Про відповідальність за використання праці найманого працівника без належного оформлення

Які штрафні санкції можуть бути застосовані до підприємства (і його посадовим особам) за неоформленого працівника?

Чинне на сьогоднішній день законодавство передбачає відповідальність за порушення вимог законодавства про працю (№9616 від 19.12.2011 року). Формулювання досить розмите і на практиці часто тлумачиться по-різному. Усунути зазначені неточності повинен законопроект про внесення змін до ст. 41 КУпАП, в якому буде чітко прописано, що до порушень у сфері трудового законодавства відносяться, в тому числі, несвоєчасне оформлення документів, необхідних для призначення пенсії (зокрема про стаж, заробітну плату), тобто використання праці найманого працівника без належного оформлення. Однак зазначений законопроект ще не пройшов жодного читання, тому говорити про перспективи його прийняття поки рано.

Таким чином, на сьогодні за порушення вимог законодавства про працю державні інспектори праці уповноважені складати і передавати до суду протоколи про вчинення адміністративного правопорушення, внаслідок чого посадові особи можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності і бути піддані штрафу в розмірі від 30 до 100 НМДГ (510 – 1700 грн.).

Крім того, в ст.163-4 КУпАП передбачено штрафи за не утримання або не перерахування до бюджету сум податків на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, а також не повідомлення або несвоєчасне повідомлення ДПІ про доходи громадян.

За грубі порушення законодавства про працю може наставати кримінальна відповідальність згідно ст. 172 КК України, яка передбачає покарання у вигляді штрафу в розмірі до 50 НМДГ або позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю строком до 3-х років, або виправними роботами до 2-х років. Однак для залучення посадової особи до кримінальної відповідальності необхідно встановити наявність складу злочину. До грубих порушень законодавства про працю відноситься, в тому числі, необгрунтована відмова в укладенні трудового договору або така відмова, що містить ознаки дискримінаційного характеру.

Марина Саєнко

Юрист: Юридична компанія “Закон Перемоги”

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 16.02.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


− 3 = три