Пенсійне посвідчення: як отримати і відновити?

Що таке пенсійне посвідчення, навіщо воно потрібне, які права та пільги гарантує пред’явнику, а також як його отримати або відновити – ось питання, які будуть розглянуті в цій статті.

Право на пенсію, а не на пільги

Пенсійне посвідчення є документом, що підтверджує факт призначення пенсії і засвідчує особу пенсіонера при отриманні цієї виплати. Подібне правило записано в самому посвідченні. Цей документ також доведеться показати, якщо пенсіонер отримує належні йому пільги – скажімо, право на безкоштовний проїзд в міському електротранспорті.

Слід звернути увагу, що в пенсійному посвідченні немає інформації про право користування іншими пільгами. Щоб їх отримати, людина повинна мати посвідчення про певний статус пільговика. Такий документ він повинен отримати в територіальному Управлінні праці та соціального захисту населення. Разом з тим, у пенсійному посвідченні старого зразка може бути позначка про статус пенсіонера (наприклад, визначена категорія «ветеран праці» та «діти війни»), а також про право на безкоштовний проїзд або отримання ліків.

Зразок нового пенсійного посвідчення затверджений 25 березня 2004 року. Документ являє собою пластикову картку, де зазначені прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, номер особового рахунку, вид пенсії, група інвалідності, термін дії посвідчення та дата видачі. Документ гарантує право людини на конфіденційну інформацію, а також має спеціальний захист, тому підробити його складно.

Як вперше отримати посвідчення?

Якщо людина вперше звертається до Пенсійного фонду щодо призначення пенсії, вона повинна написати відповідну заяву, і подати потрібні для призначення пенсії документи. Список таких документів обговорений у Порядку подання документів для призначення пенсії. Для отримання посвідчення – додатково до цих документів – претендент на пенсію повинен заповнити лише анкету та здати фотографію розміром 4х6 см (як на паспорт).

При отриманні пенсійного посвідчення людина повинна перевірити правильність зазначених у ньому відомостей. У разі виявлення помилок некоректне посвідчення підлягає знищенню, а людина повинна ще раз заповнити анкету і отримати новий документ. До речі, слід зазначити, що вилученню та знищенню підлягають також пенсійні посвідчення у випадках їх псування, смерті пенсіонера або переходу його на інший вид пенсії.

Відновлення загубленого документа

Буває, пенсіонер втрачає пенсійне посвідчення. Як відновити в цьому випадку необхідний документ?

Якщо пенсійне посвідчення вкрадено, загублено або стало непридатним для використання, пенсіонер має звернутися до Управління Пенсійного фонду за місцем проживання. Тут він напише відповідну заяву, заповнить в установленому порядку анкету та надасть кольорову фотографію. На підставі цих документів у строк, який, як правило, становить від двох тижнів до місяця, пенсіонер безкоштовно отримає нове посвідчення …

Іноді виникають ситуації, що пенсіонер з якихось причин сам не може отримати нове пенсійне посвідчення. В цьому випадку, згідно з п. 6 Постанови правління Пенсійного фонду №4-1 від 25 березня 2004 року, документ можуть видати особі, що представляє інтереси пенсіонера, на підставі нотаріально завіреної довіреності. А в разі, якщо пенсіонером є неповнолітня або недієздатна особа, то новий документ отримують його опікуни або батьки, розписавшись в журналі обліку пенсійних посвідчень. При цьому вони повинні пред’явити паспорт і відповідні документи, що підтверджують опіку або родинні відносини з пенсіонером.

http://www.prostopravo.com.ua

Читайте також:

Пенсія по інвалідності: умови, розміри, строки

Новий механізм нарахування пенсій чорнобильцям

Пенсії у зв’язку з втратою годувальника

Про порядок нарахування пенсії. І не тільки …

Пенсії в питаннях і відповідях. Частина 2

Про мінімальні пенсії в Україні

Призначення пенсії за віком на пільгових умовах після пенсійної реформи

Стаття опублікована у четвер, 23.02.2012, у категорії Право, суди, Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 3 на публікацію “Пенсійне посвідчення: як отримати і відновити?”

 1. Єлизавета on Лютий 15th, 2016 at 13:09

  У моєї мами є посвідчення “Ветеран праці” старого зразка, видане ще в 1991 році. Є медаль ветерана праці. Стаж праці 34 роки 9 місяців.
  Чи можна обміняти це посвідчення старого зразка на нове посвідчення “Ветеран праці”

 2. Екатерина on Лютий 18th, 2016 at 16:05

  Шановна Єлизавето, посвідчення Вашої мами діюче, а тому його не потрібно міняти. Якщо посвідчення стало непридатним або було втрачене, то за заявою ветерана праці видається нове посвідчення.

 3. Лариса Кобзар on Березень 11th, 2018 at 13:51

  Сьогодні в тролейбусі №38 контролер Тимошенко Вячеслав Іванович вимагав сплатити штраф,тому що моє пенсійне посвідчення ,видане 2009 року як за вислугу років-я вчитель-не дає права на безкоштовний проїзд.Як саме можно було дізнатися,що я його маю міняти-зараз мені 62 роки..Яким чином пенсійний фонд мав або має повідомляти про зміну посвідчень ? Сім років тому мені було перераховано пенсію за віком,хоча я працювала і податки -в тому числі і на громадський транспорт м. Києва сплачувались.Чому мене не попередили про зміну посвідчення під час перерахування-заробленої-пенсії ?

Написати відповідь


− два = 6