Пенсії в питаннях і відповідях. Частина 2

Пропонуємо вашій увазі коментарі фахівців Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства праці та соціальної політики України.

Перша частина статті.

“Мій дідусь – пенсіонер, репресований. На які пільги він має право?”

Відповідно до статті 6 Закону України “Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні” реабілітовані особи, які є інвалідами або пенсіонерами, мають право на:

 • отримання пільгових путівок на санаторно-курортне лікування та відпочинок;
 • при наявності медичних показань для забезпечення автомобілем за відсутності протипоказань управління ним – забезпечення автомобілем безкоштовно, при наявності медичних показань для забезпечення автомобілем і протипоказань управління ним – забезпечення автомобілем з правом передачі керування автомобілем члену сім’ї на пільгових умовах, які визначає Кабінет Міністрів України;
 • безкоштовний проїзд всіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі) та на автомобільному транспорті загального користування (за винятком таксі) в сільській місцевості в межах адміністративного району;
 • зниження оплати жилої площі та комунальних послуг на 50 відсотків у межах норм, передбачених чинним законодавством;
 • позачергове надання медичної допомоги і 50-процентне зниження вартості ліків за рецептами;
 • переважне право на вступ до садівничих товариств, першочергове вступ до житлово-будівельні кооперативи;
 • першочергове встановлення телефону.

“Я вдова померлого інваліда-чорнобильця. Чи маю я право на отримання статусу члена сім’ї загиблого?”

Питання соціального захисту членів сімей померлих учасників ліквідації аварії на ЧАЕС регулює Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Зокрема, дружини і неповнолітні діти померлих учасників ліквідації аварії на ЧАЕС мають право на пільги в разі, якщо встановлено причинний зв’язок смерті чоловіка (чи батька) з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі – Закон) регулює питання соціального захисту військовослужбовців, які стали інвалідами під час виконання обов’язків військової служби.

Згідно з пунктом 1 статті 7 Закону до інвалідів війни належать інваліди з військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами, зокрема, внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно з пунктом 1 статті 10 Закону його дія поширюється на сім’ї осіб визначених інвалідами, на сім’ї осіб визнаних інвалідами війни.

Таким чином, для розгляду питання щодо встановлення статусу особи, на яку поширюється дія Закону “Про статус ветеранів війни, гарантії з соціального захисту”, Вам необхідно надати до органів праці та соціального захисту за місцем проживання довідку про встановлення причинного зв’язку смерті Вашого чоловіка (з захворюванням, пораненням, контузією, каліцтвом, травмою) з виконанням ним обов’язків військової служби.

“Я пенсіонер-інвалід. Чи маю я право на поселення до будинку-інтернату і які для цього необхідні документи?”

Прийом до інтернату здійснюється за путівкою, яку оформляють і видають відповідно головні управління праці та соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, в Києві – Головне управління соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації, на підставі:

 • заяви особи, яка виявила бажання проживати в інтернаті, або її опікуна (піклувальника) про прийняття в інтернатний заклад;
 • паспорт або інший документ, що засвідчує особу;
 • медична карта;
 • довідка про розмір призначеної пенсії;
 • довідка про склад сім’ї за встановленою формою;
 • висновок лікарської комісії за участю лікаря-психіатра про можливість перебування у психоневрологічному інтернаті;
 • довідки медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності (за її наявності).

Оформлення документів для влаштування в інтернатний заклад здійснюється за місцем проживання (реєстрації) громадянина похилого віку управлінням праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації.

“Я працюю. Моя мама померла, вона мала пільги як вдова учасника бойових дій. Чи буду і я мати пільги, якими користувалася моя мама, якщо я не перебуваю в шлюбі і сама виховую сина?”

Оскільки у Вас є син, на Вас не поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни”, гарантії їх соціального захисту.

Крім того, встановлення статусу особи, на яку поширюється дія зазначеного Закону, дітям, один з батьків яких загинув або пропав безвісти, чинне законодавство не передбачає.

“Я 1963 р. народження, тобто на пенсію вийду в 60 років. У мене 28 років стажу плюс рік на обліку в службі зайнятості. Як буде нарахована пенсія, якщо у мене немає необхідних 30 років і не вдасться знайти роботу”

Пенсію ви отримаєте. Для призначення пенсії за віком необхідно 15 років страхового стажу. При стажі 30 років жінці встановлюється пенсія за віком. Вона не може бути менше, ніж прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Такий мінімум з 1.12.2011 р. становить 800 грн. Якщо у вас 29 років стажу (28 років + 1 рік обліку в службі зайнятості), то ваша пенсія буде зменшена пропорційно вашому стажу.

“Травмувався на виробництві в 2006 р. в 34 роки. В результаті – інвалід 2-ї гр. сьогодні мені 39 років, і стажу в мене 22 роки. Отримую мінімальну пенсію. Коли мені нарахують 90% пенсії за віком (як інваліду 2 – ї гр.)? “.

Пенсії по інвалідності в розмірі 90% від пенсії за віком призначаються інвалідам 2 гр. загального захворювання згідно ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві призначається згідно ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” і є частиною страхової виплати. Також при призначенні пенсії за віком згідно ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” період перебування на пенсії по інвалідності від нещасного випадку на виробництві буде зарахований до страхового стажу.

“З початку 2009 р. я не працював через хворобу, а з 1.05.2010 р. до 1.05.2011 р. отримував пенсію по інвалідності 2300 грн при стажі 40 років. З березня 2011 року влаштувався на роботу і зараз працюю. Інвалідність з мене зняли, тому що я не пройшов через рік медкомісію. Планую вихід на пенсію за віком у 60 років 26.12.2012 р. Як буде визначено мій заробіток за останні 3 роки перед виходом на пенсію, якщо загальний трудовий стаж становитиме 41 , 5 року? “.

При визначенні зарплати для розрахунку пенсії враховується зарплата за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Вся зарплата з 1 липня 2000 врахована в системі персоніфікованого обліку та буде надана відділом персоніфікованого обліку, тобто пенсіонеру не потрібно надавати довідки про зарплату за цей період. До 1 січня 2016 року за бажанням пенсіонера для розрахунку пенсії також може враховуватися ще й зарплата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року (за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами).

“Мені 59 років, я інвалід 2-ї групи і отримую пенсію держслужбовця по інвалідності (довічно). Загальний стаж роботи 37 років. Крім того, маю надбавку до пенсії як учасник бойових дій. Чи може моя дружина (теж пенсіонерка) претендувати на частину моєї пенсії в разі моєї смерті “.

Так, може. Дружинам померлих учасників бойових дій, визнаних за життя інвалідами, пенсії підвищуються на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1.12.2011 – 800 грн). Крім того, Законом “Про державну службу” передбачено право на пенсію по втраті годувальника непрацездатним членам сім’ї померлого, який, зокрема, отримував пенсію за цим Законом. До непрацездатних членів сім’ї належить, зокрема, дружина, яка досягла пенсійного віку. Розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який був держслужбовцем, на одного непрацездатного члена сім’ї – 70% суми зарплати померлого годувальника, а на двох і більше членів сім’ї – 90%. Проте слід враховувати, що, згідно ст. 10 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, людині, яка має право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), буде призначений один із цих видів за її вибором. Як тепер, у зв’язку з пенсійною реформою, буде нараховуватися пенсія по втраті годувальника?

З прийняттям пенсійної реформи розрахунок пенсії в разі втрати годувальника не змінився. Згідно ст. 37 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, вона як і раніше призначається: на одного непрацездатного члена сім’ї – 50% пенсії за віком померлого годувальника; на двох і більше – 100% пенсії за віком померлого годувальника, які розподіляються між ними рівними частками.

“Які зміни відбулися в пенсіях для військових льотчиків і працівників міліції? Чи залишається пільгова вислуга років?”.

Основна зміна – усунення можливості виходу на пенсію в 30-35 років. Починаючи з 1.10.2011 введено календарне обчислення вислуги років для визначення права на пенсію. 1 рік дорівнюватиме 365 календарних днів. При цьому пільговий порядок обчислення вислуги років буде збережений: за 20 років вислуги (з урахуванням усіх пільг) – 50% грошового утримання (55% – для звільнених у відставку) та 3% за кожен рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 80% грошового забезпечення. Передбачається і поступове збільшення вислуги років, що дає право на пенсію, з 20 календарних років і 6 міс. з 1.10.2011 до 25 календарних років в 2020 р., підвищуючи вислугу років, що дає право на призначення пенсії, щорічно на 6 міс. При цьому механізм виплати пенсії працюючим військовим пенсіонерам зберігається без змін.

“Я медичний працівник, фармацевт. Зараз подаю документи на оформлення пенсії. Скажіть, чи маю я право на отримання одноразової допомоги при виході на пенсію? І якщо маю, яким документом можу керуватися?”

Якщо ви мали право на пенсію за вислугою років, але їм не скористалися (і вам не призначали будь-яку іншу пенсію), то при призначенні пенсії за віком ви маєте право на одноразову виплату в розмірі десяти місячних пенсій, нарахованих на день виходу на пенсію. Виплата проводиться за умови, що на день досягнення пенсійного віку ви продовжуєте працювати на відповідній посаді в установах державної або комунальної форми власності, а також маєте необхідний стаж роботи на цих посадах (35 років для чоловіків і 30 років для жінок). Передбачено це пунктом 7 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення одноразової допомоги, і механізм її виплати затверджений Кабінетом Міністрів України 23.11.2011 р.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 08.02.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 6 на публікацію “Пенсії в питаннях і відповідях. Частина 2”

 1. любов ільївна on Вересень 14th, 2013 at 15:34

  Добрий день! Я,вдова інваліда – чорнобильця 1 категорії,1 групи. Маю всі підтверджуючі експертні висновки. На момент смерті чоловіка(2004р.) працювала. В 2005 році почала отримувати пільгову пенсію(за роботу в психіатричному відділенні), продовжуючи працювати на 0,5 ставки. Чи належать мені додаткові виплати до пенсії, якщо так – то в якому розмірі? Дякую.

 2. Любов Володимирiвна on Грудень 17th, 2013 at 20:11

  Добрий день! Я,вдова інваліда – чорнобильця 1 категорії,1 групи. Маю всі підтверджуючі експертні висновки.чи маю право пiти на пенсию у 50 рокiв.дякую.

 3. Людмила on Грудень 24th, 2013 at 11:50

  Людмила Іванівна .
  Народилась 19.05.1963 р.З 1986 року і по даний час проживаю в зоні посиленого радіоекологічного забруднення по ЧАЕС4 категорії.Маю 32,5 роки стажу.В якому віці я можу вийти на пенсію?
  Якщо на підприємстві буде скорочення штату і я попаду під скорочення чи маю право достроково вийти на пенсію?
  Дякую.

 4. Галина on Березень 18th, 2014 at 09:58

  Чоловік, як репресований, мав пільги на комунальні послуги. Чи поширюються ці пільги на вдову помнрлого?

 5. Валентина on Листопад 27th, 2015 at 07:19

  Я вдова інваліда-чорнобильця 1 категорії 1 групи.Маю всі підтверджуючі експертні висновки.На момент смерті чоловіка 20.11.2015р. отримую пенсію за віком,Маю більше 30 років стажу роботи.Чи належать мені додаткові виплати до пенсії,якщо так- то в якому розмірі?

 6. Екатерина on Листопад 27th, 2015 at 09:42

  Шановна Валентино, ст. 52 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи” призначається на кожного непрацездатного члена сім’ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Якщо у Вас є всі необхідні експертні висновки, то необхідно звертатися за вищезазначеною компенсацією або звернутися за отриманням пенсії по втраті годувальника, попередньо розрахувавши її розмір в ПФ.

Написати відповідь


× два = 16