Не сплатив штраф – на штрафмайданчик!

З оплатою штрафів за порушення ПДР жартувати не варто. Про ці заборгованості держоргани пам’ятають. Навіть якщо порушник вже давно забув про інцидент, його можуть зупинити працівники ДАІ, а машину забрати на штрафмайданчик.

Випадки, коли транспортні засоби (ТЗ) за несплату штрафів за порушення ПДР відправляють на штрафмайданчики, відзначені в Київській, Дніпропетровській і Чернігівській областях. Ми вирішили розібратися в цьому.

Неприємності виникають, коли водії проїжджають повз пост ДАІ, обладнаного сучасним приладом “Рубіж” (в Україні їх близько тридцяти), що дозволяє в потоці транспорту он-лайн зчитувати номерні знаки і “проганяти” їх по базах даних “Угон”, “Номерний знак” , “Розшук” і пр. Прилад швидко обробляє інформацію і за наявності проблем з ТЗ або водієм інформують про це правоохоронців. Даішники зупиняють машину і повідомляють власникові про те, що це авто у розшуку. На якій підставі шукають ТЗ, працівник ДАІ може дізнатися в черговій частині. Там і з’ясовується, що причина – у заборгованості водія з оплати штрафу. Але інформації, за яке саме порушення слід сплатити штраф, і про його сумі в інспекторів немає. Далі даішники тимчасово затримують розшукувана ТЗ і доставляють його на штрафмайданчик.

Звідки проблеми

Щоб зрозуміти, чому відбуваються такі ситуації, повернемося до алгоритму ведення адмінсправ. Після виявлення порушення ПДР інспектор ДАІ складає адмінпротокол і, якщо це в його компетенції, виносить постанову про накладення стягнення. В даному випадку саме він визначає, який штраф накласти.

Якщо водій не згоден з винесеною постановою, він має право оскаржити його в суді або в ДАІ за місцем вчинення порушення протягом 10 днів (ст. 289 КпАП України), а за згодою – протягом 15 днів сплатити штраф (ст. 307). Багато хто ставиться до складеними протоколами несерйозно і не збираються оплачувати штрафи. Але за законом, якщо водій вчасно не сплатив штраф, відділ адмінпрактики ДАІ відправляє постанову для примусового виконання до відділів державної виконавчої служби. Тоді з порушника стягується подвійна сума накладеного штрафу (ст. 308 КпАП).

Держвиконавець зобов’язаний у 3-денний термін з моменту отримання постанови з ДАІ винести своє – про відкриття виконавчого провадження, яким передбачено, що порушник може добровільно протягом 7 днів сплатити штраф (ст. 24 Закону України “Про виконавче провадження”).

Водія інформують про те, що розпочато виконавче діловодство, не пізніше наступного дня з моменту його відкриття відповідним супровідним листом та копією постанови. Пошта відправляється за місцем проживання, яке водій вказав під час оформлення порушення. Якщо він випадково чи навмисне вказав неточні дані, повідомлення від виконавчої служби йдуть у нікуди, а людина навіть не здогадується, що над ним збираються хмари.

Якщо протягом 7 днів порушник не сплатив штраф і не повідомив про це виконавчу службу або ж відсутня інформація про його місце проживання або перебування, боржника та його ТС починають розшукувати. Постанова про це є обов’язковим для виконання ОВС і відправляється за останнім відомим місцем проживання або місцезнаходженням майна – в даному випадку в районне ДАІ за місцем реєстрації ТЗ. Отримана інформація вноситься до бази ДАІ, за якою ТЗ і розшукується.

Тимчасово затримувати ТЗ, якщо його власник має заборгованості зі сплати штрафів, незаконно, але на практиці це відбувається.

Дії – сумнівні

Разом з тим, дії правоохоронців при виявленні такого ТЗ – доставка на штрафмайданчик – не зовсім правомірні. Справа в тому, що тимчасове затримання ТЗ передбачено ст. 265-2 КпАП, згідно з якою такі заходи застосовуються лише у випадках технічну несправність ТЗ, якщо воно не зареєстровано, у нього перебиті або знищені номери агрегатів, немає держномерів, воно експлуатується особами, які не мають прав або документів на ТЗ або перебувають у стані сп’яніння.

Тією ж статтею передбачено, що ТЗ може бути тимчасово затриманий на строк не більше 3 днів. Після його закінчення власник має право вимагати повернення ТЗ. Це звернення є обов’язковим для виконання, ніякі оплати при цьому не вилучаються.

На практиці затримане авто тримають на штрафмайданчику до тих пір, поки його власник не погасить заборгованість з оплати штрафу за порушення ПДР, виконавчого збору та інших витрат, пов’язаних з веденням виконавчого провадження, і не сплатить зберігання ТЗ на майданчику.

Боятися, що машину продадуть і з цієї суми будуть “гасити” вищезазначені платежі, не потрібно – згідно зі ст. 52 Закону України “Про виконавче провадження” стягнення в першу чергу звертається на кошти боржника. При їх відсутності – на майно, але в розмірі і обсязі, необхідному для погашення сум за виконавчими документами. ТЗ в цьому списку – на останніх місцях.

Порушив – відповідай!

Таким чином, якщо вже довелося порушити Правила дорожнього руху, постарайтеся опротестувати накладений штраф або чесно оплатіть його, повідомивши про це у відділ адмінпрактики ДАІ. В даному випадку ви захистите себе від несподівано виникли неприємностей – сумнівного затримання ТЗ на штрафмайданчику, а також позовів з примусовою оплатою штрафів і витрат на ведення виконавчого провадження. Не варто також сподіватися на те, що штраф, накладений в іншому регіоні України, кане в Лету, не знайшовши вас. Ймовірність такої ситуації невелика.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 04.01.2012, у категорії Право, суди, Транспорт. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


шість − 1 =