Одночасне застосування фізособами — суб’єктами підприємницької діяльності двох систем оподаткування не передбачено ПКУ

Я — підприємець — платник єдиного податку на третій групі. Ставка податку — 3%, бо я є платником ПДВ. Продав приміщення, яке належить мені на праві приватної власності з 2011 року. При оформленні договору купівлі-продажу сплатив 5% податку від вартості такого приміщення. Чи правильно це? Адже ставка єдиного податку становить 3% від отриманої виручки. Чи передбачено одночасне застосування фізособами-СПД двох систем оподаткування (спрощеної та загальної)?

Почну з останнього запитання. Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. №2755-VI не передбачено одночасне застосування фізособами — суб’єктами підприємницької діяльності двох систем оподаткування (спрощеної та загальної).

При цьому варто врахувати, що доходи фізособи як підприємця, який обрав спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, — оподатковуються відповідно до норм глави 1 розділу XIV ПКУ, а доходи фізособи як громадянина оподатковуються відповідно до норм розділу IV ПКУ.

Так, пунктом 292.9 статті 292 ПКУ передбачено, що доходи фізособи — платника єдиного податку, отримані внаслідок провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з главою 1 розділу XIV ПКУ, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізособи, визначеного відповідно до розділу IV ПКУ.

Проте доходом платника єдиного податку для фізособи-підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1. статті 292 ПКУ).

Таким чином, дохід, отриманий від продажу приміщення, що використовувалося вами у господарській діяльності як підприємця — платника єдиного податку, оподатковується згідно зі статтею 172 розділу IV ПКУ, тобто за ставкою 5%, як доходи фізособи-громадянина від продажу нерухомості.

Розмір такого доходу та суму сплаченого податку вам потрібно буде зазначити у рядку 01.02 розділу II податкової декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 р. №1395 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 03.02.2012 р. №84), а також заповнити додаток 2 до такої декларації.

Нагадаю, подається податкова декларація про майновий стан і доходи до органу ДПС за місцем проживання платника податку в термін до 1 травня року, наступного за звітним. Тобто, якщо дохід від продажу приміщення ви отримали у 2012 році, то декларацію слід подати до 1 травня 2013 року.

Щодо доходів, отриманих від здійснення підприємницької діяльності, то ви звітуєте щокварталу (впродовж 40 днів після закінчення звітного кварталу) шляхом подання податкової декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця за формою, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2011 р. №1688.

Андрій Руцький, головний державний податковий інспектор сектору зв’язків із ЗМІ та громадськістю

ДПС у Тернопільській області

Стаття опублікована у п`ятниця, 17.02.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


− два = 5