Заява про надання відпустки

Як правильно написати заяву про надання щорічної або іншого виду відпустки? У які терміни його необхідно подати? Чи є якась типова форма для такого роду заяв?

Катерина Гутгарц

Головний редактор порталу Prostopravo.сom.ua, юрист

Право найманих працівників на відпустку передбачено главою V Кодексу законів про працю та Законом України «Про відпустки».

Статтею 4 ЗУ «Про відпустки» передбачено такі види відпусток: щорічна, відпустку у зв’язку з навчанням, творча відпустка, відпустка у зв’язку з участю у спортивних змаганнях, соціальну відпустку, відпустка без збереження заробітної плати.

Відразу хочеться відзначити, що який-небудь типової форми для заяви про надання будь-якого з перерахованих вище видів відпусток, не існує. Незалежно від того, про який просить працівник відпустці, заява має бути написано ним власноручно, на ім’я керівника підприємства (директор пише заяву на ім’я засновника), в заяві має бути зазначено: від кого воно (ПІБ, посада), викладено прохання про відпустку, на який з видів відпусток Ви претендуєте і на якій підставі, обумовити тривалість і час надання відпустки. Під заявою про відпустку повинен стояти підпис заявника і дата.

Що стосується строків подання заяви про надання відпустки, то слід зазначити таке.

Періодичність надання щорічних відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом і погоджуються з профспілковим органом (за наявності такого) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом і доводиться до відома всіх співробітників. При складанні графіків ураховуються інтереси підприємства, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником (керівником), який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше, ніж за два тижні до встановленого графіком терміну.

Деяким категоріям працівників відпустки надаються у зручний для них час:

 1. неповнолітнім;
 2. інвалідам;
 3. жінкам перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї;
 4. жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років;
 5. одинокій матері, батьку, опікунам, піклувальникам або іншим самотнім особам, фактично виховують одного або більше дітей віком до 15 років без батьків;
 6. подружжю військовослужбовців;
 7. ветеранам війни, які мають особливі заслуги перед Вітчизною, а також особам, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту»;
 8. батькам-вихователям дитячих будинків сімейного типу;
 9. в інших випадках, передбачених законодавством або трудовим договором.

Щорічна відпустка на вимогу працівника повинна бути перенесена на інший період у разі:

 1. порушення роботодавцем терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки;
 2. несвоєчасної виплати заробітної плати за час щорічної відпустки;

Також щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі:

 1. тимчасової непрацездатності працівника;
 2. виконання працівником державних або громадських обов’язків, якщо відповідно до законодавства він підлягає звільненню на цей період від основної роботи із збереженням заробітної плати;
 3. настання строку для відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами;
 4. збігу щорічної відпустки з відпусткою, пов’язаних з навчанням;

Щорічна відпустка за ініціативою роботодавця, як виняток, може бути перенесена на інший період тільки з письмової угоди працівника і за згодою профспілкового органу у випадку, якщо надання щорічної відпустки в раніше обумовлений період може негативно відбитися на нормальному ході роботи підприємства, за умови, що частина відпустки не менше 24 календарних днів буде використана в поточному році.

У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою працівника і роботодавця. Якщо причини, які зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії обставин, які його перервали або за згодою сторін переноситься на інший період.

Що стосується надання інших видів відпусток, то законодавством встановлена ​​їх тривалість. А ось що стосується строків подання заяви, то тут чітка регламентація відсутня, оскільки надання іншого, не щорічної відпустки, як правило, пов’язано з виникненням конкретної обставини, що і служить підставою для надання відпустки.

Стаття опублікована у п`ятниця, 06.01.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 2 на публікацію “Заява про надання відпустки”

 1. Наталія on Червень 7th, 2018 at 10:47

  Доброго дня, чи може працівник написати заяву на відпустку, перебуваючи на лікарняному

 2. Ніна on Липень 25th, 2018 at 09:48

  Доброго дня! Підкажіть, будь-ласка, в який термін до початку відпустки працівник повинен подати заяву?

Написати відповідь


5 + = дванадцять