Податок на багатство заплатить середній клас

Мінсоцполітики, схоже, всерйоз розглядає ідею введення податку на багатство. Хоча експерти називають його технічно складним для виконання і бачать в ньому більше політики, ніж реальних можливостей збільшити доходи держбюджету. Головний біль влади – бюджет Пенсійного фонду, до якого за підсумками 2011 не вистачило 13,1 млрд грн надходжень на виплату пенсій. Саме з метою зменшити цей дефіцит розглядається можливість введення нового податку, надходження від якого оцінювали спочатку на рівні всього 800 млн грн на рік. Відповідний законопроект продовжує обговорюватися. Мінсоцполітики внесло до нього деякі зміни з урахуванням пропозицій, що надійшли.

Коло потенційних платників збільшують

За задумом міністерства, податок на багатство буде надходити з джерел, які можна умовно поділити на чотири категорії – нерухомість, транспорт, предмети особистого користування та побуту, а також дохід.

Що стосується нерухомості, після попередніх обговорень міністерство вирішило знизити ці критерії для квартир – з 300 до 200 кв. м, для будинків – з 600 до 400 кв. м, для земельної ділянки – з 0,5 до 0,30 га. Земділянки планують обкладати податком з урахуванням їх місця розташування. Ставка податку для будинків і квартир залишилася поки без змін – 2% від мінімальної зарплати за 1 кв. м загальної площі об’єкту. Для земділянок, які пройшли нормативно-грошову оцінку, пропонується знизити в 10 разів ставку податку з 5% до 0,5% від цієї оцінки. Для ділянок, що не мають оцінки, які знаходяться за межами міста, навпаки – підвищити в 2,4 рази.

Без урахування рівня доходів

Як відзначає Оксана Кобзар, партнер юридичної фірми FELIX, проблема в тому, що автори проекту не враховують склад і дохід сім’ї, яка проживає в об’єктах, які підпадають під податок: “Не враховано і спосіб придбання такого житла. Адже воно може бути отримано в спадщину. Люди, які придбали велику квартиру для великої родини в кредит до прийняття закону, теж опиняться в невигідному становищі – плати кредит, комунальні платежі і ще податок на розкіш, при цьому продати таку квартиру з невиплаченими кредитом і “розкішної” площею за адекватною ціною їм буде складно “. Справжнє “свято” з прийняттям цього проекту, за її словами, буде у мешканців закарпатських сіл, які побудували великі будинки на “заробітчанські” гроші.

Автомобілісти будуть платити менше, якщо їздять довше

Ряд правок міністерство внесло також у положення, що стосуються оподаткування податком транспортних засобів. Для автомобілів зменшений об’єм двигуна з 4 тис. куб. см до 3,4 тис. куб см. Введено також знижуючі коефіцієнти з урахуванням терміну експлуатації транспорту – автомобілі та мотоцикли старше 7 років не будуть обкладатися податком.

Але найбільш принциповий момент залишився без змін. За словами Олексія Молдована, експерта Національного інституту стратегічних досліджень, законопроект стосується тільки фізичних осіб, тоді як автомобілі класу “люкс”, як правило, знаходяться на балансі юридичних осіб. “Їх власники часто не хочуть афішувати, що володіють такими автомобілями. Тому обслуговуванням цих авто займаються нібито контори”. З ним погоджується і Павло Батищев, керуючий партнер юридичної компанії Exlege, що відзначає, що на юросіб оформляють також і яхти, і літаки, і вілли.

За предмет розкоші платити ніхто не стане

Податок на багатство пропонується збирати також з дорогих товарів вартістю 20-30 мінімальних зарплат. Мова йде про коштовності, зброю, одяг, взуття, меблів, предметах мистецтва.

Причому податковими агентами по законопроекту мають стати магазини. На думку Молдована, це ускладнить роботу бізнесу: “Адмініструвати податок буде складно. Якщо ставка буде низька, то доходи не покриють навіть витрати на адміністрування. А якщо ставка буде велика, то люди будуть купувати товари за кордоном. Достатньо буде зірвати цінник”.

“Мертва” ідея

Батищев зазначає, що податок на розкіш пропонувалося ввести ще в 2010, прописавши його в Податковому кодексі, але тоді цього не зробили через низьку фіскальну ефективність: “Податок не забезпечує істотних надходжень до бюджету. Його впровадження викличе необхідність суттєвого розширення штату чиновників. Що помінялося тепер в логіці чиновників уряду – це скоріше політичне питання”.

Головне питання при введенні цього податку – визначити критерії розкоші і багатства. Як розповіла Оксана Кобзар, у Франції, наприклад, податок на багатство є солідарним, і його платять ті, хто володіє активами загальною вартістю понад 800 тис. євро. У більшості ж європейських країн, включаючи Великобританію, Швейцарію, прямого податку не багатство немає, але існує прогресивна шкала оподаткування доходів.

У нас таку шкалу теж хочуть створити за допомогою введення третього виду ставки податку на доходи фізичних осіб – 20% при доході понад 15 мінімальних зарплат, що передбачено законопроектом. Але цей крок, як відзначають експерти, повинен супроводжуватися обмеженням можливостей для ухилення від сплати податків. Інакше податки на розкіш буде платити лише середній клас, а зарубіжні активи дійсно багатих людей залишаться без уваги податкових органів.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 20.01.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


4 + сім =