ВССУ: стягнути з держави шкоду, завдану суддею, без процесуального оскарження його дій неможливо

Інформаційним листом №6-182/0/4-12 від 13.02.2012р. ВССУ роз’яснив матеріальні та процесуальні особливості розгляду справ про відшкодування шкоди, завданої судами (суддями) при здійсненні правосуддя.

Розглянувши питання про можливість розгляду в порядку цивільного судочинства вимог фізичної чи юридичної особи до Держави Україна в особі Держказначейства щодо відшкодування вищевказаного виду шкоди, Суд дійшов висновку, що якщо такі вимоги по суті є оскарженням процесуальних дій суду, пов’язаних з розглядом справи, їх розгляд законодавством не передбачено, тому що неможливо заперечувати діяльність судді в іншому порядку, ніж передбачено відповідним процесуальним законом. Тому в таких випадках необхідно відмовляти у відкритті провадження на підставі п.1 ч.2 ст.122 ЦПК .

Обгрунтовуючи свою позицію, ВССУ послався на Постанову Пленуму ВСУ №6 від 12.06.2009 р., в якому вказується, що при розгляді справ судді не є суб’єктами владних повноважень і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності у зв’язку з розглядом справ. Крім того, ВССУ вказав, що згідно ст.ст. 62, 126,129 Конституції, матеріальну і моральну шкоду, заподіяну при здійсненні правосуддя, відшкодовується державою тільки в разі скасування вироку як неправосудного.

Що стосується застосування ч.6 ст.1176 ЦК , Суд вказав, що під “іншими незаконними діями або бездіяльністю” має розуміти такі дії (бездіяльність) судді (суду), які не пов’язані із здійсненням правосуддя, що має на меті прийняття акта судом, коли спір не вирішується по суті, і лише у випадках, якщо вина судді встановлена ​​не тільки вироком, а й іншим відповідним рішенням суду.

Всеукраїнська мережа ЛІГА: ЗАКОН
Стаття опублікована у четвер, 16.02.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× 8 = шістдесят чотири