На допомогу спадкоємцю: що робити, якщо нотаріус відмовляється видавати спадщину. Частина 6

Ви прийшли до нотаріуса отримати спадщину, а він каже, що не буде вам її видавати. Потрібно не тільки вимагати Постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій. Важливо бути готовим до такого повороту подій і визначитися, що робити далі.

Перше. Звернутися до іншого нотаріуса

Якщо спадкодавець помер після 1 червня 2009р., не обов’язково йти тільки в державну нотаріальну контору. Ви можете вибрати будь-якого нотаріуса, як державного, так і приватного. Інше питання, коли людина померла до цієї дати або в окрузі немає іншого нотаріуса, коли спадщину вже відкрито нотаріусом, – вибір невеликий.

Друге. Поскаржитися в юстицію

Якщо нотаріус відмовляє вам, то в 95% випадків на те дійсно є об’єктивні причини. Нотаріуси – високопрофесійні юристи. Вони скрупульозно і чітко дотримуються букви закону. Кожен нотаріус ризикує і може втратити право займатися нотаріальною діяльністю. Але, будь-який нотаріус, навіть самий грамотний, перш за все, людина. А всім представникам роду людського властиво помилятися.

Тому за дотриманням порядку і законності в органах нотаріату стежить юстиція.

Скарга на нотаріуса подається безпосередньо на начальника управління юстиції області. У скарзі ви, перш за все вказуєте ваше ПІБ, адресу. Потім викладаєте суть проблеми, вказуєте ПІБ нотаріуса, який вам відмовив у прийнятті спадщини, причину відмови і докладаєте копії документів у справі. Скарга надсилається поштою, рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Або подається навмисне, в управління, де в канцелярії ставлять штамп про її отримання.

Протягом 30 днів ви отримаєте відповідь щодо правомірності дій нотаріуса по вашій справі.

Третє. Звернутися до суду

Нотаріус – не істина в останній інстанції. Нотаріусу заборонено безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальних дій. Тому, якщо ви отримали відмову нотаріуса, вимагаєте, щоб вона була викладена у письмовому вигляді. Слова до справи не пришиєш. Вимагайте Постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій.

Цю постанову нотаріус повинен видати на Вашу вимогу, у триденний термін. І вказати причину відмови, статті законів і роз’яснити порядок  оскарження цієї постанови.

Якщо нотаріус не видає її за вашою усною вимогою, не турбуйтеся. Пишіть заяву і здавайте її в канцелярію нотаріальної контори. Штамп з вхідним номером, датою, ПІБ, підписом посадової особи на заяві будуть доказами вимоги вами постанови. Якщо такий документ нотаріус не приймає – відправте її поштою рекомендованим листом з описом вкладення та скаржтеся в юстицію. В такому випадку доказами вимоги постанови будуть заява, опис вкладення, повідомлення та чек пошти.

Оскаржити нотаріальну дію і постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії можна тільки в суді. Неправильно думати, що нотаріуси – це представники державної влади, що їх дії потрібно оскаржити в адміністративному суді. Ні. Дії нотаріуса оскаржуються в місцевому суді. Простіше кажучи, потрібно звернутися з позовом до районного суду за місцем знаходження відповідача (нотаріуса).

Нотаріус може позбутися виданого йому свідоцтва за неодноразове порушення чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян.

Крім цього, кожен нотаріус зобов’язаний відшкодувати шкоду, заподіяну своїми неправомірними діями в повному обсязі. Його розмір визначають сторони або суд.

Четверте. Усунути причини, які перешкоджають у отриманні спадщини

Можна прийняти до уваги зауваження нотаріуса і, усунувши їх, приймати спадщину. Причому варіанти виправлення ситуації в кожному конкретному випадку – індивідуальні. Комусь достатньо влаштувати генеральне прибирання будинку у всіх шафах, щоб знайти потрібний нотаріусу документ, іншим доведеться пройти довгу судову процедуру. Наприклад, виправити описку в документах, запросити дублікати документів, довідки або документи з архіву тощо.

П’яте. Звернутися до юриста

Щоб знати чи дійсно обгрунтовано відмовив нотаріус чи ні, бажано проконсультуватися з юристом. Вислухавши ситуацію, вивчивши документи у справі, кваліфікований фахівець порадить вам найбільш ефективний у вашій конкретній ситуації план дій. Підкаже вам що робити і куди звертатися.

http://www.prostopravo.com.ua

Читайте також:

Загальні положення про спадкування

На допомогу спадкоємцю: хто має право на спадщину. Частина 1

На допомогу спадкоємцю: як прийняти спадщину. Частина 2

На допомогу спадкоємцю: як отримати свідоцтво про право на спадщину. Частина 3

На допомогу спадкоємцю: як поділити спадщину. Частина 4

На допомогу спадкоємцю: скільки платити за спадщину. Частина 5

Стаття опублікована у п`ятниця, 02.03.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


7 − = чотири