Про покупку майнових прав на об’єкт незавершеного будівництва

Останнім часом широко застосовується схема фінансування будівництва житла, при якій з покупцем укладається договір купівлі-продажу майнових прав на нерухомість, будівництво якої здійснює продавець. Чи законна така схема? І які ризики існують для покупця?

Катерина Гутгарц

Головний редактор порталу Prostopravo.сom.ua, юрист

Перш за все розберемося, що ховається під терміном «майнові права». Майнові права – це суб’єктивні права учасників правовідносин, пов’язані з володінням, користуванням і розпорядженням майном, а також з тими матеріальними (майновими) вимогами, які виникають між учасниками правовідносин у зв’язку з розподілом цього майна і обміном. Простіше кажучи, під майновими правами можуть матися на увазі будь-які права на майно, відмінні від права власності.

В даному випадку предметом договору є право володіння, користування і розпорядження об’єктом нерухомого майна, який буде створений в майбутньому.

Як відомо, частиною 3 статті 4 ЗУ «Про інвестиційну діяльність» інвестування та фінансування будівництва об’єктів житлового будівництва з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб, може здійснюватися виключно через фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інститути спільного інвестування, а також шляхом емісії цільових облігацій, виконання зобов’язань за якими здійснюється шляхом передачі об’єкта житлового будівництва. Інші способи фінансування будівництва таких об’єктів визначаються виключно законами.

Разом з тим, багато юристів вважають укладення договорів купівлі-продажу майнових прав на об’єкти нерухомості, які будуються, законним, мотивуючи це тим, що об’єктом в даних договорах виступає не сам об’єкт житлового будівництва, а майнові права на нього, а відповідно до Цивільного кодексу Україні майнові права можуть бути об’єктом купівлі-продажу.

Тим не менш, покупець, що зважився на придбання споруджуваного об’єкта нерухомості за такою схемою має чітко усвідомлювати всі ризики, з нею пов’язані. Основний ризик пов’язаний з терміном завершення будівництва та здачі об’єкта в експлуатацію, які можуть затягнутися на невизначений час. Не менш слизьким є момент з можливістю передачі майнових прав на один і той же об’єкт декільком особам.

Можна дати кілька рекомендацій тим, хто все таки наважився на таку покупку:

 1. Перевірити репутацію забудовника (як давно на ринку, чи не було проблем з будівництвом та здачею в експлуатацію інших об’єктів).
 2. Вибирати об’єкт, будівництво якого перебуває у завершальній стадії.
 3. Уважно вивчити умови договору, а саме:
  • момент переходу майнових прав на об’єкт (з моменту укладення договору, здійснення оплати, введення об’єкта в експлуатацію …);
  • можливість поступки прав за договором третім особам;
  • обов’язок продавця забезпечити завершення будівництва і введення об’єкта в експлуатацію у визначені терміни, а також його відповідальність у разі порушення цих строків;
  • на кого покладено обов’язок з оформлення права власності на нерухомість;
  • гарантія продавця, що майнові права на цей об’єкт не були передані третім особам і не обтяжені будь-якими обмеженнями або забороною до відчуження;
  • можливість дострокового розірвання договору покупцем і умови такого розірвання (зокрема, чи передбачені штрафні санкції).

  http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у четвер, 23.02.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


7 − = п'ять