На допомогу спадкоємцю: як поділити спадщину. Частина 4

Здавалося б спадщину оформлено, можна спокійно володіти, користуватися і розпоряджатися. Але що робити якщо спадкоємців декілька, як розділити спадщину між ними?

Визначаємо частки у спадщині

Нотаріус встановив коло спадкоємців, розподілив між ними спадщину. Кожен спадкоємець отримав належну йому частку. При спадкуванні заповітом частку кожного спадкоємця визначає спадкодавець. При спадкуванні за законом, частки всіх спадкоємців є рівними.

Якщо спадкодавець перебував у зареєстрованому шлюбі, у спадщину переходить майно, яке належало йому. Для цього, нотаріус виділяє частку вдови (вдівця) і видає Свідоцтво на частку в спільному майні подружжя. Це не перешкоджає вдові (вдівцю), отримати свою частку у спадщині.

Ділимо спадщину

Навіть якщо у складі спадщини є різне майно (наприклад, машина, квартира, акції, дача) спадкоємці приймають її як єдине ціле. Все ясно, коли спадок отримує одна людина – він власник всього.

Зовсім інша справа, коли спадкоємців декілька. Тут майно вважається їх загальне (наприклад, загальні машина, квартира, акції, дача), але кожен має свою частку тому володіння, користування і розпорядження річчю можливе тільки спільне. Це називається спільною частковою власністю.

Зрозуміло, що керувати спільною машиною по черзі недоцільно. Або встановлювати графік користування дачею.

Тому спадкоємці ділять спадщину. Розглянемо три сценарії.

Перший. Спадкоємці самостійно ділять спадщину.

За усною домовленістю спадкоємців можна ділити тільки рухоме майно (крім транспорту). Тобто, коли в складі немає речей, що потребують обов’язкової державної реєстрації.

Ті спадкоємці, які проживають разом з спадкодавцем один рік до його смерті, мають перевагу перед іншими спадкоємцями при розділі предметів домашньої обстановки в розмірі належної їм частки.

Другий. Спадкоємці ділять спадщину у нотаріуса.

Якщо між спадкоємцями немає суперечок, нерухомість та інше рухоме майно, що підлягає реєстрації можна поділити у нотаріуса. Для цього спадкоємці підписують договір розділу спадкового майна. В цьому документі вже можна обумовити розділ конкретного майна. Наприклад, квартира дістається одному спадкоємцю, а машина, акції і дача – іншому. Спадкоємці можуть оформити у нотаріуса такий договір після отримання свідоцтв про право на спадщину, але до їх державної реєстрації.

Третій. Спадкоємці ділять спадщину в суді.

Як правило, спадщина ділиться за взаємною домовленістю між спадкоємцями. Якщо такої немає, і є суперечки – в суді.

http://www.prostopravo.com.ua

Читайте також:

Загальні положення про спадкування

На допомогу спадкоємцю: хто має право на спадщину. Частина 1

На допомогу спадкоємцю: як прийняти спадщину. Частина 2

На допомогу спадкоємцю: як отримати свідоцтво про право на спадщину. Частина 3

На допомогу спадкоємцю: скільки платити за спадщину. Частина 5

На допомогу спадкоємцю: що робити, якщо нотаріус відмовляється видавати спадщину. Частина 6

Стаття опублікована у понеділок, 27.02.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Коментарів: 10 на публікацію “На допомогу спадкоємцю: як поділити спадщину. Частина 4”

 1. Надія on Липень 28th, 2015 at 02:48

  Добрий день. В 1988 році моя мама, я, мій чоловік і син купили кооперативну квартиру (зараз це ОСББ). Власником записана моя мама і приватизована квартира теж на неї. В червні 2015 року мама померла. За законом спадкоємцями мали би бути я і мій брат, але він помер у 2004 році і тому спадок мають прийняти його 3 дітей. Яким чином буде ділитися ця квартира (іншого спадку мама не мала) між мною і племінниками – 50 на 50, чи тільки четверта частина, оскільки в цій квартирі постійно прописані і проживають, крім мене і мами, мій чоловік і син. Невже в них немає ніяких прав на цю квартиру?

 2. Екатерина on Липень 29th, 2015 at 07:17

  Шановна Надіє, Вам потрібно звернутися до нотаріуса для відкррття спадкової справи. Оскільки адреса реєстрації у Вас з мамою співпадають, то заяву на вступ у спадщину писати не потрібно, а от племінникам на протязі 6 місяців це потрібно буде зробити, якщо вони виявлять бажання. Якщо ж напишуть племінники заяви (якщо вони неповнолітні, то їх мама), то на їм належитиме 1/2 частини квартири.

 3. Владимир on Січень 11th, 2017 at 13:01

  Добрий день,підкажіть будь-ласка,якщо я проживаю у будинку матері,брат має окремий будинок,при складанні заповіту матері на будинок на мене,чи матиме брат права на ньго після смерті матері?Попередньо дякую

 4. Владимир on Січень 11th, 2017 at 13:02

  Добрий день,підкажіть будь-ласка,якщо я проживаю у будинку матері,брат має окремий будинок,при складанні заповіту матері на будинок на мене,чи матиме брат права на ньго після смерті матері?

 5. Екатерина on Січень 13th, 2017 at 14:41

  Шановний Володимире, Ви будете єдиним спадкоємцем будинку чи іншого майна, якщо спадкоємцем у заповіті буде визначено лише Вас, при цьому буде встановлена беззаперечна дійсність заповіту, і відсутні особи, які по закону мають право на обов’язкову частку у спадщині. Детальну консультацію з даного питання можна замовити по тел. 067-364-33-77

 6. Анастасия on Лютий 10th, 2017 at 21:29

  Здравствуйте! Подскажите пожалуйста, как можно решить следующую ситуацию.
  Умер наследодатель, у него две дочери от разных браков.
  Одна из них умерла приблизительно за полгода ДО его смерти.
  Вторая прожила с ним в одной квартире всю жизнь, при этом квартира была разделена. Дочери принадлежит 15 м2 отцу 18м2. Лицевые счета разделены. Дочь, проживающая с отцом делала ремонт в квартире за свои средства (отец не помогал), убирала в его комнате, кормила его. Никто из остальных родственников даже не приходил к нему.
  У дочери, которая умерла остались два сына.
  В день смерти своего деда они пришли в квартиру и начали искать правоустанавливающие документы, нашли и забрали их.
  Теперь претендуют на часть наследства.
  Вопрос в том, как вести себя дочери ( наследнице ), которая всю жизнь прожила с отцом ( при этом сама воспитывает сына).
  Какие права имеют два внука, которые вспомнили про деда, когда он умер и пришло время делить имущество ? Имеют ли они право заселиться в квартиру, после регистрации права собственности?
  Заранее благодарю!

 7. Екатерина on Лютий 23rd, 2017 at 14:32

  Шановна Анастасіє, потрібно у 6-місячний термін звернутися до нотаріуса і дізнатися про наявність заповіту. Якщо заповіт відсутній, то спадкування відбудеться за законом. Майно (в даному випадку йде мова про 18 кв.м. ), що належало на момент смерті спадкодавцю, буде ділитися між наявними спадкоємцями першої черги: дітьми, батьками, дружиною. При цьому онуки (сини померлої дочки) спадкують частку своєї матері, оскільки вона померла раніше за свого батька.

 8. Наталія on Липень 22nd, 2017 at 19:16

  Доброго дня! Допоможіть, будь ласка, розібратися в ситуації. Мій батько помер , залишилася його однокімнатна квартира, яку за законом успадкувала я і мій брат (дитина батька від другого шлюбу). Що робити після успадкування? Я б хотіла продати квартиру і поділити гроші навпіл між двома спадкоємцями, але брат проти, оскільки хоче бути єдиним власником квартири… Яким чином вирішити питання і продати квартиру? Які документи подавати до суду і чи можливо за допомогою суду змусити його погодитися на продаж квартири?Дякую!

 9. abramova.y on Липень 27th, 2017 at 15:03

  Наталія, уточніть будь-ласка, чи звертались ви до нотаріуса в шестимісячний строк після смерті батька і чи отримали свідоцтво про право на спадщину.

 10. ВІталія on Липень 30th, 2017 at 19:49

  Доброго дня.

  Чи можливо одночасно і виділити частки в натурі житлового будинку, і виселити родичів, які недобросовісно заволоділи чужою часткою.

Написати відповідь


+ три = 11