Акцизний податок: платники, ставки, порядок і строки оплати

Як відомо, акцизний податок – це непрямий податок на споживання окремих видів товарів, що включається в їх ціну. Які товари відносяться до підакцизних, хто платить акцизний податок, які види ставок акцизного податку існують, який порядок і строки його сплати розбирався Prostopravo.com.ua.

Підакцизні товари

Перелік підакцизних товарів чітко визначений Податковим кодексом України. Зокрема до них відносяться:

 • спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;
 • тютюнові вироби, тютюн і промислові замінники тютюну;
 • нафтопродукти, скраплений газ;
 • автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

Платники акцизного податку

Акцизний податок сплачують:

 • виробники підакцизних товарів;
 • суб’єкти господарювання, які ввозять підакцизні товари на митну територію України;
 • фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які ввозять на митну територію України підакцизні товари в обсягах, що підлягають оподаткуванню;
 • особи, що реалізують конфісковані підакцизні товари, підакцизні товари, визнані безхазяйними, підакцизні товари, за якими не звернувся власник до кінця строку зберігання і підакцизні товари, які за правом успадкування чи на інших законних підставах переходять у власність держави;
 • особи, що реалізують або передають у володіння, користування чи розпорядження підакцизні товари, які були ввезені на митну територію України із звільненням від оподаткування;
 • особи, на яких покладається обов’язок дотримання вимог митних режимів, які передбачають звільнення від оподаткування, у разі порушення таких вимог;
 • особи, на яких покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів, на які встановлені ставки податку 0 грн. За 1 літр 100%-спирту і 0 євро за 1000 кг нафтопродуктів у разі порушення таких умов;
 • особи, на яких при здійсненні операцій з підакцизними товарами, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від податку, покладається обов’язок з виконання умов щодо їх цільового використання у разі порушення таких умов.

Реєстрація платників акцизного податку

Реєстрація в органах державної податкової служби як платник податку суб’єкта господарювання, який здійснює діяльність з виробництва підакцизних товарів та (або) імпорту алкогольних напоїв та тютюнових виробів, яка підлягає ліцензуванню, здійснюється на підставі відомостей про видачу такому суб’єкту ліцензії.

Органи ліцензування, уповноважені видавати ліцензії на такі види діяльності, зобов’язані надавати органу державної податкової служби за місцем знаходження юридичних осіб та місця проживання фізичних осіб – підприємців інформацію про видачу, переоформлення, зупинення та анулювання ліцензії у п’ятиденний термін з моменту скоєння таких дій.

Інші платники податків підлягають обов’язковій реєстрації в органах державної податкової служби за місцем знаходження юридичних осіб та місця проживання фізичних осіб-підприємців, не пізніше граничного строку подання декларації акцизного податку за місяць, у якому була розпочата господарська діяльність.

Види ставок

В Україні встановлені такі види ставок акцизного податку:

адвалорна – обчислюється у відсотковому відношенні від вартості товару підакцизного товару;

специфічна – встановлюється у вартісному вираженні за одиницю товару (наприклад ставка акцизного податку за 1 л пива солодового становить 0,74 грн.);

адвалорна і специфічна одночасно – в такому випадку окремо обчислюється сума податку за ставкою адвалорної, окремо за специфічною і фактично сплачується та, за якою сума податку є більшою. Так, одночасно адвалерні і специфічні ставки встановлені на тютюнові вироби.

Порядок і строки оплати

Платник податку з підакцизних товарів, вироблених на території України та імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця подає до органів державної податкової служби за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою ДПСУ.

Суми податку з підакцизних товарів, вироблених на території України, перераховуються до бюджету їх виробниками протягом 10 календарних днів, що настають за граничним терміном для подання податкової декларації за місячний період. Суми податку з алкогольних напоїв оплачуються при придбанні марок акцизного податку.

Власник готової продукції, виробленої з давальницької сировини, сплачує податок виробнику (переробнику) не пізніше дати відвантаження готової продукції такому власнику або за його дорученням іншій особі. Умовою відвантаження виробником готової продукції, виготовленої з давальницької сировини, його замовнику або за його дорученням іншій особі є документальне підтвердження банківської установи про перерахування суми податку на поточний рахунок виробника.

Податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів сплачується платниками податків до або в день подання митної декларації. У разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою, в разі необхідності, на день подання митної декларації.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 30.01.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× 4 = двадцять вісім