Допомога по малозабезпеченості та доплати для дітей з малозабезпеченої сім’ї старше трьох років

За даними фахівців Міністерства праці та соціальної політики, допомогу від держави зараз отримують близько 79 000 малозабезпечених сімей. Причому з них 33 000 – це багатодітні сім’ї, в яких виховується троє і більше дітей. І будь-які зміни в цій соціальній програмі стосуються в першу чергу саме їх.

Нагадаємо, що ще в минулому році в Закон “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” були внесені зміни, які ввели окремі доплати для дітей у віці від трьох до 18 років із таких сімей. Як розповіла заступник директора департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України Надія Рязанова, на допомогу по малозабезпеченості можуть претендувати сім’ї, у яких дохід виявиться нижче певної суми. Сума ця називається “рівень забезпечення прожиткового мінімуму”, або “гарантований мінімум”. І тут головне – розібратися, що ж таке цей мінімум.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму (він же гарантований мінімум) для сім’ї являє собою суму гарантованих мінімумів для кожного її члена. Наприклад, сім’я складається з п’яти чоловік: мами, тата і трьох дітей. Щоб підрахувати мінімум для такої сім’ї, потрібно скласти гарантований мінімум для тата, мами і кожного з трьох дітей. І оскільки в нашій країні простих рішень не буває, існує кілька розмірів гарантованого мінімуму. Це якийсь відсоток від прожиткового мінімуму, який для кожної категорії затверджується окремо.

1. Гарантований мінімум для працездатних громадян. У 2012 році він становить 21 відсоток прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Так що для всіх працездатних (причому необов’язково працюючих) членів сім’ї в якості гарантованого мінімуму буде застосовуватися саме такий розмір. До працездатних відносяться люди старше 18 (якщо тільки вони не вчаться в середньому, середньому спеціальному або вищому навчальному закладі на стаціонарі) і не досягли пенсійного віку. До працездатних членів сім’ї не відносяться пенсіонери, навіть ті, хто отримує пенсію по інвалідності.

З 1 січня розмір такого мінімуму становить 225 гривень 33 копійки.

2. Гарантований мінімум для непрацездатних членів сім’ї – пенсіонерів та інвалідів. До них відносяться всі пенсіонери. У тому числі й ті, хто отримує пенсію по інвалідності, навіть якщо вони в працездатному віці. У 2012 році мінімум становить 80 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних (у 2011 році – 75 відсотків).

З 1 січня розмір такого мінімуму – 657 гривень 60 копійок.

3. Гарантований мінімум для дітей. Тут все ще складніше. Почнемо з того, що він становить 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Однак у нас прожитковий мінімум затверджується для дітей двох вікових категорій: до 6 років та з 6 до 18 років. Крім того, для дітей старше 18 років і молодше 23 років, які навчаються в середньому, середньому спеціальному або вищому навчальному закладі, застосовується прожитковий мінімум для працездатних. Відповідно, гарантований мінімум для дітей різного віку відрізняється.

Крім того, для кожної дитини до 18 років з малозабезпеченої сім’ї гарантований мінімум додатково збільшується на 10 відсотків. А для дітей у віці до 18 років, яких виховує одинока мати чи батько або ж у яких один або обидва батьки інваліди I або II групи, – на 20 відсотків.

Не приховуємо, підрахунки рівня прожиткового мінімуму для сім’ї досить складні. Тому спробуємо розібратися на схематичному прикладі. Візьмемо сім’ю з п’яти осіб: працездатний батько, мати-інвалід та троє дітей – п’яти, 13 і 19 років. При цьому старша дитина навчається у вузі на денному відділенні.

Гарантований мінімум для такої сім’ї розраховується шляхом підсумовування п’яти показників:

  • мінімуму, встановленого для працездатного батька (з 1 січня – 225 гривень 33 копійки),
  • мінімуму для матері-інваліда (з 1 січня – 657 гривень 60 копійок),
  • мінімуму для дитини п’яти років (491 гривня 15 копійок з урахуванням 10-відсоткової надбавки),
  • мінімуму для дитини 13 років (611 гривень 60 копійок з урахуванням 10-відсоткової надбавки),
  • мінімуму для дитини 19 років (536 гривень 50 копійок, в даному випадку без 10-відсоткової надбавки, оскільки йому вже виповнилося 18 років).

Складемо всі ці показники і отримаємо 2522 гривні 18 копійок. Це і буде гарантований мінімум для такої сім’ї. І якщо її щомісячні доходи нижче 2 тисяч 522 гривень 18 копійок, то вона отримає право на допомогу по малозабезпеченості.

Традиційно сума допомоги розраховується так само складно. Це не стабільна величина. Вона складає різницю між гарантованим мінімумом (у нашому прикладі 2000 522 гривні 18 копійок) та середньомісячним доходом сім’ї за попередні шість місяців.

Припустимо, батько отримує зарплату в розмірі 1 тисячі 100 гривень. У матері пенсія по інвалідності – 800 гривень. Таким чином, їх середньомісячний дохід – 1900 гривень. А гарантований мінімум для цієї сім’ї становить 2522 гривні 18 копійок.

Значить, сім’ї належить така державна соціальна допомога:

2522 гривні 18 копійок (гарантований мінімум) – 1900 гривень (дохід сім’ї) = 622 гривні 18 копійок.

Крім того, в минулому році були встановлені доплати дітям молодше 18 років із малозабезпечених сімей. В 2012-му на дитину віком від трьох до 13 років додатково покладається 120 гривень, а на дітей віком від 13 до 18 років – 230 гривень.

Оскільки в цій сім’ї є діти до 18 років, їм передбачена така доплата: на п’ятирічну дитину – 120 гривень, на 13-річного – 230 гривень. Для довідки: у 2011 році доплати були менше – 60 і 90 гривень відповідно.

Отже, загальний розмір допомоги цій сім’ї складе вже не 622 гривні 18 копійок, а 972 гривні 18 копійок. Більш того, протягом року він зміниться п’ять разів у зв’язку із зростанням гарантованого мінімуму.

Рішення про призначення державної допомоги або відмову в ній приймається протягом десяти днів після подання документів

Щоб отримати цей вид допомоги, повнолітній представник сім’ї повинен прийти в районне управління праці та соціального захисту населення та заповнити єдину заяву. У ньому людина дає письмову згоду на перевірку всіх наданих ним відомостей.

Одночасно слід подати документи, що підтверджують особу заявника, суму доходів, які сім’я отримувала за шість місяців до звернення (довідки про зарплату з місця роботи, про стипендії з вузу, про виплачену суму допомоги по безробіттю з Державного центру зайнятості, про розмір пенсії з органів Пенсійного фонду), а також наявність земельного паю і так далі.

Рішення про призначення державної допомоги або відмову в ній приймається протягом десяти днів після подання всіх необхідних документів.

Слід знати, що сім’ї можуть відмовити у призначенні соціальної допомоги в тому випадку, якщо вона володіє більш ніж однією квартирою або будинком, якщо загальна площа житла перевищує норму – 21 квадратний метр на людину плюс 10,5 квадратного метра на сім’ю (виняток становлять дачні будиночки ), вона має два (або більше) автомобіля (за винятком машин, наданих органами соціального захисту; в основному це автомобілі для інвалідів I групи із захворюваннями опорно-рухового апарату) або ж протягом останнього року зробила покупку на суму, що перевищує десятикратну величину прожиткового мінімуму для сім’ї, тобто придбала нову квартиру, машину, дорогу техніку або меблі.

Перевірити це нескладно: все своє майно людина вказує в декларації, яку заповнює разом із заявою. Вартість квартири і машини, а також дати їх придбання перевіряють за договорами купівлі-продажу, а ціну і час покупки побутової техніки або меблів – по паспорту товару. В цілому рішення про призначення допомоги або відмову в ній приймається після ретельного вивчення ситуації з урахуванням всіх обставин.

Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям призначається на півроку.

http://www.prostopravo.com.ua/

Стаття опублікована у вівторок, 21.02.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


два + = 6