 2011-го – вже 2 тисячі 137 гривень 84 копійки.

Тому, навіть якщо людина після виходу на пенсію в 2009 році залишився працювати на колишній посаді і з колишньою зарплатою, то його коефіцієнт заробітку може погіршитися тільки за рахунок зміни середньої зарплати в країні …

Все це можна пояснити на прикладі. Але, попереджаємо, тільки схематично: розрахунок заробітної плати здійснюється за кожний місяць окремо, тому Пенсійний фонд використовує спеціальну програму.

Припустимо, чоловік пішов на пенсію 1 лютого 2009 року. До цього він працював інженером на заводі і отримував 3 тисячі гривень на місяць. Коефіцієнт її заробітку за січень 2009 року (середня зарплата – 1 тисяча 449 гривень 89 копійок) склав:

 • 3000 гривень: 1449 гривень 89 копійок = 2,06912.

Після виходу на пенсію він продовжив працювати в тій же посаді, з тією ж зарплатою. Через два роки, в лютому 2011-го, людина подала документи для перерахунку. Вирахуємо тепер коефіцієнт заробітку за січень 2011 року (коли середня зарплата зросла до 2 тисяч 137 гривень 84 копійок):

 • 3000 гривень: 2137 гривень 84 копійки = 1,40329.

Бачите, на скільки зменшився коефіцієнт заробітку?

Виходить, через зростання середньої зарплати в країні подавати відомості про заробіток не завжди вигідно, це може знизити загальний коефіцієнт і, відповідно, розмір пенсії …

Крім того, не будемо забувати, що якщо працюючий пенсіонер захоче зробити перерахунок виплат саме з урахуванням заробітку, то всі розрахунки будуть робити вже за нормами нового пенсійного закону. Яким саме?

Почнемо з того, що з 1 жовтня необхідний стаж для отримання мінімальної пенсії збільшився на десять років. Для жінок він раніше становив 20 років, тепер зріс до 30 років. Для чоловіків збільшився з 25 до 35 років.

Як відомо, існує доплата за стаж, що перевищує цю норму, до 1 відсотка мінімальної пенсії за кожен “зайвий” рік. Наприклад, у жінки стаж роботи 43 роки. Раніше її стаж понад норму становив 23 роки, а зараз – тільки 13 років.

Відразу, щоб не вводити читачів в оману, зазначимо: це стосується тільки тих пенсій, які призначаються або перераховуються з урахуванням зарплати після 1 жовтня 2011 року. Адже закон зворотної сили не має. Так що ніяких перерахунків людям, що вже пішли на пенсію, не робилося. І жінка з 43-річним стажем продовжує отримувати доплату за 23 роки додаткового стажу.

Норми старого закону також будуть застосовуватися в тому випадку, якщо працюючий пенсіонер після двох років роботи вирішить зробити перерахунок виплат тільки з урахуванням новопридбаного стажу, не беручи до уваги заробіток. Цей порядок був спеціально додано до заключних положень закону про пенсійне страхування.

Уточнюємо: якщо працюючий пенсіонер захоче врахувати тільки новий стаж і не брати до уваги зарплату за ці роки, то йому зроблять перерахунок за старими правилами. Для таких пенсіонерів мінімальний стаж залишиться колишнім: 20 років для жінок і 25 років для чоловіків. А зарплату візьмуть ту, виходячи з якої зробили попередній розрахунок. Так що якщо жінка з 43-річним стажем захоче після закінчення двох років роботи перерахувати пенсію тільки з урахуванням стажу, то надбавку за “зайві” роки їй нарахують за старими правилами. І вона продовжить отримувати доплату за 25 років. Адже після виходу на пенсію додалися ще два роки!

А якщо вона захоче зробити перерахунок з урахуванням і стажу, і зарплати, то перерахунок зроблять згідно з нормами нового закону: обов’язковий стаж становитиме 30 років і доплату нарахують тільки за 15 років додаткового стажу (з урахуванням доданих двох років).

Що стосується зарплати, яка буде прийматися до уваги, якщо пенсіонер таки захоче перерахувати виплати з урахуванням заробітку за ці два роки, то новий закон наказує робити всі перерахунки працюючим пенсіонерам, беручи до уваги показник, виходячи з якого йому нарахували, або останній раз перерахували виплати.

Припустимо, жінка пішла на пенсію в 2010 році. Їй нарахували виплати виходячи із середньої зарплати в країні за 2009 рік – 1 тисяча 650 гривень 43 копійки. Розрахували пенсію з урахуванням її коефіцієнта зарплати та стажу. У 2012 році вона подасть документи для перерахунку виплат, причому захоче взяти до уваги як стаж, так і зарплату. Визначать її новий коефіцієнт заробітку. Його будуть коригувати виходячи із зарплати за 2009-й, коли їй нарахували виплати, – 1 тисяча 650 гривень 43 копійки.

А якщо жінка пішла на пенсію в 2006 році, але продовжувала працювати, а останній перерахунок пенсії їй зробили в 2008-му. У 2012-му вона знову подасть документи для перерахунку виплат з урахуванням заробітку. І тут буде взято той показник середньої зарплати, який враховувався при останньому перерахунку виплат. У даному випадку – 1 тисяча 197 гривень 91 копійка.

Необхідно відзначити, що новий закон надає можливість подавати відомості про зарплату за період тільки з 1 липня 2000 року. Так що, якщо у людини в пенсійній справі фігурує низька зарплата до цієї дати (раніше була обов’язковою подача інформації про заробіток за п’ять років до 1 липня 2000 року), то він зможе виключити її з перерахунку.

І було б не правильно думати, що, мовляв, тепер людям, які після виходу на пенсію пропрацювали два роки і хочуть оновити відомості в пенсійній справі, не потрібно звертатися до Пенсійного фонду, що перерахунки будуть робити автоматично … Ні. Перерахунок після двох років роботи – це не обов’язок, а право пенсіонера, яким він може скористатися, а може і ні. Наприклад, людина звернеться за перерахунком не рівно через два роки, а через два з половиною чи три, якщо у нього намічаються хороші гонорари або премії в цей період. Тому перерахунок виплат автоматично робити не будуть: пенсіонеру потрібно прийти в органи Пенсійного фонду написати заяву і принести довідки, що підтверджують стаж. Всі відомості про зарплату беруться із системи персоніфікованого обліку внесків, яку веде Пенсійний фонд.

Ну і наостанок про головне. Чутки про припинення виплат працюючим пенсіонерам з 1 січня 2012 року безпідставні. Всі покладені пенсії вони отримуватимуть у повному обсязі.

Єдине, що змінилося для працюючих пенсіонерів, – це порядок перерахунку пенсій у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму. Наприклад, у грудні прожитковий мінімум збільшився з 784 до 800 гривень. Відповідно, зросла мінімальна пенсія та деякі види надбавок. Зокрема, максимальна надбавка за кожен “зайвий” рік стажу підвищилася з 7 гривень 84 копійок до 8 гривень (1 відсоток мінімальної пенсії). Так ось, у зв’язку з грудневим зростанням прожиткового мінімуму всім непрацюючим пенсіонерам виплати перерахували. А працюючим – немає. Але після того, як вони все ж підуть на заслужений відпочинок, перерахунок буде проведений відповідно до чинного на момент звільнення показником прожиткового мінімуму.


Стаття опублікована у вівторок, 03.01.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Перерахунок після двох років роботи – це не обов’язок, а право пенсіонера”

 1. Володимир on Березень 4th, 2015 at 15:55

  Призначено пенсію за віком з 03.01.2013р. Звільнився з роботи 10.01.2014р., тобто пропрацював один рік і 8 днів.
  Чи потрібно подавати дані в пенсійний фонд про закінчення трудової діяльності? Адже в пенсійний фонд дані передаються централізовано.
  Чи буде перерахунок пенсії?

 2. Екатерина Данюк on Березень 5th, 2015 at 09:36

  Шановний Володимире,про своє працевлаштування або звільнення з роботи пенсіонер зобов’язаний повідомляти Пенсійний фонд, у якому перебуває на обліку, протягом 10 днів. Св Повідомлення дозволить органам Пенсійного фонду своєчасно здійснювати належні перерахунки пенсій відповідно до законодавства.

Написати відповідь


п'ять × = 45