КСУ: обвинувачений і його захисник можуть бути обмежені в термінах вивчення матеріалів

Обмеження термінів ознайомлення обвинуваченим чи його захисником з матеріалами кримінальної справи не суперечать Конституції України.

Таке рішення 18 січня ухвалив Конституційний суд у справі про конституційних поданнях 47 і 50 народних депутатів щодо відповідності Конституції України частин шостої і сьомої статті 218 Кримінально-процесуального кодексу України (справа про ознайомлення обвинуваченого і захисника з матеріалами кримінальної справи).

Під питання ставилося конституційність частин шостої, сьомої статті 218 Кодексу, які передбачають, що обвинувачений і його захисники повинні ознайомитися з матеріалами справи “в розумні строки” і що в разі зволікання з ознайомленням суд може визначити для них граничний термін для такого ознайомлення і заяви клопотань .

Заявники обгрунтовували своє уявлення тим, що вищевказаними нормами звужений обсяг конституційного права обвинуваченого на захист, встановленого в статті 63 Конституції України, невід’ємним елементом якого є ознайомлення обвинуваченого з матеріалами справи без обмежень у часі, а також тим, що ці норми суперечать іншим положенням Конституції.

Однак, Конституційний суд вважає, що змінена Законом від 8 квітня 2011 редакція статті 218 КПК не звужує закріплене право особи на захист, а встановлений порядок ознайомлення обвинуваченого і захисника з матеріалами кримінальної справи не суперечить Конституції України.

Обмеження в часі на ознайомлення з матеріалами справи в межах розумного він порахував виправданим з метою досягнення завдань кримінального судочинства. Воно (обмеження), як зазначив Суд, “вимагає від особи відповідальної поведінки, обумовленого законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, потерпілого) і суспільства в цілому”. КСУ послався також на думку Європейського суду з прав людини про те, що “право на захист не є абсолютним”.

На думку КС, терміни, надані обвинуваченому і захиснику для ознайомлення з матеріалами справи, повинні визначатися в кожному конкретному випадку залежно від обсягу матеріалів справи та їх складності, кількості обвинувачених, дій або бездіяльності (поведінки) обвинуваченого або його захисника, а також з урахуванням незалежних від волі обвинуваченого або його захисника факторів (наприклад, хвороби) тощо. Питання адекватності часу та можливостей, наданих обвинуваченому, слід вирішувати в контексті обставин кожної конкретної справи.

Таким чином, КС визнав конституційними положення частин шостої, сьомої статті 218 КПК України в редакції Закону України “Про внесення змін до статті 218 Кримінально-процесуального кодексу України щодо ознайомлення обвинуваченого і захисника з матеріалами кримінальної справи” від 8 квітня 2011 № 3228-VI .

Рішення Конституційного Суду є остаточним і не може бути оскаржене.

Всеукраїнська мережа ЛІГА: ЗАКОН
Стаття опублікована у понеділок, 23.01.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


7 + = десять