Про порядок нарахування пенсії. І не тільки …

Відповіді на запитання

“Я народилася 25 вересня 1956 року, вийшла на пенсію за вісім місяців до 55 років (звільнили за скороченням чисельності). Чи маю я право на працевлаштування у період до досягнення пенсійного віку?”.

Ні, такого права ви не маєте. У чинному пенсійному законодавстві передбачено, що достроково призначену пенсію з урахуванням Закону України “Про зайнятість населення” у період до досягнення пенсійного віку працюючим пенсіонерам не виплачують. Тобто до досягнення Вами пенсійного віку (для Вас 55 років), Ви не маєте право працювати і отримувати пенсію.

“Який порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам після 1 жовтня 2011 року? Чи буде врахований під час перерахунку тільки страховий стаж, набутий після призначення пенсії? Чи можна буде зробити перерахунок пенсії з урахуванням заробітку, одержаного після призначення пенсії?”

До закону про пенсійне реформування передбачено здійснення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, заробленого після призначення пенсії або її попереднього перерахунку. При цьому заробіток залишається таким же, з якого спочатку була нарахована пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок можна зробити також з урахуванням стажу та заробітку, який буде позначений за період, зазначені у статті 40 закону про пенсійне страхування. При цьому будуть застосовані всі норми нового законодавства, в тому числі і новий порядок оптимізації заробітку, і доплату за понаднормовий стаж, тобто понад 35 років – чоловікам та понад 30 років – жінкам. У будь-якому випадку буде застосований показник середньої заробітної плати по Україні, які вже застосували при нарахуванні пенсії.

“Який показник середньої заробітної плати буде використовуватися при призначенні пенсій з 1 січня 2012 року?”

У статтю 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 1 жовтня 2011 року внесено зміни, якими передбачено, що під час призначення пенсії буде застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, які передують року звернення з приводу призначення пенсії.

“Мені 55 років. Я отримую пенсію за вислугу років як спортсмен – заслужений майстер спорту, колишній член збірної команди України. Після призначення пенсії я працюю керівником невеликого підприємства. Два роки тому мені перерахували пенсію з урахуванням стажу та заробітку. Чи маю я право звернутися за наступним перерахунком? “

Немає. Норми Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування щодо перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам (кожні два роки) не поширюються на пенсіонерів, яким призначена пенсія за вислугу років на умовах, передбачених у Законі України” Про пенсійне забезпечення “, і які не досягли віку, встановленого у статті 26 цього закону.

Одночасно під час призначення Вам пенсії за віком (після досягнення пенсійного віку) цей страховий стаж буде зарахований для розрахунку розміру пенсії (згідно з даними системи персоніфікованого обліку).

“З 2006 року я отримую пенсію по третій групі інвалідності від загального захворювання. У 2012 році мені виповниться 60 років. Який показник середньої заробітної зарплати по країні буде застосований у разі переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком?”.

У разі переведення з одного виду пенсії на інший за бажанням пенсіонера може бути зарахована заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) , який враховували під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Виняток може бути у випадку, якщо пенсіонер після призначення пенсії по інвалідності продовжував працювати і придбав не менше 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії. Під час перекладу вперше на пенсію за віком застосовують середню заробітну плату (дохід), позначений у частині другій статті 40 цього закону для призначення пенсії (у разі звернення після 1 січня 2012 року – за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії).

“Я працюю і отримую пенсію в розмірі 1500 гривень. У грудні мою пенсію не перерахували в зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму. Чому?”.

У Законі України “Про загальнообов’язкове пенсійне державне страхування” передбачено, що у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищують розмір пенсії, нарахований згідно статті 28 цього закону, крім працюючих пенсіонерів (тобто здійснюють діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного соціального внеску). Перерахунок пенсії провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки на момент проведення зазначеного перерахунку Ви працювали, пенсію Вам не перераховували.

Одночасно законодавством передбачено, що працюючим пенсіонерам (тобто здійснюють діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою для нарахування єдиного соціального внеску) після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсію перераховують з урахуванням зазначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на день звільнення з роботи або припинення діяльності.

“У січні цього року я буду мати право на перерахунок пенсії, оскільки після її призначення пропрацювала два роки з непоганою заробітною платою. Але мене хвилює таке питання: як будуть визначати доплату за понаднормовий стаж (понад 20 або 30 років стажу)?”.

Відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років для чоловіків і понад 30 років для жінок пенсія за віком збільшується на один відсоток від розміру пенсії, нарахованої відповідно до статті 27 цього закону, але не більше , ніж на один відсоток від мінімального розміру пенсії за віком.

У той же час для осіб, яким пенсія була призначена до набрання чинності Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (до 1 жовтня 2011 року), крім тих, кому після вступу в силу зазначеного закону здійснили перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за періоди страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, збільшення пенсії за понаднормовий стаж встановлюють за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам.

Тому у випадку, якщо перерахунок Вашої пенсії (за Вашим вибором) буде проведений тільки з урахуванням набутого страхового стажу (заробіток залишиться тим же, що при призначенні), доплату за понаднормовий стаж буде встановлено понад 20 років. Якщо пенсія буде перераховуватися як з урахуванням страхового стажу, так і заробітку (за періоди, позначені у статті 40 зазначеного закону, з урахуванням заробітку за всі ці два роки), то доплата за понаднормовий стаж буде встановлена ​​понад 30 років страхового стажу.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у вівторок, 31.01.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 23 на публікацію “Про порядок нарахування пенсії. І не тільки …”

 1. Наталя on Квітень 8th, 2012 at 14:45

  Підскажіть, будь ласка, у мене стаж всього 22 роки. Я можу розраховувати хоч на мнімальну пенсію?

 2. Владимир ЮК on Квітень 9th, 2012 at 09:44

  У відповідності до ст. 12 ЗУ “Про пенсійне забезпечення”

  Право на пенсію за віком мають:

  чоловіки – після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років;

  жінки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

  Пенсія вираховується у вигляді 55% від середнього заробітку при визначенні стажу у 20 років (для жінок) + 1% за кожен додатковий рік стажу. Тобто у Вас виходить 57% від отримуваної Вами з/п з вибраних періодів, але не менше ніж мінімальна пенсія + 2% від мінімальної встановленої пенсії.
  З повагою, ЮК

 3. Тетяна on Червень 16th, 2012 at 14:01

  Здраствуйте! Мені 52 роки .З 2002р. я на 3 групі інвалідності була.З початку мені була назначена пенсія на 10 грн. більше мінімальної.У мене було 23 роки стажу.В 2011 році мені дали 2 групу інвалідності, а пенсія залишилась як і була з 3 групою.Але є різниця між 3 і 2.3 група – 50%, 2 -90% нарахування. З 2002р. я була оформлена по уходу за інвалідом 1 групи/мамою/ .Була оформлена 1.6 місяців.більше не працювала, так як боліла.Я проживаю в Житомирській обл.Чому так? Поможіть мені? Зараз у мене 953 грн.

 4. Владимир ЮК on Червень 19th, 2012 at 07:12

  Шановна, Тетяна. Ви можете самостійно подолати ситуацію зазначену Вами. Складіть відповідну заяву у довільній формі до територіального відділення пенсійного фонду із викладенням обставин які Вами зазначені у питанні із наведенням точних дат отримання інвалідностей, постановки на пенсійне забезпечення, обставини догляду за мамою, розмір трудового (страхового) стажу, періоди роботи. Прикладіть до заяви копії документів, які підтверджують Вами зазначене. В кінці заяви напишіть, що просите здійснити перерахунок розміру пенсії з підстав Вами зазначеного. Відправте.
  Якщо районне управління ПФ не здійснить перерахунок, так само зробіть до обласного ПФ, а якщо і останнє надішле відписку, напишіть до Києва. Так, у Вас є всі можливості збільшити розмір утримання (пенсії) та захистити свої права, зібрати важливі позиції ПФ для ймовірного захисту Ваших інтересів в суді.
  З повагою,
  ЮК

 5. Тетяна on Червень 19th, 2012 at 20:05

  Спасибі велике за відповідь.

 6. Валентина on Липень 31st, 2012 at 10:35

  Мені 20 жовтня 2012 р. виповнюється 55 років. На даний момент не працюю, але маю трудового стажу більше 33 років. Скажіть, будь ласка, чи враховується в трудовий стаж навчання в середньому спеціальному закладі /училище культури/, а також чи маю я право на достроковий вихід на пенсію за віком? Як у такому випадку буде нараховуватись пенсія?

 7. ирина on Вересень 13th, 2012 at 14:14

  мне 45, у меня стажа около 15 лет, учитывая декретные на двоих детей. Три года предпринимательства, когда не учитывались отчисления и стаж не шел. Мне теперь на пенсию вообще расчитывать не приходиться???? С маленьким ребёнком(родила второго в 40) и возрастов 45 работу вообще найти нереально. И таких как я много!!! Это что страна бомжей будет через 15 лет??? Большинство как и я на минимальную не тянут!

 8. Ольга on Вересень 21st, 2012 at 13:32

  Добрий день. Я працюю в шкільній бібліотеці. Виходжу на пенсію за віком. Підкажіть чи я маю право на виплату грошової допомоги у вигляді 10 місячних пенсій. Згідно яких законів. Наперед дякую за Вашу відповідь/

 9. Владимир ЮК on Вересень 28th, 2012 at 08:34

  Шановні запитувачі, нажаль, у зв’язку із постійними суттєвими змінами в пенсійному законодавстві та законодавстві про соціальне забезпечення громадян, подібні питання можуть бути оброблені юристами Юридичної компанії “Юріс-Консалт” у письмовому вигляді за попереднім замовленням.
  Вартість відповіді на один запит по одному питанню складає 100 гривень.
  У відповіді зазначаються норми, відповідно до яких набувається або обмежується право на отримання тих чи інших пільг, нарахувань, виплат, обрахувань строків, інше та наводиться актуальність питання згідно із судовою практикою.
  З повагою, ЮК

 10. Светлана on Січень 19th, 2013 at 12:16

  Мой отец работающий пенсионер 66 лет, получает
  пенсию в размере 966 грн пересчет не проводиться. Почему

 11. Аnna on Лютий 13th, 2013 at 11:41

  Право працюючих пенсіонерів на перерахунок пенсії збережено. Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (із внесеними змінами) у тому разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислено пенсію.

  Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), такий перерахунок здійснюється після звільнення з роботи або припинення такої діяльності з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

 12. Оксана on Березень 11th, 2013 at 22:48

  Доброго дня. В мене теке питання чи зараховуєть до трудового стажу догляд за дитиною інвалідом ?

 13. Аnna on Березень 19th, 2013 at 09:51

  Доброго дня!
  Догляд за дитиною-інвалідом зараховується до трудового стажу.
  У відповідності до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 р. основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
  За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
  П.10 цього ж Порядку передбачено, що час догляду за інвалідом I групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, встановлюється на підставі:
  акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду;
  документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-івалідів) і вік (для престарілих і дітей-інвалідів).
  Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їх сусідів, інших даних.
  Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.
  Документами, які підтверджують вік, можуть бути свідоцтво про народження або паспорт чи довідка житлово-експлуатаційних або інших організацій за місцем проживання (реєстрації) та інші.
  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”

 14. Николай on Квітень 4th, 2013 at 08:59

  Доброго дня! Подав документи до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва для призначення пенсії. Через дві неділі прийшов лист з Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва в якому зазначено, що при назначені пенсії вам не нараховано період з 21.08.1994 по 22.08.2003, оскільки відсутня дата народження у вкладеші трудової книжки, після надання уточнюючеї довідки та надання відповідної заяви буде донароховано.
  Підскажіть мені ,що повинен я робити у такому випадку? Дякую!

 15. ОСТАПЕНКО ТАТЬЯНА ДМИТРИЕВНА on Квітень 4th, 2013 at 12:52

  РОДИЛАСЬ 20 .01 .1958.Г. НА ПЕНСИЮ ПАШЛА 21 МАРТА 2013 Г. СТРАХОВОГО СТАЖУ 39 ЛЕТ 2МЕС(470 МЕС.)
  ВОПРОС СКАЖИТЕ ПАЖАЛУЙСТА ДВА РАЗА НАЧИСЛЛЯЛИ ПЕНСИЮ И ОБА РАЗА РАЗНЫЕ СУММЫ, РАЗНИЦА БОЛЬШАЯ.
  СКАЖИТЕ Я 18МЕС. НЕДОРАБОТАЛА ПО НОВОМУ ПЕНСИОННОМУ ВОЗРАСТУ. . У МЕНЯ ВЫСЧИТЫВАЯЮТ КАЖДЫЙ МЕСЯЦ ПО 9 % , А В ЗАКОНЕ 0.5 %. ЗА МЕСЯЦ.. ЭТО ПРАВЕЛЬНО???
  И ПОМОГИТЕ РАСЧИТАТЬ ПЕНСИЮ И РАЗОБРАТЬСЯ .

 16. Аnna on Квітень 16th, 2013 at 11:12

  Доброго дня,ОСТАПЕНКО ТАТЬЯНА ДМИТРИЕВНА!

  На жаль, ми не можемо надати Вам чіткої відповіді, так як при розрахуванні пенсії Пенсійний фонд України користується спеціальною методикою розрахунку, яка нам не доступна.

  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”

 17. Скрипнюк Любов Степанівна on Червень 24th, 2013 at 19:48

  18 грудня 2012 року мені сповнилось 50 років.В зв’язку з тим,що я виховала дитину-інваліда дитинства-в мене право вийти на пенсію в 50 років.Як мені мають нараховувати пенсію,які періоди зарплати я маю право надати????

 18. Скрипнюк Любов Степанівна on Червень 25th, 2013 at 14:17

  18 грудня 2012 року мені сповнилось 50 років.В зв’язку з тим,що я виховала дитину-інваліда дитинства-в мене право вийти на пенсію в 50 років.Як мені мають нараховувати пенсію,які періоди зарплати я маю право надати????

 19. Ваховська Ніна Іванівна on Липень 15th, 2013 at 11:27

  Я народилася 18 серпня 1957 року., страховий стаж 37 років, які роки, не зважаючи на заробітну плату, краще взяти для оформлення пенсії

 20. Оксаана on Жовтень 30th, 2014 at 11:41

  як буде проведено нараховування пенсії за вислугу років педагогічної діяльності (статті зк), якщо я продовжую працювати методистом у навчальному закладі. З якими надбавками залишиться ставка методиста?

 21. Екатерина Данюк on Листопад 27th, 2014 at 16:37

  Шановна Оксано!
  Перелік посад педагогічних працівників затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 червня 2000 року № 963. При цьому не всі педагогічні посади, визначені цим Переліком, віднесено до Переліку закладів і установ і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим вищеназваною Урядовою постановою від 4 листопада 1993 року (зі змінами). Саме на тих педагогічних посадах, які не віднесено до Переліку закладів і установ і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим вищеназваною урядовою постановою, можна працювати після оформлення пенсії за вислугу років і отримувати одночасно пенсію та заробітну плату (наприклад на посадах: методиста, концертмейстера, культорганізатора, інструктора з фізкультури тощо).
  З повагою, ЮК «Юріс-Консалт».

 22. Македон Василь Миколайович on Листопад 10th, 2015 at 14:15

  21.02.2016 р. мені 60 років.В 2010 р.пішов на пенсію за вислугою років (33 р.педстажу).Нараховано – 1375 грн. Відмовившись від пенсії продовжую працювати на посаді директора НВК з 2010 року до настання пенсії за віком, тобто до 21.02.2016р.(38 р. педагогічного стажу).
  Яке пенсійне забезпечення чекає на мене на пенсії за віком після 21.02.2016р.? Дякую!

 23. Екатерина on Листопад 10th, 2015 at 17:03

  Шановний Василь Миколайович, звертайтеся до пенсійного фонду.

Написати відповідь


три × = 3