Видача лікарняних листів в Україні: нові правила

У грудні минулого року Міністерством охорони здоров’я України була затверджена нова редакція правил “Про порядок видачі документів, що підтверджують тимчасову непрацездатність громадян” № z1005-01 від 13.11.2001 (реєстрація в Мін’юсті відбулася 2 лютого 2012). Основні новації стосуються пацієнтів, що звертаються за медичною допомогою не за місцем реєстрації, і термінів перебування працівників у відпустці у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

Іногороднім теж можна лікуватися

Відповідно до нової редакції, в разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання або роботи лікарняні листи видаються при наявності заяви-клопотання особи, підписаного головним лікарем лікарні або його заступником та посвідченого круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу. При цьому передбачено, що послуга з видачі лікарняних листів не може бути платною ні в державних, ні в приватних закладах охорони здоров’я.


Нагадаємо, до цього часу лікарняні листи видавалися лікарями будь-якого профілю та спеціалізації, які працюють в державних медустановах. Причому медустанова закривала лікарняний лист тільки тим пацієнтам, які зареєстровані на ділянці саме цього терапевта. Нова система видачі лікарняних листів значно полегшить життя українцям, які хочуть або змушені лікуватися не за місцем прописки. Причому людина сама може вибрати лікаря на свій розсуд. Цей фахівець може вести прийом або в тій поліклініці, яка ближче до будинку хворого територіально, або в будь-якій іншій.

За словами головного спеціаліста Департаменту лікувально-профілактичної допомоги Міністерства охорони здоров’я Ольги Коллякової, лікар не має права відмовити у видачі лікарняного людині, яка має ознаки тимчасової непрацездатності. “Якщо людина хвора, він має право отримати відповідну медичну допомогу. Це правило поширюється і на іногородніх. Відповідно до інструкції про порядок видачі листа про непрацездатність, люди, у яких тимчасова непрацездатність наступила далеко від постійного місця проживання, можуть отримати лікарняний за місцем тимчасового перебування з дозволу головного лікаря лікувально-профілактичного закладу, – відзначає представник МОЗ. – Хвора людина звертається в медустанову на тій території, де він працює або перебуває у відрядженні, і пише заяву на ім’я головлікаря медустанови. Головний лікар його підписує, і людина лікується там , де захоче. Сьогодні не обов’язково жити і лікуватися в цьому ж місті. Лікарі, які відмовляються лікувати приїжджу людину, порушують закон”.

Крім вирішення проблем іногородніх пацієнтів, нововведення також дають можливість офіційного підтвердження перебування на лікарняному тим, хто воліє послуги приватних клінік. Таким чином, Україні ще на крок наблизилася до цивілізованого світу, адже в Європі немає обмежень на видачу лікарняних листів. В якійсь мірі це було порушенням права людини на вибір лікаря. Якщо диплом лікаря видали, значить, повинні довірити і оформлення лікарняного листа.

Більше 5 днів хворіти не можна …

Втім, на цьому позитивні моменти документа вичерпуються. Не може ж українська держава так щедро пригощати “пряниками”, не застосувавши при цьому батіг.


Механізм виділення компенсацій роботодавцям за тимчасову непрацездатність співробітників відтепер змінений. Ще в минулому році кошти за лікарняним листком нараховувалися бухгалтерією за 5 днів, а починаючи з шостого, платилися як взаємозаліки з Пенсійним фондом. Тепер же, якщо працівник не одужає протягом 5 днів, подальше перебування на лікарняному ліжку буде відбуватися за його ж рахунок.

Якщо працівник прохворів 5 робочих днів і надав відповідну довідку, оплату тимчасової непрацездатності йому виробляє підприємство в обсягах, обумовлених стажем, шляхом вирахування цієї виплати з єдиного соціального внеску. У нього тепер входить в т. ч. і страховий платіж з непрацездатності. Але якщо людина прохворіла хоча б на день довше, починаються проблеми.

Оплачувати більш тривалий термін лікарняного роботодавцям заборонено, в іншому випадку вони несуть кримінальну відповідальність. Відтепер це преференція територіальних підрозділів Пенсійного фонду України. Бухгалтера підприємств повинні надати в ПФУ “прострочені” медичні бюлетені і ще купу різних документів. Для цього їм доводиться годинами вистоювати у величезних чергах в держустановах. Крім того, підприємство має відкрити для оплати кожному хворому співробітникові персональний рахунок у місцевому відділенні Держказначейства. До слова, відкриття рахунку навіть у звичайному комерційному банку – досить довга бюрократична тяганина, а ця ж процедура в Держказначействі – ті ж митарства, помножені на три. Втім, навіть після того, як рахунок буде відкритий, гарантій, що лікарняний буде відразу оплачений, немає ніяких – все залежить від того, чи є в даний момент у Пенсійного фонду вільні гроші.

Що робити, якщо захворіла дитина

Час перебування на лікарняному для батьків і хворих дорослих відрізняється. Дорослим, які доглядають за хворою дитиною, надається максимум 10 днів самим доктором, і 4 дні може додати до цього терміну профільна комісія. У хворих дорослих може бути 10 днів, далі через профільну комісію ще 10 і т.д. Хворої дитини до 14 років не можна залишати вдома без нагляду. Згідно із законодавством, бюлетень в такому випадку видається на термін до 15 днів одному з членів сім’ї, який безпосередньо доглядає за дитиною. Продовжити такий лікарняний можна, але не більше ніж на 10 днів, залежно від тяжкості захворювання. Батьки підлітків старше 14 років можуть отримати лікарняний тільки на 3 дні і продовжать його, якщо дозволить лікувальна комісія, не більш ніж до 7 днів. До речі, на час карантину батьки також можуть взяти лікарняний. Не видадуть листок непрацездатності, якщо хвора дитина старше 14 років проходить лікування в стаціонарі.

Дні хвороби працівнику оплатять в розмірі 80% його середньої зарплати незалежно від стажу. Нововведення не торкнеться тих, хто вже має страховий стаж понад 8 років: вони, як і раніше, отримають при хворобі 100% середнього заробітку, а ось нинішній молоді в майбутньому 100% уже не оплатять. Зараз тим, у кого страховий стаж менше 5 років, оплачують при хворобі 60% середньої зарплати, зі стажем 5-8 років – 80%, понад 8 років – 100%. 100% доходу, перебуваючи на лікарняному, отримують батьки дітей до 14 років, чорнобильці всіх категорій, ветерани війни, жертви нацистських переслідувань і донори.

Наслідки: статистика – краще, реальність – гірше

Термін перебування на лікарняному визначає медпрацівник в залежності від динаміки одужання. Наприклад, при застуді можна викликати лікаря додому. При первинному огляді доктор оцінить стан хворого, призначить аналізи і через 5 днів – наступний прийом. Це мінімальний термін, на який видається бюлетень. Якщо стан хворого не покращився, перебування будинку продовжується. Експерти підкреслюють, що кожен візит до лікаря повинен записуватися в карті пацієнта. Необхідно стежити, щоб папери були оформлені правильно, особливо важливо без помилок заповнити безпосередньо лікарняний лист. Обов’язково перевіряти правильність написання прізвища, імені, по батькові та назви підприємства.

Неважко передбачити, що після нововведень статистика офіційної захворюваності робочого класу різко скоротиться. Українці вже зараз вважають за краще або відлежуватися не більше 5 днів, або хворіти на роботі. Можна, звичайно, домовитися з керівництвом, щоб працівників табелювати як працюючих, не оформляючи лист тимчасової непрацездатності. Але таке, швидше за все, можливе лише на невеликих приватних підприємствах, де “всі свої”, або для тих, хто користується особливою повагою начальства. Експерти відзначають, що в разі тривалої хвороби громадяни будуть змушені періодично виходити на роботу і знову йти на лікарняний. Неясною залишається ситуація в разі госпіталізації людини, якщо йому буде потрібно хірургічне втручання. Більш того, зважаючи на те, що ціни на ліки в Україні немаленькі, передбачається, що нововведення серйозно вдарить по простим громадянам.

Причини такого небажання держави турбуватися про здоров’я робочого класу і перевалювання фінансових витрат у зв’язку з хворобою трудящих на їх же плечі криються, знову ж таки, в нестачі необхідних коштів. У минулому році держава вже намагалося “спростити” систему оплати лікарняних листів, в результаті чого тільки загрузла в боргах. Нагадаємо, рік тому у зв’язку з прийняттям ЗУ “Про єдиний соціальний внесок”, який набрав чинності з 1 січня 2011 р., в Україні виникли проблеми з виплатами за листками непрацездатності. Відповідно до закону, для отримання коштів на виплату лікарняних підприємство має відкрити спеціальний розрахунковий рахунок. Виплачувати кошти за лікарняними листками можна тільки з цих рахунків і не пізніше виплати найближчій після закриття лікарняного листа зарплати. При цьому форма заявки отримання коштів на виплату лікарняних до сих пір не затверджена.

Але якщо раніше підприємство в разі необхідності виплат за лікарняними своїм співробітникам просто недоплачувало відповідну суму при виплаті наступних внесків до Фонду соцстрахування, то в 2011 р. ситуація ускладнилася тим, що змінилися форми взаємовідносин підприємств та Фонду. У підсумку роботодавці були змушені порушувати закон: або не проводити виплати по лікарняним, або не приймати лікарняний від співробітника, або оплачувати його з коштів підприємства. Накопичена урядом заборгованість по лікарняним в сумі 400 млн грн не може бути погашена і в даний час – в державних фондах соцстрахування просто немає грошей. Тому і виникає риторичне питання: навіщо було вводити єдиний соціальний внесок, якщо, як показала історія з лікарняними листами, і процедура простіше не стала, і Фонди так і не були скорочені?

Тетяна ПАШКОВСЬКА
Судово-юридична газета № 12, 2-8 квітня 2012
Стаття опублікована у вівторок, 03.04.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. <--! заборонено все !-->

Коментарів: 224 на публікацію “Видача лікарняних листів в Україні: нові правила”

 1. ира on Листопад 5th, 2012 at 19:49

  Якщо людина захворіла і отримала лікарняний лист, який порядок доповіді на роботу в установу про хворобу, чи потрібно писати заяву роботодавцю про звільнення від виконання службових обовязків на час хвороби? Яким документом це регламентується?

 2. Аnna on Листопад 23rd, 2012 at 12:03

  Шановна Ірино, заяву про звільнення від виконання обов’язків писати не потрібно. Сам порядок регламентується установчими документами установи, в якій людина працює.

 3. ярослав on Листопад 28th, 2012 at 13:24

  Скажіть будьласка, в лікаряному листі є графа:місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).
  Місцезнаходження це виключно ЮРИДИЧНА АДРЕСА, чи можливо вказувати фактичну адресу офіса(при наявності договора оренди), бо в нашій бухгалтерії вимагають зробити виправлення в лікарняному з фактичної на юридичну адресу

 4. Дмитро on Березень 30th, 2013 at 01:58

  Скажіть будьласка, чи правий був головлікар у наступній ситуації: 25.03.2013 вночі я зламав щиколотку, вранці в 12 лікарні на Підвисоцького наклали гіпс і сказали підійти в поліклініку 29.03. У поліклініці (Центральна поліклініка Печерського району, Підвисоцького 13), лікар сказав, що оскільки я не прописаний, він без дозволу головного лікаря не має продовжувати лікарняний лист, головлікар взагалі відмовилася приймати заяву. Вона пояснила, що для заяви потрібен паспорт матері, мій, і довідка з місця роботи, що на місці роботи, будуть готові оплатити лікарняний лист. І сказала їхати за місцем прописки.

 5. Аnna on Квітень 26th, 2013 at 14:39

  Шановний, Дмитро!

  У відповідності до п. 1.6 Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 N 455, видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред’явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності.
  Згідно п. 1.9 цієї Інструкції листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу.
  Згідно п. 1.10 Інструкції особам, у яких тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання і роботи (під час відрядження, санаторно-курортного лікування, відпустки тощо), листок непрацездатності (довідка) видається за місцем їх тимчасового перебування з дозволу головного лікаря лікувально-профілактичного
  закладу на число днів непрацездатності.
  П.1.11 Інструкції передбачає, що при стаціонарному лікуванні поза постійним місцем проживання у тому числі й з інших адміністративних районів міста, листок непрацездатності видається з дозволу головного лікаря, засвідчується його підписом і печаткою лікувально-профілактичного закладу на число днів, необхідних для лікування.
  Таким чином, дії головного лікаря неправомірні.

  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”

 6. Марина on Травень 3rd, 2013 at 05:08

  Я вийшла на роботу з відпустки по догляду за дитиною до 3 років на повний робочий день. Дитині ще не виповнилось 3 роки. Коли дитина захворіла, дільнича лікар відмовилась давати лікарняний, сказавши, що це заборонено, оскільки лікарняний на дитину я можу отримати тільки коли вона буде старше 3 років. Але ж я вже не отримую допомогу від соцстраху. Наскільки правомірною є ця відмова?

 7. Аnna on Травень 10th, 2013 at 13:09

  Шановна Марина! У відповідності до п. 3.13 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 N 455, листок непрацездатності видається працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною віком до 3 років, дитиною-інвалідом віком до 18 років, у випадку пологів або хвороби матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років) на період, коли вона за медичними висновками лікаря не може здійснювати догляд за дитиною, а також у випадку необхідності догляду за другою хворою дитиною.
  У цьому випадку листок непрацездатності видається на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, що засвідчує пологи або захворювання матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною віком до 3 років, виховує дитину-інваліда віком до 18 років).

  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”

 8. Світлана on Червень 24th, 2013 at 18:23

  Знаходилась на лікарняному (лікування в онкоцентрі) з 25 березня по 18 червня 2013 р., змушена була закрити достроково лікарняний лист, оскільки за попередній період не було отримано виплат окрім 5 обовязкових днів від освіти (я вчитель). Бухгалтер завірила що всі лікарняні листи оформлені вірно, затримка лише за соцстрахом. В які строки повинен соцстрах здійснювати виплати. Чи можливий позов до суду за порушення строків виплат?

 9. Аnna on Липень 1st, 2013 at 08:56

  Шановна Світлана!

  У відповідності до п.1 ч. 2 ст.52 ЗУ “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності”, допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується застрахованим особам, зазначеним у ч.1 ст. 6 цього Закону, – у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.
  А згідно ч.1 ст.6 цього Закону цими особами є:
  1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
  2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.

  З повагою, ТОВ “ЮК “Юріс-Консалт”

 10. Юля on Серпень 23rd, 2013 at 06:23

  Я на лікарняному з 6 серпня 2013 р.- лікарняний не закритий ще, не було отримано виплат за 5 обовязкових днів, коли мені мають їх оплатити? Як мені мають оформляти виплати з Пенсійного Фонду, якщо я хочу вийти з лікарняного та звільнитися без відпрацьовування 2-х тижнів?

 11. Наталья on Жовтень 6th, 2013 at 08:31

  Подскажите пожалуйста, я на больничном с ребенком 4 года (бронхит), больничный лист закрывают спустя 14 дней, ребенка в сад не выписывают (не здоров). Мне предлагают неоплачиваемую справку. Могу ли я настаивать на продления больничного листа?

 12. Елена on Жовтень 18th, 2013 at 19:15

  проходила курс медикаментозной и аппаратной терапии на стационаре в институте им. Филатова Одесса с 30.09 по 11,10,13 в связи с высокой миопией, дегенерацией сетчатки и прочим. при выписке в выдаче больничного листа мне отказали, сославшись на то что соцстрах запрещает выдачу больничных листов при сезонном лечении хронических заболеваний. Подскажите как тогда осуществлять потдерживающее лечение ведь я инвалид 3 группы и работаю?

 13. Ніна on Листопад 13th, 2013 at 19:15

  я була на лікарняному 4 місяці.Інваліднвсть ще не встановлена, в звязку з затримкою видачі документів.мені необхідно продовжувати лікування : хіміотерапію.Чи маю я право на продовження лікарняного листа?

 14. Аnna on Грудень 18th, 2013 at 15:52

  Доброго дня, Наталья!
  Відповідно до п.3.3.та п.3.4. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров’я України від13.11.2001 N 455, для догляду за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування та якщо дитина продовжує хворіти, то особі, яка здійснює догляд за хворою дитиною, після закінчення максимального терміну листка непрацездатності, передбаченого законодавством України, видається довідка за формою, встановленою МОЗ України (ф. N 138/0). Довідка про догляд за хворою дитиною видається до одужання дитини від гострого захворювання або досягнення ремісії у разі загострення хронічного захворювання, з продовженням у порядку, передбаченому п.2.2 цієї Інструкції. Варто також зазначити, що допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років, якщо вона потребує на стаціонарному лікуванні, виплачується застрахованій особі з першого дня за весь час її перебування в стаціонарі разом з хворою дитиною. Якщо є можливість, можна відкрити інший лікарняний листок, при цьому вилікуєте дитину і збережете заробітну плату.

  З повагою,
  ТОВ “ЮК “Юріс-Консалт”

 15. Алла on Січень 15th, 2014 at 15:09

  Дитині 2 роки ,мати знаходиться на стаціонарному лікуванні , батькові відмовляють в видачі лікарняного по догляду за здоровою дитиною до 3 років через те , що дитина відвідує дитячий садок , чи правомірно це ? Адже батько працює по змінному графіку і не може будучи на роботі доглядати за дитиною

 16. Поліна on Лютий 7th, 2014 at 08:48

  Доброго дня, підкажіть будь-ласка якщо людина під час новорічних свят знаходилась на лікарняному, чи має вона відпрацьовувати ці новорічні дні? якими нормативно-правовими актами можна скористатись?
  Дякую

 17. Алла on Лютий 12th, 2014 at 19:55

  Доброго дня. Підскажіть будь ласка. який термін лікарняного після третьої операції на щитовидну залозу. мене на 30-тий день лікарняного виписують на роботу не враховуючи самопочуття.

 18. Анжелика on Лютий 13th, 2014 at 20:47

  Я, сімейний лікар, була на виклику у 3-х дорослих: тато, мати, дочка. Діагноз – ГРВІ. Чоловікові було виписано лікарняний лист, дочка та жінка – відмовилися. Через 12 днів прийшли за лікарняним. В поліклініці мене роблять винною і кажуть, щоб писала пояснення + випишуть мені догану. Я працюю тільки 5 місяців після інтернатури. Як мені бути і хто винен в цій ситуації, що робити, щоб уникати таких непорозумінь? Дякую наперед за рекомендації.

 19. Олена on Лютий 24th, 2014 at 17:50

  Підкажіть будь-ласка, я пішла на лікарняний з 20 лютого по 24 лютого, сьогодні пішла закрити лікарняний, але лікаря що виписував мені листок непрацездатності на роботі немає і буде він аж 27 лютого, інший лікар мені лікарняний відмовився закривати.Як мені бути?Чи буде це правомірно, чекати лікаря і закривати лікарняний 27 лютого ,24 числом?

 20. Дарья on Квітень 4th, 2014 at 09:16

  Добрый день, подскажите, могут ли мне отказать в выдаче больничного листа (по беременнности и родам)по месту жительства, если я наблюдаюсь, у меня есть обменная карта, все необходимые анализы в частной клинике у которой есть все необходимые сертификаты, но выдать больничный может только гос.поликлиника?

 21. Людмила on Травень 12th, 2014 at 19:30

  Підскажіть будь-ласка, мені в лікарні видали лікарняний лист(по вагітності і пологам), з 22 квітня, де у графі “стати до роботи” вказано останній день лікарняного тобто 25 серпня. На роботі мені відмовили у прийомі лікарняного, аргументуючи це тим, що по підрахунку виходить не 126 днів а 125, що у графі потрібно вказувати 26 серпня. Я звернулась до лікаря щоб мені виправили, але мені відмовили і сказали що в інструкції №1456/10055 в пункті 9-му вказано що в графі “стати до роботи” вказується останній день лікарняного. Що мені робити? хто правий?

 22. Светлана on Травень 13th, 2014 at 21:03

  я знаходжусь на лікарняному листі по догляду за дитиною до 14 років дитина захворіла в неділю лікаря викликала в понеділок а на роботі повинна була бути в неділю педіатр відмовила відкривати лікарняний лист з вихідного дня так як поліклілініка не працюе в неділю

 23. Свитлана on Вересень 3rd, 2014 at 14:17

  Має право бабуся оформити на себе лікарняний лист по догляду за дитиною (онуком) 3.5роки. З чоловіком розлучена, сама працюю не офіційно.

 24. Андрій on Вересень 29th, 2014 at 18:42

  Доброго вечора. Підкажіть будь-ласка таку інформацію. Я працюю на роботі в Волинській області, проживаю в Рівненській області Рівненському районі смт. Клевань, а прописаний я в Рівненській області Гощанському районі с. Малинівка. Я звернувся в Рівненську ЦРЛ в смт.Клевань у звязку з тим що себе погано почуваю. Лікар оглянувши мене виявив температуру 37,1 лікар відмовив мені у відкритті лікарняного листа пояснивши це тим що при такій температурі можна працювати ( я працівник банку, тобто я контактую близько з кліентами і не можу в такому вигляді і стані працювати. Після того коли я звернувся до зам. поліклінікі, мене довго знову почали перевіряти і виявили туж саму температуру і симптоми ГРВІ, мені написали направлення на стаціонарне лікування в інфекційне відділення, після години перевірки мені знову відказали в госпвталізаціи пояснивши це тим що я працюю в одній області, проживаю в іншій а прописаний в іншій, мені сказали що для того щоб отримати лікарняний лист потрібно звертатись в лікувальний заклад по місцю прописки. Підкажіть на вашу думку і по закону лікарі коректно мені дали рекомендаціи кудт звертатись. І підкажіть куди можна звернутись з скаргою на таке обслуговування. Дякую вам за допомогу.

 25. Екатерина Данюк on Листопад 27th, 2014 at 16:45

  Шановний Андрію!
  Порядок видачі лікарняних листків (листків непрацездатності) регулюється Інструкцією «Про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України» від 13.11.2001 N 455.
  Відповідно до даної інструкції листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу.Скаргу на дії працівників ЦРЛ можна подати до Міністерства охорони здоров’я.

 26. Екатерина Данюк on Листопад 27th, 2014 at 16:56

  Шановна Світлано!
  Відповідно до Інструкції «Про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян”, що затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України» від 13.11.2001 N 455 для догляду за хворим членом сім’ї листок непрацездатності видається лікуючим лікарем одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд. При чому підтвердження ступеня споріднення та спільне проживання з хворою дитиною не обов’язкове. Єдине, що необхідно для оформлення лікарняного по догляду за дитиною – це паспорт, а все інше в листку непрацездатності заповнюється зі слів дорослого.

 27. Райміля on Листопад 29th, 2014 at 22:00

  Проясніть, будь ласка, правильні дії кадровика в даній ситуації.
  Жінка працює на повний робочий день,має дитину до 3-х років, отримує на дитину соціальну виплату.Захворіла жінка сама,отримала листок з тимчасової непрацездатності.Чи оплачується цей листок з ТН?

 28. Алёна on Грудень 3rd, 2014 at 14:45

  Здравствуйте!!! Подскажите, пожалуйста, куда мне обращаться и в какие двери стучать!!! Дело в том, что мне отказывают в больнице делать исправление, а на работе настаивают на том, чтобы врач исправил так, как они просят, аргументируют, что больничный возвращают из соц.страха и они из-за этого не могут мне выплатить мои деньги!Я билась полгода, каталась туда-сюда, там говорят одно, на работе – другое. Так мне ничего не исправили в больничном и естественно так ничего и не выплатили, хотя на больничном я была немало Сейчас уже в декретном отпуске и на работе говорят, что в декретных я теряю немалый процент из-за невыплаченного больничного, когда в очередной раз поехала в больницу – снова отказ!!! А исправление заключается в том, что было несколько больничных листов и на один из них был выдан дубликат, на работе просят, чтобы на продолжении больничного листа был указан номер дубликата, а не номер старого больничного, который был испорчен,а в больнице говорят, что они указали на дубликате номер старого больничного и поэтому в продолжении указан номер именно его, ну а на работе просят, чтоб написали на продолжении листа непосредственно номер дубликата. И я бегаю, как на побегушках, те говорят, что они правы и не будут ничего исправлять, а другие, что они правы и мне в больнице не имеют право отказывать в исправлении. Просто куда мне обращаться, чтоб мне всё-таки выплатили эти больничные???

 29. Екатерина Данюк on Грудень 5th, 2014 at 16:18

  Шановна Раймілія, перші п’ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачуються підприємством (установою, організацією) або фізичною особою, яка використовує працю найманих працівників, всі інші дні- ФССзТВН.

 30. Екатерина Данюк on Грудень 10th, 2014 at 15:48

  Шановна Олена, на останньому лікарняному листі вказується номер дубліката лікарняного листа. Радимо Вам звернутися до головного лікаря медичної установи з приводу даної ситуації, бажано письмово. За допомогою у розв’язанні даної проблеми звертайтеся до юристів за тел. 067-364-33-77

 31. Олександр on Грудень 17th, 2014 at 12:40

  Захворів мій син п’яти з половиною років. Я пішов з ним на лікарняний та отримав у дитячій поліклініці лікарняний лист на три дні і надав його у бухгалтерію. Зараз моя бухгалтерія для оплати лікарняного вимагає з мене довідку з місця роботи жінки що вона: “1. не знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 6-ти років, 2. не знаходилась на лікарняному по догляду за дитиною.” Чи має право бухгалтерія вимагати такі довідки? Чи такі довідки взагалі хтось видає?

 32. Екатерина Данюк on Січень 6th, 2015 at 10:43

  Шановний Олександре!
  Пунктом 3 частини 1 статті 35 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» визначено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї такого страхового випадку як необхідність догляду за хворою дитиною. Відповідно до п.3.1. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ № 455, для догляду за хворим членом сім’ї листок непрацездатності видається лікуючим лікарем одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд.
  Статтею 32 вищезазначеного закону зазначено, що застрахована особа несе відповідно до закону відповідальність за незаконне одержання з її вини (підроблення, виправлення в документах, подання недостовірних відомостей тощо) матеріального забезпечення та соціальних послуг за цим Законом. І відповідно до даної норми, за загальною практикою, якщо батько доглядав за хворою дитиною, то він повинен принести довідку з роботи дружини про те, що остання працювала в період його догляду за хворою дитиною.
  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”

 33. Ольга on Січень 12th, 2015 at 15:13

  Доброго дня, підкажіть будь-ласка якщо людина під час новорічних свят знаходилась на лікарняному, чи має вона відпрацьовувати ці новорічні дні?

 34. Вікторія on Січень 13th, 2015 at 15:07

  Доброго дня!!!
  У нас така ситуація, працівник надав лікарняний лист, який був відкритий у 2014 році, а закрився вже у 2015 році, підскажіть будь-ласка як правильно нам оплати цей лікарняний, якщо з 01.01.2015 року діють нові розміри від страхового стажу. Наш працівник немає іще 3 років стажу, 5 робочих дні 2014рік, а 9 робочих дня 2015 року, скільки відсотків має правильно поставити на оплату 14 днів, 60% чи 50%
  Дякую.

 35. Екатерина Данюк on Січень 14th, 2015 at 10:21

  Шановна Вікторіє, здійснюйте оплату листка непрацездатності відповідно до чинного законодавства на момент відкриття листка непрацездатності (використовуйте 60%).
  З повагою, ЮК “Юріс Консалт”.

 36. Екатерина Данюк on Січень 14th, 2015 at 11:26

  Доброго дня, Ольго! Працівнику за період його тимчасової непрацездатності, що припала на день, який згідно наказу по підприємству визнано днем відпочинку, допомога по тимчасовій непрацездатності (компенсація втраченої заробітної плати) не нараховується. У випадку, коли тимчасова непрацездатність працівника припала на день, який згідно наказу по підприємству визнано робочим днем, допомога по тимчасовій непрацездатності за цей день надається на загальних підставах.
  Тобто, якщо підприємство “відпрацьовує” дні, а листок непрацездатності Ваш вже закритий, то Ви теж повинні працювати в такі дні.
  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”.

 37. Ольга on Січень 15th, 2015 at 14:35

  Дякую за відповідь. Маю ще одне запитання. Чи маю я право взяти декретну відпустку по догляду за дитиною до досягнення 6-річного віку (на основі медичного висновку), якщо працюю в державній установі з 8.09.2014 р. по теперішній час. Дитині 8.01.2015 р. виповнилось 4 роки. Раніше у декретній відпустці офіційно не перебувала. Навчалась у аспірантурі.

 38. Людмила on Січень 23rd, 2015 at 14:40

  Доброго дня .Підскажіть будь-ласка який період може знаходитись людина на лікарняному на протязі року . Така ситуація , мені зроблено операцію у жовтні 2014р . Перед тим я знаходилась місяць на лікарняному ( 30 днів) , після операції пройшло 3 місяці тобто у загальному у мене получається 120 днів. На даний час мені лікар каже . що вони не мають права більше видавати лікарняний як 120 днів у 11 місяців а до роботи я ще не готова .

 39. Екатерина Данюк on Січень 23rd, 2015 at 15:44

  Шановна Людмило! Відповідно до п 4.1. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність (наказ МОЗ №455 від 13.11.2001 р.) направлення хворого для огляду до МСЕК здійснюють ЛКК лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання або лікування при наявності стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у тому разі, коли хворий був звільнений від роботи протягом чотирьох місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом п’яти місяців у зв’язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні дванадцять місяців, а при захворюванні на туберкульоз – протягом десяти місяців з дня настання непрацездатності. А у п. 4.4. даної інструкції особам, не визнаним інвалідами:- у разі визнання їх працездатними термін тимчасової непрацездатності закінчується датою огляду в МСЕК;- у разі визнання їх непрацездатними листок непрацездатності продовжується ЛКК лікувально-профілактичного закладу до відновлення працездатності або повторного направлення до МСЕК. Тобто, у Вашому випадку лікуючий лікар повинен направити Вас на МСЕК. У разі визнання Вас непрацездатною МСЕК – продовжується лікарняний лист.
  З повагою, ЮК “Юріс-Консалт”.

 40. Людмила on Січень 26th, 2015 at 15:01

  Дякую за відповідь, все зрозуміло . Скажіть будь ласка ще таке, якщо у мене діагноз цироз печінки вірусної етіології , трансплантація печінки і на даний час у мене група інвалідності -2 робоча ( термін дії 15.09.2015) , то яка група мені положена при перекомісії і на який термін а також якими пільгами я можу користуватись на роботі та у медицині . Дуже буду вдячна за відповідь

 41. Катя on Лютий 4th, 2015 at 10:37

  Доброго дня. Підскажіть будь ласка, чи має право лікар, перебуваючи у відпустці, видавати хворим лікарняні листи? На які нормативно-правові акти можна зіслатись?

 42. Юлия, Малин on Лютий 6th, 2015 at 10:08

  Здравствуйте! У мене таке питання: я на лікарняному в зв’язку з вагітністю і пологами з 15.01.2015р., який виписаний на 180 днів (90+90), я його здала на роботу, а на днях дзвонять з Фонду соціального страхування з ТВП і кажуть, що зняли 4 зону i щоб вони подали в розрахунок 126 (70+56) днів, бо вони взагалі не оплатять лікарняний, як таке можливо i як вони можуть подати 126 якщо в лікарняному 180, адже лікарняний це документ? Телефонували в лікарню, а там головний лікар говорить, що я маю написати якусь заяву, щоб анулювати той лікарняний, але чому я повинна щось писати i взагалi, без зони я повинна була йти на лiканяний на 20 днiв пiзнiше i новий лiкарняний менi скорiш за все так i випишуть, тодi з роботи фактично мене мають право звiльнити за прогули i нiякий лiкарняний взагалi не потрібен буде? Тепер дзвонять з роботи, щоб я підійшла і забрала лікарняний, бо він оплачуватись не буде, що мені робить? Дякую…

 43. Екатерина Данюк on Лютий 6th, 2015 at 16:38

  Доброго дня, Катерино. Лікар, перебуваючи у відпустці, не має права видавати хворим лікарняні листи, підставою цього є наказ про відпустку лікаря та внутрішній трудовий розпорядок медичної установи.

 44. Екатерина Данюк on Лютий 9th, 2015 at 16:51

  Шановна Юліє, з 01 січня 2015 р. із законодавства виключено поняття зони посиленого радіологічного контролю, до якої “при’язувався” статус чорнобильця 4 категорії, а відтак працівниці із посвідченням чорнобильця 4 категорії більше не мають права на 180-денну відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами. Радимо Вам, познімати копії з наказу на відпустку, заяви про надання відпустки, заяви вашого підприємства до ФСС з ТВП, лікарняного листа, що слугуватимуть доказами у тому, що Ви не по своїй вині перебували у відпустці. Крім того, зверніться у ФСС з ТВП – можливо, фонд дасть письмове пояснення з приводу Вашого лікарняного листа, що теж може стати Вам у нагоді.

 45. Людмила Дячук on Лютий 14th, 2015 at 22:46

  Доброго дня! Чи маю я право будучи приписаною в обласному центрі, а фактично проживаючи і працюючи в районному центрі цієїж області стати на облік по вагітності та пологах в обласному центрі? Чи можуть мені відмовити? За місцем роботи та фактичного проживання на облік ставати не хочу, бо мала гіркий досвід втрати вагітності на пізньому терміні. Чи не буде проблеми з видачі лікарняного листка в 30 тижнів за місцем прописки?

 46. Ірина on Лютий 16th, 2015 at 13:08

  Добрий день ! Перебувала на лікарняному з дитиною 12 років (гострий бронхіт ) 5 днів .Після візита до дільничного педіатра (після вихідних) на 8 день заявили, що зав.дитячою поліклінікою лист непрацездатності не продовжуе, а дитину направляє на стац.лікування. Притому, що дитини вона не бачила, пояснюючи тим, що “мама часто перебуває з дитиною на лікарняному”.Від стац.лікування я відмовилася (дитина дома корист.небулайзером), лист непрац.закрили.У дитини ще є підвищена температура тіла та інші ознаки хвороби.Чи правомірні дії зав.поліклінікою ?Що робити в таких випадках ?Адже це не вперше. Щиро дякую !

 47. Юлия on Лютий 17th, 2015 at 15:15

  Добрый день! Подскажите пожалуйста какая процедура получения бланков больничных листов частной клиникой?

 48. Екатерина Данюк on Лютий 17th, 2015 at 16:25

  Шановна Людмило, звичайно, Ви маєте право спостерігатися (стати на облік) в медичній установі за місцем своєї реєстрації, а листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 – після).

 49. Наталія on Лютий 18th, 2015 at 12:24

  Доброго дня! Допоможіть розібратися.Працівник нашої фірми був на лікарняному по одному діфагнозу і приніс закритий лікарняний .Потім захворів на інший приніс незакритий лікарняний “продовжує хворіти ” після чого був направлений на долікування в обласну лікарню.Там лікарня відкрила первинний листок непрацездатності .Після листування щодо виправлення з первинного на продовження первинного обласна лікарня відмовилась робити виправлення хоча діагноз в обох лікарняних однаковий.Водночас наша міська лікарня відмовляється закривати первинний , бо вважає, що людина з таким діагнозом не може “стати до роботи” і не визнає хворого працездатним.Чим можна керуватися для вирішення даної проблеми.

 50. Екатерина Данюк on Лютий 18th, 2015 at 12:40

  Шановна Юлія, з даним питанням звертайтеся до управління охорони здоров’я по місцю знаходження приватного медичного закладу.

 51. Екатерина Данюк on Лютий 18th, 2015 at 15:22

  Шановна Наталіє, листок непрацездатності (довідка) видається і закривається в одному лікувально-профілактичному закладі, крім випадків доліковування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. За наявності показань для подальшого лікування іншим лікувально-профілактичним закладом видається новий
  листок непрацездатності (довідка) як продовження попереднього відповідно до п.1.8. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.

 52. Екатерина Данюк on Лютий 18th, 2015 at 15:52

  Шановна Ірино, відповідно до п. 3.3. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян для догляду за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування. Пунктом 3.4. згаданої інструкції встановлено:” Якщо дитина продовжує хворіти, то особі, яка здійснює догляд за хворою дитиною, після закінчення максимального терміну листка непрацездатності, передбаченого законодавством України, видається довідка за формою, встановленою МОЗ України (ф. N 138/0). Довідка про догляд за хворою дитиною видається до одужання дитини від гострого захворювання або досягнення ремісії у разі загострення хронічного захворювання, з продовженням у порядку, передбаченому п.2.2 цієї Інструкції”. Довідка ф.№138/ підтверджує поважність причини відсутності на роботі працівника, але оплаті не підлягає.

 53. елена on Березень 19th, 2015 at 16:43

  Подскажите пожалуйста оплачивается ли больничный лист укр.образца выписанный матери по уходу за больным ребёнком 6лет (по месту прописки и проживания ребёнка) в зоне ато, если мать работает в организации на украине

 54. Екатерина Данюк on Березень 20th, 2015 at 11:10

  Шановна Олено, для відповіді на Ваше питання нам необхідна повніша інформація про Вашу ситуацію – телефонуйте за номером 067 364 33 77.

 55. Оксана on Березень 25th, 2015 at 16:26

  Підскажіть будь-ласка, у сина 6 років, апендицит, прооперували в дорослій хірургії. Мені відмовляють у лікарняному, або хоча б у довідці по догляду за дитиною. Обумовлюють це тим, що по новим правилам лікарняний видається до шести років

 56. Екатерина Данюк on Березень 26th, 2015 at 16:46

  Шановна Оксано, Вам правомірно відмовлено, але не за “новими правилами”, а за чинною Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.

 57. Василь on Березень 29th, 2015 at 19:40

  Підскажіть будь ласка, якщо на протязі місяця два рази вийшов на лікарняне мені його оплатять?чи будуть проблеми. Дякую

 58. Екатерина Данюк on Березень 30th, 2015 at 10:37

  Шановний Василю, якщо листи непрацездатності оформленні згідно до вимог законодавства, то, звичайно, вони оплачуються, обмежень щодо їх кількості оформлення в місяць – непередбачено.

 59. Богдан on Квітень 6th, 2015 at 15:06

  Доброго дня. Підкажіть буд ласка, якщо лікар відкрив лікарняний на 5-ть днів (ГРВІ) але за цей термін я не видужав (температура, кашель …), а лікар каже що буде закривати лікарняний (напевно хоче хабар…) НЕ ДАМ. Що робити в цій ситуації, до кого звертатись, чи скаржитись???

 60. Екатерина Данюк on Квітень 6th, 2015 at 15:55

  Доброго дня, Богдане. В такому випадку звертайтеся до головного лікаря медичної установи,який відповідно до п.8.2. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян несе відповідальність за стан організації та якості експертизи тимчасової непрацездатності, зберігання та облік документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян та до МОЗ зі скаргою (можна на гарячу лінію зателефонувати 0-800-801-333).

 61. Наталія on Квітень 8th, 2015 at 16:09

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи оплачують лікарняний по догляду за дитиною, якій вже виповнилося повних 14 років? Написано: “до 14 років” – мається на увазі до 14 років включно чи до виповнення 14 років – тобто 14 виповнилося, і вже все? Заздалегідь вдячна

 62. Екатерина Данюк on Квітень 9th, 2015 at 08:55

  Доброго дня, Наталіє. В даному контексті “до 14 років” означає: до настання дитиною 14 років. Відповідно до п.3.2. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян для догляду за дитиною, старшою 14 років, при лікуванні в амбулаторно-поліклінічних умовах листок непрацездатності видається на термін до 3-х днів. Як виняток, залежно від важкості перебігу захворювання та побутових умов, цей термін може бути продовжений за рішенням ЛКК, а в разі її відсутності – головного лікаря, але не більше 7 календарних днів. При цьому листки непрацездатності оплачуються, в інших випадках видається довідка за формою №138/0, яка не оплачується.

 63. Марія on Квітень 15th, 2015 at 15:05

  Доброго дня. Підкажіть будь ласка, як вирішити проблему.
  Я вагітна. 6.04.2015р в поліклініці видали лікарняний лист, де зазначено що на лікарняному я повинна бути 126 днів. До роботи стати – 09.08.2015р., це на 126-ий день(згідно інструкції про порядок заповнення лікарняних листів).
  Але в бугалтерії за місцем роботи вимагають щоб день коли необхідно стати до роботи був виправлений на 10.08.2015р. Поясніть, будь ласка, чим вони керуються і що робити в цій ситуації. Дякую.

 64. Юлия on Квітень 15th, 2015 at 18:53

  Здравствуйте. ребенку 2г 10 мес. на работу на полный рабочий день вышла полгода назад. теперь при оформлении каждого больничного листа по уходу за ребенком и врач, и работодатель требуют справки: врачу- с места работы, что работаю полный раб. день+ с соцзащиты, о том что не получаю от них денег. также справку с соцзащиты требует работодатель к каждому больничному. врач угрожает не выдачей больничного, работодатель-не оплатой от ФСС.
  Подскажите пожалуйста, неужели, действительно эти справки необходимо предоставлять при оформлении каждого больничного листа? ведь они вклеены при первичном обращении в карту ребенка..Соцзащита уже отказывается выдавать такое количество справок. да и не удобно их собирать с больным ребенком на руках..

 65. Юлія on Квітень 15th, 2015 at 21:58

  Доброго дня. підскажіть, будь ласка, відповідь на наступне. мій тато прописаний, проживає і працює в райцентрі, але операцію йому зробили в одній з міських лікарень обласного центру. на періо коли тато перебував на стаціонарному лікуванні цим закладом був відкритий лікарняний лист. після того, як тата виписали, він разом з лікарняним листом (в якому, до речі, було зазначено що він продовжує хворіти) та випискою (в якій також було зазначено “продовжує хворіти” та “продовжити лікарняний лист на 3 дні) пішов до лікаря районної лікарні і останній в продовженні лікарняного листа відмовив, мотивуюючи тим, що операція робилася в міській лікарні. у звязку з тим, що тато погано себе почував і йому лікарняний не продовжили, на роботі він написав заяву на відпустку. яка відповідальність за такі дії лікаря може настати і куди скаржитися? і чи можна отримати компенсацію за непродовжени лікарняний лист і вимушені дні відпустки в судовому порядку? заздалегідь вдячна.

 66. Екатерина Данюк on Квітень 22nd, 2015 at 14:53

  Шановна Маріє, бухгалтерія вашого підприємства цілком права: потрібно виправити помилку у листі непрацездатності, оскільки відповідно до п. 6.1. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів
  вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 – після), тобто приступати до роботи потрібно на 127-й день, тобто 10.08.2015 р.

 67. Виктория on Квітень 24th, 2015 at 10:54

  Здравствуйте.Я инв. с детства по слуху,теперь и по зрению. С 06.04.15 по 21.04.15 находилась в стационаре(антиглаукоматозная операция),выписана на амбулаторное лечение у окулиста на 2 недели.Выписной эпикриз был предъявлен офтальмологу в день выписки из клиники и в разговоре я сказала,что больничный лист действителен по 21 число. На следующий день,22.04.15 приёма у врача не было и я пришла 23.04.15., к сожалению,я не знала,что(как сказала всё тот же окулист) “открыть больничный на один день мог и терапевт”,поэтому больничный лист был открыт 23.04.15. Получается,что 22 числа я прогуляла работу,как теперь быть?

 68. Наталія on Квітень 24th, 2015 at 18:05

  Доброго дня. Моя дитина ходить до дитячого садочку і часто хворіє. За цей рік я раз в місяць (вже 4 рази) була на лікарняному (ГРВІ, отит). Дільнича лікарка мені сказала, що вийшла постанова, по який бути на лікарняному вдома з дитиною можна не більше 4 раз на рік. Якщо дитина в наступний раз захворіє, то треба лягати в лікарню (незалежно від діагнозу), інакше лікарняний не відкриє. Невже таке може бути? Дитині тільки 2,5 роки і рік тільки почався? Дякую.

 69. Екатерина Данюк on Квітень 27th, 2015 at 16:00

  Шановна Вікторіє, радимо Вам звернутися до керівництва і домовитися оформити даний день або як відпустку, або за власний рахунок.

 70. Екатерина Данюк on Квітень 29th, 2015 at 11:33

  Шановна Наталіє, відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (затвердженої Наказом Міністерства охорони здоровя України від 13.11.2001 р. №455), яка є чинною і є єдинним нормативно-правовим актом, що регулює відносини у сфері видачі листків непрацездатності, таких обмежень не передбачено.

 71. Екатерина Данюк on Квітень 29th, 2015 at 11:41

  Шановна Юліє, чинним законодавством не передбачено подання вказаних Вами довідок при видачі листка непрацездатності. Проте, на практиці їх все-таки просять подавати, але достатнім є подача довідок при першому відкритті листка непрацездатності.

 72. Ірина on Травень 6th, 2015 at 10:47

  Доброго дня. Я на лікарняному з січня через хірургічне втручання. тепер мені телефонують з роботи і повідомляють, що якщо я на лікарняному більше 120 днів мене буде звільнено по статті. а по якій не пояснюють. чи можливе таке?

 73. Екатерина Данюк on Травень 6th, 2015 at 11:33

  Доброго дня, Ірино. Відповідно до пункту 5 статті 40 КЗпП звільнення проводиться у разі нез’явлення на роботу більше, ніж чотири місяці підряд внаслідок тимчасової непрацездатності працівника, не враховуючи відпустки по вагітності та пологах. Підставою для розірвання трудового договору є нез’явлення на роботу протягом зазначеного строку. Вихід на роботу хоч би на один день перериває перебіг цього строку і у подальшому має обчислюватися знову. Підсумовуватися періоди неявки на роботу, тривалістю менше ніж чотири місяці, не можуть. При цьому слід зазначити, що звільнення у цьому разі є не обов’язком роботодавця, а його правом.

 74. Екатерина Данюк on Травень 8th, 2015 at 10:47

  Шановна Юліє, а як Ваш батько доведе те, що він звертався за продовженням листка непрацездатності?! Щоб звертатися в суд, потрібні докази порушення прав. Потрібно було відразу після відмови писати скаргу на дії лікаря районної лікарні, телефонувати на гарячу лінію МОЗ…

 75. Наталія on Травень 28th, 2015 at 14:28

  Який відсоток по Закону в залежності від стажу роботи платити за рахунок підприємства та за рахунок фонду соц.захисту.

 76. Екатерина Данюк on Травень 28th, 2015 at 15:55

  Доброго дня, Наталіє. Читайте статтю “Розміри виплати лікарняних в 2015 році” в розділі “Трудове право та соціальний захист”.

 77. Наталія on Травень 29th, 2015 at 07:59

  Прочитала статтю, дякую.Але не зовсім зрозуміла по яким все ж таки відсоткам повинно платити підприємство.Як і раніше чи згідно нових відсотків згідно закону від 01.01.2015 року .Я зрозуміла,що з фонду соцзахисту виплата буде проводитися згідно закону по нових, а по підприємству?

 78. Олена on Червень 2nd, 2015 at 11:27

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, лікарняний на три дні виданий стаціонаром (хворіла дитина). В лікарняному зроблено запис хворіла з 12.05 стати до роботи 15.05, лікарняний первинний. В полікліниці видали другий лікарняний з 15.05 по 21.05 (не як первинний , а як продовження). Всі лікарі кажуть, що саме так необхідно оформляти, на робті кажуть, що неправильно. Якщо в першому лікарняному написано стати до роботи, то другий лікарняний повинен бути первинним (в поліклініці на це кажуть, що в них одна підстава (операція дитині) тому продовження, а не первинний). Як правильно? Дякую.

 79. Екатерина Данюк on Червень 9th, 2015 at 08:31

  Доброго дня, Олено. Відповідно до п. 3.13. Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності у графі “Стати до роботи” вказують словами число і
  місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров’я “Для листків непрацездатності”. У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється “Продовжує хворіти” та зазначається номер нового ЛН.

 80. Александра Васильевна on Червень 11th, 2015 at 16:58

  В январе месяце 2015 года сын попал в ДТП. 20 мая 2015 года был направлен на обласную комиссию МСЕК по вопросу закрытия больничного или определения группы инвалидности. Сын работал постоянным рабочим водокачки на 0.5 ставки и на время отопительного сезона истопщиком, работа истопщика сезонная. Обласная комиссия МСЕК продлила больничный сроком на 4 месяца, но в районной поликлинике куда он обратился для дальнейшего лечения ему в выдаче больничного отказано, с сылкой на то, что он он сезонный работник. Работать он не может, так-как у него открытый перелом со смещением, нога в коленке не сгинается, ходить без помощи костылей не может. Хотелось бы знать правомерны ли действия врачей?

 81. Екатерина Данюк on Червень 12th, 2015 at 08:10

  Доброго дня, Олександро Василівно. Ви зазначили, що Ваш син має постійне місце роботи, а тому відмова лікаря районної поліклініки – неаргументована. Але річ в тому, що 4 місяці лікарняного, що продовжила МСЕК, ще не пройшли. По закінченню зазначеного терміну Вашому сину потрібно буде повторно звертатися до МСЕК.

 82. Василий on Червень 15th, 2015 at 07:37

  Добрый день. Хочу проконсультироватся, так как я попал в ДТП врезультате чего получил травму ноги (открытый перелом), была сделана операция и я две недели личился амбулаторно. Спустя это время меня выписали из больници но больничный выдавать отказываются аргументируя свои действия тем что ,на время ДТП я был с запахом (с перегаром). Хотелось бы узнать правильно ли поступают врачи или нет. Я до ДТП работал официально. Зарание благодарен!

 83. Екатерина Данюк on Червень 15th, 2015 at 08:18

  Шановний Василь, від Вас надходить багато запитань. Для отримання юридичної консультації звертайтеся по тел. 067-364-33-77

 84. Зоряна on Червень 17th, 2015 at 11:49

  Підкажіть, будь-ласка, я з 10.06 по 17.06 знаходилась на лікарняному листі з приводу грві,чи мають право з 18.06 на прийомі в офтальмолога мені відкрити інший лікарняний листок з приводу іншого захворювання? Чи не буде проблем на роботі з приводу того що лікарняні листки один за одним? Дякую за відповідь.

 85. Екатерина Данюк on Червень 17th, 2015 at 14:12

  Шановна Зоряна, мають право як продовжити лікарняний листок, так і відкрити новий лист, якщо в цьому є необхідність.

 86. Тетяна on Червень 24th, 2015 at 13:37

  Шановна Катерина, прошу Вашої поради стосовно ситуації: з 23 березня я фактично захворіла. 1 день знаходилася вдома за дозволом керівництва. Медичне обстеження та офіційно перший лікарняний був відкритий з 24 березня по 2 квітня. За домовленістю з керівництвом підприємства я написала заяву на 25 днів невикористаної щорічної відпустки, щоб компенсувати різницю в оплаті лікарняного та відпускних, а також зменшити кількість днів невикористаної відпустки. В заяві я вказала “щорічна чергова відпустка” і додала коментар “у зв’язку з хворобою хребта та тривалим періодом реабілітації”, початок відпустки 23 березня. Заява була підписана керівництвом і відпустка оплачена. Між тим, 8 квітня керівник підприємства по телефону повідомив мене, що одразу після мого повернення мою посаду буде скорочено. З метою захистити себе, 9 квітня я мусила відкрити лікарняний, який триває (27 квітня була зроблена операція, яка була невдалою і 6 травня була зроблена повторно). Питання: з якої дати — 23 березня або 9 квітня — роботодавець повинен рахувати 120-денний термін відсутності на роботі за непрацездатністю, після котрогось він має право звільнити мене за ст 40 п 5 КЗпП? Зазделегідь дякую за Ваш коментар.

 87. Екатерина on Червень 25th, 2015 at 09:02

  Доброго дня, Тетяно!

  За п. 5 ст. 40 КЗпП України звільнення проводиться в разі нез’явлення на роботу впродовж більш як чотирьох місяців підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не враховуючи відпустки в зв’язку з вагітністю і пологами. Вихід на роботу хоча б на один день перериває цей строк. І надалі чотиримісячний строк повинен обчислюватися знову. Підсумовуватися періоди нез’явлення на роботу тривалістю менш як чотири місяці не можуть.
  Крім того, у Вас щорічна відпустка мала б бути продовженою на ту кількість днів, що Ви перебували на лікарняному під час щорічної відпустки.
  Ви зазначили, що керівник в усній формі повідомив Вас, що ваша посада буде скорочена. Слід зазначити, що звільнення за скороченням штату або чисельності працівників не допускається у період тимчасової непрацездатності, а звільненню передує певна процедура.

 88. Тетяна on Червень 25th, 2015 at 10:50

  Доброго дня, Катерино, дякую за відповідь.

 89. ирина on Липень 6th, 2015 at 14:53

  Добрый день, прошу Вашего разъяснения в правомочности требования бухгалтерии и соцстраха нашей организации:живу в Киеве, Голосеевский р-н, находилась на лечении в госпитале МВД, (находится в Соломянском р-не г.Киева) требуют в больничном печать лечебного учреждения(гербовую) и подпись нач.меда В госпитале при выдаче больничного поставили все соответствующие печати госпиталя,(круглые для листів непрацездатності)эти печати ведь тоже печати лечебного закладу в госпитале мне ответили, что они впервые такое слышат у них много проходит пациентов в т.ч. и АТО,это неправильно т.к. все печати стоят, я так поняла из постановления,что оно больше касается иногородних пациентов кто прав я или соцстрах?

 90. Екатерина on Липень 8th, 2015 at 08:52

  Доброго дня, Ірино! Найбільш поширеними помилками при оформленні листків непрацездатності є те, що відсутні печатки лікаря при відкритті листків непрацездатності та відсутній кутовий штамп і печатка закладу охорони здоров’я. При оформленні листків непрацездатності потрібно керуватися (де і можете знайти необхідну Вам інформацію): Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 р. № 532/274/136-ос/1406 та Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 р. № 455.

 91. Наталья on Липень 9th, 2015 at 17:53

  Добрый день.
  Подскажите, пожалуйста, может ли терапевт выдать больничный по беременности и родам? Если да, то где в инструкции это указано?

 92. Екатерина on Липень 10th, 2015 at 08:49

  Шановна Наталіє, такий ЛН має бути засвідчений підписом лікаря та завідувача жіночої консультації, а для іногородніх жінок — ще й підписом керівника закладу охорони здоров’я та печаткою лікувального закладу. Додаткові дні післяпологової відпустки в разі ускладнених пологів і багатоплідної вагітності оформлюються окремим (додатковим) бланком ЛН, який видається за місцем спостереження вагітної, і також як і основний ЛН, затверджується підписом лікуючого лікаря, завідувача жіночої консультації, а для іногородніх жінок ще й керівником цього медичного закладу (п. 9 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності). Відповідно до п.1.6. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред’явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності. З даних норм можна зробити висновок про те, що терапевт не може відкривати листки непрацездатності по вагітності.

 93. Галина on Липень 13th, 2015 at 11:06

  Доброго дня, Екатерина,
  подскажите, пожалуйста, на предприятии два случая длительных больничных, к сожалению, оба онкологических. Вопросы:
  1. Сотрудница находилась на больничном с 14.01.2015 по 18.05.2015, 18.05.2015 МСЕК – 2-я группа, бессрочная. После чего больничный закрыли. Сотрудница явно не была готова приступать к работе и взяла отпуск. После чего был ещё больничный с 08.06.2015 по 06.07.2015 и опять отпуск, т.к. в выдаче больничного ей отказали, сославшись на ограничения по продолжительности дней больничного в год.. Правомерно ли? Организация идет на встречу и не хочет увольнять работника. Количество дней отпусков в году ограниченное. Перевести работника на режим работы неполной рабочий день/ неделю? – но поездки на работу даются ей с трудом. Подскажите, пожалуйста, есть ли ограничения по срокам пребывать на больничном со стороны соцстраха для такой категории?
  Второй случай аналогичный: у работника уже есть инвалидность по последствиям онкологического заболевания. Произошел рецидив…

 94. Екатерина on Липень 17th, 2015 at 13:04

  Доброго дня, Галино.Тимчасова непрацездатність унаслідок захворювання чи травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві триває увесь період тимчасової непрацездатності до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК групи інвалідності: перші п’ять днів оплачуються за рахунок коштів підприємства, із шостого дня — за рахунок коштів Фонду.

 95. Віталій on Серпень 3rd, 2015 at 19:04

  Добрий день підскажіть мені будь ласка.Мій тато по стану здоров’я знаходився на лікарняному 120 днів в лікрняному зазначено легкий труд. Працюе зварювальником. Які умови праці йому зможуть надати і чі змінеться при цьому його заробітня плата.? Чі можуть його звільнити з роботи якщо до пенціі залишилось пів року ?

 96. Екатерина on Серпень 5th, 2015 at 08:15

  Шановний Віталію, роботодавець повинен запропонувати прцівнику наявну посаду, яка відповідає медичним рекомендаціям. Працівник погоджуючись, пише заяву на переведення. Працівник за наявності відповідних медичних документів має право відмовитися від запропонованого переведення на легшу роботу. Відмова працівника від переведення на іншу роботу, призначену лікарем, не може кваліфікуватися як порушення трудової дисципліни. У цьому випадку, якщо у процесі роботи роботодавцем буде встановлено (документально підтверджено) невідповідність працівника виконуваній роботі (посаді) за станом здоров’я, передбаченій трудовим договором, працівник звільняється на підставі пункту 2 статті 40 КЗпП, з дотриманням установлених правил розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця.

 97. Валентина on Вересень 2nd, 2015 at 01:33

  Добрый день! мой сын оформляет группу инвалидности по зрению после травмы головы. Врач сказал, что нужна выписка от врача, к которому он обращался после травмы. После травмы мы обращались в частную клинику, врач предоставила выписку на фирменном бланке клиники,( где есть название клиники, адрес и телефон) и поставила свою подпись и печать. Врач, который выдает направление на комиссию, сказал что это только бумажки, нужен штамп клиники. Подскажите, пожалуйста, порядок выдачи выписок из частных клиник и как правильно они должны быть оформлены? Может есть ссылка на закон или положение?

 98. Екатерина on Вересень 15th, 2015 at 09:42

  Шановна Валентино, вимоги щодо однакові для всіх медичних закладів незалежно від форми власності. Існує ІНСТРУКЦІЯ щодо заповнення форми первинної облікової документації № 027/о “Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого”, з формою №027/о і інструкцією до неї можна ознайомитися на сайті http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0682-12.

 99. Наталія on Вересень 17th, 2015 at 16:45

  Доброго дня! Я була на лікарняному 2 дні. Лікарняний лист був переданий до бухгалтерії, а тепер в мене просять принести Довідку К-07. Що це за довідка і де її можна дістати?

 100. Екатерина on Вересень 18th, 2015 at 08:55

  Шановна Наталіє, листок непрацездатності – це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв’язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Інших документів не мають права вимагати.

 101. надія on Жовтень 2nd, 2015 at 18:14

  Я була на лікарняному в стаціонарі 54 дні потім амбулаторно в поліклініці 54 подала документи на продовження лікарняного але прийшла комісія і мені без мого відома дали 2 групу інвалідності чи це правомірно і чи я втрачу робоче місце

 102. Екатерина on Жовтень 5th, 2015 at 08:04

  Шановна Надіє, відповідно до Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої Наказом №561 від 05.09.2011 р. МОЗ України, комісія проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для встановлення інвалідності, протягом семи днів з дня надходження документів на МСЕК. Якщо комісія не прийняла рішення про продовження строку тимчасової непрацездатності, листок непрацездатності закривається датою проведення огляду, але не пізніше дати встановлення особі групи інвалідності. Пунктом 1.5. даної інструкції встановлено, що фахівці медико-соціальних експертних комісій зобов’язані ознайомити особу (законного представника) з порядком, умовами та критеріями встановлення інвалідності, а також надавати роз’яснення з інших питань, що пов’язані з встановленням групи інвалідності, на вимогу особи (законного представника) або у разі її незгоди з рішенням МСЕК. Як бачите, існує певний порядок встановлення інвалідності. Встановлення інвалідності – не є підставою звільнення з роботи, але є певні нюанси…

 103. Татьяна on Жовтень 7th, 2015 at 07:48

  Подскажите, пожалуйста, в инструкции про порядок выдачи документов, подтверждающих временную нетрудоспособность, в п. 4.3 сказано, что ЛН закрывается днём поступления документов больного на МСЭК. День закрытия ЛН – это последний оплачиваемой день больничного? Нам в бухгалтерию поступил больничный, в нём дата осмотра на МСЭК 18, больничный заполнен по 18, и в графе выхода на работу указано, что с 19 установлена инвалидность. По какое число мы должны оплатить этот больничный. Мы оплатили по 18 включительно. Проверяются настаивает на том, что 18 мы уже не должны были платить. Подскажите, как правильно?

 104. Екатерина on Жовтень 7th, 2015 at 15:32

  Шановно Тетяно, Ви все правильно зробили. Нехай перевіряюча покаже норму, на яку вона зсилається.

 105. Олена on Жовтень 16th, 2015 at 20:58

  Підкажіть, будь ласка, коли до МСЕК мають направлятися документи з метою надання заключення, якщо термін лікарняного вже більше 3-х місяців після інсульту. І чи може бути термін лікарняного збільшений МСЕК понад 120 днів?

 106. Екатерина on Жовтень 20th, 2015 at 08:12

  Доброго дня, Олено. Направлення хворого для огляду до МСЕК здійснюють ЛКК лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання або лікування при наявності стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у тому разі, коли хворий був звільнений від роботи протягом чотирьох місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом п’яти місяців у зв’язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні дванадцять місяців, а при захворюванні на туберкульоз – протягом десяти місяців з дня настання непрацездатності. У разі визнання їх непрацездатними листок непрацездатності продовжується ЛКК лікувально-профілактичного закладу до відновлення працездатності або повторного направлення до МСЕК.

 107. Христина on Жовтень 21st, 2015 at 22:05

  Чи має батько взяти лікарняний по догляду за хворою дитиною,дитині 4 роки,батько і мама працює,мама здорова.В поліклініці кажуть що треба взяти довідку мамі з роботи про те що вона матеріально забезпечує сімю…?

 108. Екатерина on Жовтень 22nd, 2015 at 10:35

  Доброго дня, Христино! В поліклініку потрібно подати довідку з роботи мами, що мама не має можливості залишити роботу через виробничу необхідність.

 109. Ніка on Жовтень 22nd, 2015 at 12:28

  Доброго дня. Мені відкрили лікарняний на 5 днів, сьогодні четвер, тобто закривати в понеділок. Я вагітна, а чи можна мені продовжити лікарняне ще на три дні? Я працюю в державній установі, то що мені незаплатять за тих додаткових три робочі дні,? Дякую за відповідь

 110. Екатерина on Жовтень 23rd, 2015 at 08:50

  Шановна Ніко, лікарняний лист продовжує лікар, і якщо лікар продовжить його, то звісно Вам оплатять всі дні непрацездатності (немає значення вагітна Ви чи ні).

 111. Дарина on Жовтень 30th, 2015 at 12:26

  Що робити працюючим батькам, котрим нема куди подіти здорову дитину на час карантину в садочку? Як я розумію з цієї інструкції, лікарняний не видається на здорову дитину при карантині..? Чи не суперечить така норма КЗпПУ, адже та сама відпустка без збереження плати має свій термін, а карантин може затягнутися на місяць…

 112. Тетяна on Листопад 1st, 2015 at 21:12

  Тетяна
  Я хвора на аутоімунний тиреоідит середнього ст. тяжкості з відповідними ускладненнями . У нашій міській поліклініці немає ендокринолога ( я проживаю в смт). Лікуюсь у спеціаліста за межами своєї області приватно вже роками. Всі обстеження, аналізи, призначення я зберігаю. Яким чином мені отримати лікарняний під час загострення захворювання, коли відповідного спеціаліста у нашій поліклініці немає і в моїй амбулаторній карті не зазначено мого діагнозу знову ж з тієї причини. Хотілося б отримати бюлетень за своїм основним захворюванням, але як це зробити в даній ситуації?

 113. Екатерина on Листопад 2nd, 2015 at 08:14

  Шанована Тетяно, приватні медичні заклади теж мають право відкривати листи непрацездатності. Щодо отримання бюлетеня телефонуйте на гарячу лінію МОЗ.

 114. Екатерина on Листопад 2nd, 2015 at 11:22

  Доброго дня, Дарино. Законодавством, на жаль, не передбачено інший шлях, як брати по-черзі працюючим членам сімї відпустку без збереження заробітної плати.

 115. Наталия on Листопад 9th, 2015 at 06:24

  Добрый день! Проконсультируйте пожалуйста. Больничный по беременности и родам. Стати до роботи – указан 127 день. Это ведь неправильно – стати до роботи – должен быть указан последний день от пуска – т.е. 126 день

 116. Екатерина on Листопад 9th, 2015 at 10:11

  Доброго дня, Наталіє. Рахуйте по календарю від дня відкриття лікарняного 126 днів. 127 день – вихід на роботу, якщо припадає він на вихідний, то виходити потрібно на наступний робочий день.

 117. Наталия on Листопад 11th, 2015 at 11:20

  Добрый день. Подскажите, пожалуйста, у сотрудника жена находится в декретном отпуске. Ребеночек до одного года. Жена поломала ногу. Что ему положено оформлять? Больничный по уходу за здоровы ребенком? Или справка по уходу за ребенком? Какую нормативную базу можно посмотреть по этому вопросу.
  Спасибо.

 118. Виктория on Листопад 16th, 2015 at 17:45

  Подскажите пожалуйста. Может ли родственник получить больничный лист по уходу за тяжелобольным(взрослым)?

 119. Екатерина on Листопад 17th, 2015 at 14:52

  Шановна Вікторія, для догляду за хворим членом сім’ї листок непрацездатності видається лікуючим лікарем одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, що фактично здійснює догляд. Для догляду за дорослим членом сім’ї та хворою дитиною, старшою 14 років, при лікуванні в амбулаторно-поліклінічних умовах листок непрацездатності видається на термін до 3 днів. Як виняток, залежно від важкості перебігу захворювання та побутових умов, цей термін може бути продовжений за рішенням ЛКК, а в разі її відсутності – головного лікаря, але не більше 7 календарних днів. Це все зазначено в Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.

 120. Екатерина on Листопад 17th, 2015 at 14:56

  Доброго дня, Наталіє. Нормативним актом, що регулює згадані відносини є Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (для ознайомлення -http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1005-01 ).

 121. Вікторія on Листопад 21st, 2015 at 19:13

  Доброго вечора, підкажіть, будь ласка, якщо я вагітна, на учоті стою по місцю прописки, але проживаю в іншомі місці, захворіла, потрібно до терепевта чи можу я звернутися до лікаря в тому місті де проживаю? Чи дадуть мені лікарняний?

 122. Екатерина on Листопад 23rd, 2015 at 14:29

  Шановна Вікторіє, Ви маєте право звернутися до лікаря за місцем проживання (за місцем роботи) і отримати листок непрацездатності.

 123. Богдана Пловайко on Листопад 25th, 2015 at 17:03

  Добого дня.Підскажіть ,будь ласка,я перебувала на лікарняному, бо дитина хворіла (дитині 3,5 роки ),а коли здавала лікарняний лист,сказали,що потрібна довідка з садочка в тім,що дитина дійсно в ці дні не була в садочку.Не розумію для чого?

 124. Екатерина on Листопад 26th, 2015 at 14:41

  Доброго дня, Богдано! Це незаконно. Достатньо листка непрацездатності для оплати лікарняних.

 125. Олена on Грудень 9th, 2015 at 16:48

  Доброго дня! Підскажіть, будь ласка, мій чоловік перебував на лікарняному і отримав лікарняний лист, але на роботі відмовляються оплачувати його зсилаючись на те, що підприєсмство в якому він працює не виплачує лікарняний нікому, хоча він працює офіційно! Чи може бути таке, і взагалі чи відмова в оплаті лікарняного законна?

 126. Екатерина on Грудень 10th, 2015 at 08:21

  Шановна Олено, відмова неправомірна. Закон один для всіх. Можна звернутися зі скаргою до Фонду соціального страхування з тимчасової непрацездатності.

 127. Дар'я on Грудень 10th, 2015 at 15:29

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, людина вийшла на роботу, на день раніше ніж зазначено у лікарняному листі, що робити в такій ситуації?Дякую!

 128. Олена on Грудень 10th, 2015 at 15:31

  Добрий день, я працююча матір двох дітей 5.1 і 3.0 років. Діти ходять до дитячого садочку і хворіють.
  В поліклініці мені сказали що я маю право взяти 4 лікарняних листи на рік.
  Дайте будь ласка роз’яснення, або № законодвчого документу який підтверджує дане ствердження. Дякую

 129. Екатерина on Грудень 10th, 2015 at 16:44

  Шановна Олено, Вам у поліклініці повинні дати розяснення і в тому числі сказати № нормативно-правового акту, яким вони обгрунтовують своє неправомірне і безпідставне твердження.

 130. Екатерина on Грудень 10th, 2015 at 16:45

  Шановна Дашо, кому робити?

 131. руслана on Січень 11th, 2016 at 20:12

  працюючий пенсіонер перебував на стаціонарному лікарняному з 18.11.2015 по 05.01.2016р (інсульт) з 06.01 на лікарняному по місцю проживаня. у поліклініці кажуть що тільки до 17.01 а далі на пенсію чи праві лікарі чи діє закон про максимальний термін 120 днів

 132. Екатерина on Січень 12th, 2016 at 10:27

  Шановна Руслано, відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян особа має право перебувати на лікарняному
  протягом чотирьох місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом п’яти місяців (з перервами) у зв’язку з одним і тим самим захворюванням або його ускладненнями за останні дванадцять місяців. А далі в разі необхідності встановлюється інвалідність.

 133. Оля on Січень 13th, 2016 at 01:27

  Підкажіть, будь ласка, у який суд можна подавати позов на Фонд соцстрах у випадку призупинення виплати лікарняних по вагітності і пологах Фондом соцстраху ( за місцем знаходження фонду, страхувальника чи застрахованої особи)? Від імені кого краще подавати позов – страхувальника чи застрахованої особи? Перевірка щодо правильності нарахування матеріального забезпечення проведена, порушень не виявлено. Аргумент для призупинення виплати – великий розмір лікарняних, перевищення заробітної плати застрахованої особи над середнім рівнем по підприємству. Фонд подає запит на Інспекцію праці щодо додаткової перевірки Страхувальника.

 134. Екатерина on Січень 13th, 2016 at 09:38

  Шановна Ольго, замовляйте написання позовної заяви за тел. 0412-46-51-25

 135. Руслана on Січень 14th, 2016 at 16:33

  Доброго дня Скажіть будь ласка чомуу нас в сільській амбулаторіі загальної практики сімейної медицини не видають лікарняних ,А потрібно їхати людині з температурою40 гр до лікаря в район там стояти в черзі Де тут логіка ? А що тоді буде робити сімейний лікар на селі ? В нас в Буданові є два терапевти ,а щоб оформити лікарняний то їдьте в Теребовлю

 136. Екатерина on Січень 15th, 2016 at 09:49

  Доброго дня, Руслано. Відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян право видачі листків непрацездатності надається:
  1.4.1. Лікуючим лікарям державних і комунальних закладів
  охорони здоров’я.
  1.4.2. Лікуючим лікарям стаціонарів протезно-ортопедичних
  установ системи Міністерства праці та соціальної політики України.
  1.4.3. Лікуючим лікарям туберкульозних санаторно-курортних
  закладів.
  1.4.4. Фельдшерам у місцевостях, де відсутній лікар, а також
  на плаваючих суднах. Список цих фельдшерів затверджується щороку
  органами охорони здоров’я.
  1.4.5. Лікуючим лікарям закладів охорони здоров’я незалежно
  від форми власності та лікарям, що провадять господарську
  діяльність з медичної практики як фізичні особи – підприємці.
  1.5. Не мають права видачі листків непрацездатності:
  1.5.1. Лікарі:
  станцій (відділень) швидкої медичної допомоги;
  станцій переливання крові;
  закладів судово-медичної експертизи;
  бальнеогрязелікувальних, косметологічних та
  фізіотерапевтичних лікарень і курортних поліклінік;
  будинків відпочинку;
  туристичних баз;
  зубопротезних поліклінік (відділень);
  санітарно-профілактичних закладів.

  1.5.2. Лікуючі лікарі лікувально-профілактичних закладів усіх
  форм власності при косметологічних втручаннях без медичних
  показань.
  1.6. Видача документів, що засвідчують тимчасову
  непрацездатність здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при
  пред’явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу
  непрацездатного і не може бути платною послугою в закладах охорони
  здоров’я незалежно від форми власності.

 137. Орест on Січень 22nd, 2016 at 08:55

  Доброго дня! підск5ажіть будь-ласка, маю забрати лікарняний лист але не по місці приписки, версії чую різні, чи дадуть мені його і як правильно все зробити? дякую!

 138. Екатерина on Січень 25th, 2016 at 08:22

  Шановний Оресте, листок непрацездатності можна відкрити і не за місцем реєстрації місця проживання. Детальніше – читайте статтю.

 139. Галина on Січень 27th, 2016 at 14:46

  Доброго дня! Я уже 15 років як одружена і проживаю за адресою свого чоловіка, але кожного року, коли захворію, звертаючись у поліклініку за лікарняним листком
  пишу заяву (оплачую певну суму). Так і цього року.25 січня я зобила виклик лікаря додому, а 27 січня пішла в поліклініку за лікарняним.І знову все по колу з оплатою цього разу в 100 грн. Скажіть будь ласка невже щороку, при тимчасовій
  непрацездатності, до поки я буду проживати за адресою свого чоловіка, мені необхідно буде писати заяву та оплачувати цю послугу? Дякую.

 140. Екатерина on Січень 28th, 2016 at 09:11

  Доброго дня, Галино. Щоб обслуговуватися в поліклініці за місцем проживання, а не реєстрації, потрібно написати письмову заяву на ім’я головного лікаря з проханням поставити Вас на облік за місцем фактичного проживання. Заяву ви можете подати головному лікарю або в реєстратуру поліклініки. Після отримання узгодження на цій заяві, Вам повинен бути призначений сімейний лікар і оформлена картка. Така процедура реєстрації є абсолютно безкоштовна.Якщо ж Вам відмовляють надати медичну допомогу, Ви можете нагадати (усно чи письмово) адміністрації поліклініки про кримінальну відповідальність за відмову у наданні медичної допомоги (ст. 139 Кримінального Кодексу України). Щодо благодійних пожертв, то – це добровільна матеріальна допомога і саме Ви вирішуєте, надавати її чи ні. Будь-яка вимога з боку поліклініки незаконна. І потрібно звертатися в міліцію та прокуратуру.

 141. Галина on Січень 28th, 2016 at 13:30

  Доброго дня. Дякую за відповідь. Уточніть будь ласка, чи щороку я повинна писати цю заяву.

 142. Таня on Лютий 3rd, 2016 at 12:17

  Добрий день. Підкажіть, будь ласка, чи має право приватна клініка виписувати декретний лікарняний лист по вагітності та пологам? Чи прийме такий лист Фонд соц.страху та буде виплачувати всі гроші згідно законодавства. Дуже дякую за відповідь.

 143. Міла on Лютий 4th, 2016 at 15:00

  Доброго дня.
  Підкажіть, будь ласка, як мені вчинити. У лікарні відкрили лікарняний, однак весьь час (чотири дні) я ходила на роботу, оскільки добре почувалася. Отже, на роботі, мені лікарняний не потрібен. Чи можу я не звертатися у лікарню щоб закрити лікарняний?

 144. Екатерина on Лютий 4th, 2016 at 15:28

  Шановна Міло, закрийте лікарняний, і самі визначайтеся чи потрібно його подавати до бухгалтерії для оплати.

 145. Екатерина on Лютий 4th, 2016 at 16:08

  Доброго Тетяно, приватні клініки не мають права видавати листки непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами, окрім тих,яким надано дозвіл МОЗ.

 146. Надія on Лютий 7th, 2016 at 18:15

  Доброго вечора! Підскажіть, будь-ласка, працівник прийнята на роботу 11.01.2016р., (відпрацьованих днів немає), подала лікарняний по вагітності та пологах відкритий з 21.12.2015р., (дата видачі лікарняного 04.02.2016р.) чи можна приймати такі лікарняні ? і з якого числа проводити нарахування? Дякую!

 147. Екатерина on Лютий 9th, 2016 at 10:06

  Шановна Надіє, звертайтеся в Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.”Гаряча телефонна лінія” Фонду 0-800-50-18-92

 148. Ирина on Лютий 9th, 2016 at 19:48

  Добрыйвечер!Подскажите,пожалуйста,как правильна выдать ЛН в ситуации,если больной обратился на санпропускник больницы в воскресенье (для него это рабочий день) с высокой температурой тела,оказана помощь больному,выдана справка об обращении,рекомендована обратиться в поликлинику по месту жительства в понедельник.Имею ли Яровой выдать амбулаторный ЛН с воскресенья наосновании этой справки так как дляпациента воскресенье было рабочим днем

 149. Марина on Лютий 15th, 2016 at 11:52

  Підкажіть , буль ласка, керівник не хоче приймати лікарняний, аргументуючи це тим, що не вказаний діагноз. Підкажіть, чи маємо ми право на конфіденційність діагнозу?

 150. Світлана on Лютий 16th, 2016 at 14:29

  Чи можу я взяти лікарняне у зв”язку з тим, що моїй мамі вже 81 рік? Дякую за відповідь.

 151. Екатерина on Лютий 16th, 2016 at 16:22

  Шановна Марино, відповідно до Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності у графі “Діагноз первинний” лікар указує первинний діагноз у перший день видачі ЛН ( za454-04 ). У графі “Діагноз заключний” лікар указує остаточний діагноз, а в графі “шифр МКХ-10″ – шифр діагнозу відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я десятого перегляду, прийнятої 43 Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я 1 січня 1993 року (далі – МКХ-10). Діагноз первинний, діагноз заключний та шифр МКХ-10 зазначаються виключно за письмовою згодою хворого. В іншому випадку первинний та заключний діагнози та шифр МКХ-10 не вказуються.

 152. Екатерина on Лютий 17th, 2016 at 09:05

  Доброго дня, Світлано. Ні, законодавством такого не передбачено.

 153. Світлана on Лютий 18th, 2016 at 14:01

  Доброго дня, підкажіть будь ласка, я пішла на лікарняний з 14 січня на 126 календарних дні, на лікарняному листі проставили в лікарні вихід на роботу 18 травня, на роботі не хочуть нараховувати лікарняні , томущо говорять , що вихід на роботу має бути 19 травня. В лікарні пояснюють що все вірно, новий закон, останній лікарняний день вважається виходом на роботу, як мені бути і до кого звернутись? Дякую

 154. Анна on Лютий 18th, 2016 at 14:45

  Підскажіть будь ласка и правомірно відмовляють у видачі лакарняного листа матері? Дитина 10 років пребуває на стаціонарному лікуванні з діагнозом “орхопедиміт”. Лікар посилається на п.3.9 Інструкції про порядок видачі документів,
  що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян №455. І як тоді трактувати п.3.3 цієї ж інструкції? А також того що згідно ЦК особа набуває асткової дієздатності лише в 14 років.

 155. Люба on Лютий 22nd, 2016 at 22:38

  Доброго вечора
  Прошу вашої допомоги підскажіть???
  Зробили операцію пожіночому наскільки часу мені положина відпустка, справа втому що пройшов місяць мені ще тяжко полноцінно ходити

 156. Екатерина on Лютий 23rd, 2016 at 08:23

  Доброго дня, Любо. Це не відпустка, а лікарняний, тривалість якого визначають лікарі.

 157. Екатерина on Лютий 23rd, 2016 at 11:36

  Шановна Анно, порядок видачі листків непрацездатності регулює лише інструкція МОЗ №455, норми цивільного кодексу щодо часткової дієздатності при цьому застосувати не можна. У разі стаціонарного лікування важкохворих дітей старшого віку (6 – 14 років) листок непрацездатності видається одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною, на період, коли, за висновком ЛКК, дитина потребує індивідуального догляду !!!.

 158. Екатерина on Лютий 23rd, 2016 at 12:32

  Шановна Світлано, вихід на роботу повинен бути 19 травня. Зверніться в соцстрах – вони Вам повідомлять про те, що лікарняний невірно оформлений, а в лікарні зобов’язані виправити.

 159. Андрій on Лютий 24th, 2016 at 19:59

  Доброго Дня ! Підскажіть будь ласка як бути в такій ситуації, при звернені в медичний заклад з підозрою на перелом руки – який був підтверджений ( мені наклали гіпс ), надалі було виписано листок непрацездатності в якому не було проставлено шифр про стан алкогольного спяніння лікарем, але лікар у виписці чомусь написав “був відчутний запах алкоголю”(ніяких аналізів на вміст алкоголю в крові в лікарні я не робив та мені не пропонували) натомість Фонд соц.страхування від тимчасової втрати працездатності спирається на слова у виписці та не виплачує мені лікарняні. ПІДСКАЖІТЬ МЕНІ БУДЬ ЛАСКА ЯК БУТИ У ТАКІЙ СИТУАЦІЇ. ЩИРО ВДЯЧНИЙ.

 160. Екатерина on Лютий 25th, 2016 at 08:27

  Шановний Андрію, замовляйте консультацію. Про вартість консультації можна дізнатися за тел. 0412-46-51-25

 161. Екатерина on Лютий 25th, 2016 at 09:13

  Шановна Ірино, лист непрацездатності відкривається в день звернення хворого, якщо в цьому є необхідність. І лікарняний можна було відкрити в лікарні по місцю звернення, це дозволено законом.

 162. Юлія on Лютий 25th, 2016 at 17:09

  Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, як діяти в наступній ситуації.Пацієнт інвалід 3 групи по ревматоїдному артриту з 2008 року. У листопаді 2015 року захворів на туберкульоз. Виданий лікарняний лист по туберкульозу. Інститут фтизіатрії наполягає, що лікарняний може видаватися на термін до 4 місяців, через те, що хворий уже є інвалідом 3 групи. Але лікування передбачає ще 10 місяців (загально 14 місяців через резистентність). Скільки часу даний пацієнт може перебувати на лікарняному (який закон регламентує терміни перебування на лікарняному працюючим інвалідам) і які наступні дії.

 163. Екатерина on Лютий 26th, 2016 at 08:39

  Шановна Юліє, про умови отримання консультації можна дізнатися по тел.+380412-46-51-25
  З повагою,
  ЮК “Юріс-Консалт”

 164. Олена on Березень 2nd, 2016 at 11:17

  Доброго дня! Підскажіть будь ласка які підтверджуючі документи потрібні для оплати лікарняного листка для бабусі, крім виданого їй лікарняного та довідки що в цей час мама працює в іншому місті.

 165. Олена on Березень 2nd, 2016 at 11:25

  які документи повинні підтверджувати ступінь спорідненості з онукою адже у неї і моєї доньки інше призвіще

 166. Єлля on Березень 2nd, 2016 at 12:54

  Здрасте в мене дитині 2,2 роки мені дали лист тепер требують довідку із соцзахисту про те що я не получаю допомогу,я іі неполучаю в мене питання чи мають право вимагати справку,бо вже обматюкали нас.дякую

 167. Юлія on Березень 2nd, 2016 at 22:24

  Доброго вечора. Підкажіть будь-ласка, чи зберігаються пільги для учасника АТО,демобілізованого, на обстеження і лікування, якщо він звертається за медичною допомогою з приводу хронічного захворювання або діагностичного обстеження в ЛЗ іншої області.

 168. Екатерина on Березень 3rd, 2016 at 08:16

  Доброго дня, Олено. Свідоцтво про народження Вашої доньки, свідоцтво про Ваше народження та свідоцтво про Ваш шлюб.

 169. Екатерина on Березень 3rd, 2016 at 09:30

  Доброго дня, Юліє! По охороні здоров’я надаються наступні пільги учасникам АТО:
  - безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів (п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону про ветеранів війни);
  - першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів)(п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону про ветеранів війни);
  - безплатне щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням, а також компенсація вартості самостійного санаторно-курортного лікування (п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону про ветеранів війни)
  - користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи (п. 8 ч. 1 ст. 12 Закону про ветеранів війни);
  - щорічне медичне обстеження і диспансеризація із залученням необхідних спеціалістів (п. 9 ч. 1 ст. 12 Закону про ветеранів війни);
  - першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація (п. 10 ч. 1 ст. 12 Закону про ветеранів війни).

 170. Екатерина on Березень 3rd, 2016 at 09:32

  Шановна Єлля, уточніть запитання, будь ласка, оскільки ми не зовсім зрозуміли його зміст.

 171. Єлля on Березень 3rd, 2016 at 09:59

  Я парацюю вмене дитина захворілі і нам виписали лікарняне так як в мене дитина немає 3 х років в нас требть довідку з роботи про те що я працюю поаний робочий день ,на роботі недали дали в соцзахисті ,питаня чи має право лікар вимагати цю довідку .

 172. Екатерина on Березень 9th, 2016 at 08:26

  Шановна Олена, в довідці з маминого місця роботи потрібно зазначити, що в той час як дитина хворіла мама працювала і листків непрацездатності не оформлювала.

 173. Марія on Березень 12th, 2016 at 19:01

  На вихідні захворіла людина в сільській місцевості. Потрібен лікарняний! Сімейний лікар у відпустці,його ніхто не заміняє. Який порядок проведення процедури оформлення лікарняного у такому випадку?

 174. Екатерина on Березень 14th, 2016 at 10:18

  Шановна Маріє, якщо є в селі фельдшер, то він теж має право видати лікарняний, або ж потрібно звертатися у районну лікарню.

 175. Яна on Березень 16th, 2016 at 00:20

  Доброго дня! У мене така ситуація: 12.03 підприємство, на якому я працюю ліквідовується, при цьому працівників переводять на інше підприємство з 14.03. Я захворіла і звернулась до лікаря 11.03, мені виписали листок непрацездатності з 11.03 по 14.03, за цей час я не одужала і стало необхідно продовжити лікарняний. Як це правильно оформити, адже з 14.03 я вже працюю на іншому підприємстві?

 176. Екатерина on Березень 16th, 2016 at 15:55

  Шановна Яно, за загальним правилом листок непрацездатності оплачується за місцем роботи, де настав страховий випадок. Тому сміливо можна продовжувати даний лист.

 177. тетяна on Березень 19th, 2016 at 10:44

  Доброго дня! Я зломала руку 20-01-16 хворіла 58 днів а видали мені лікарняне з 11 -02-16 чому так і куди звернутись

 178. Екатерина on Березень 21st, 2016 at 08:39

  Шановна Тетяно, запитуйте відповідальних за видачу листка непрацездатності.

 179. любов on Березень 21st, 2016 at 15:42

  доброго дня! в мене дитина -інвалід їй в січні виповнилося 6р.я вийшла на роботу з декрету. сьгодні оформилася в стаціонар обласної лікарні для планового обов язкового обстеження, мені відмовили у лікарняному листку оскільки дитині 6 років. в мене паніка я не можу прогуляти роботу,порадьте як по закону вийти з цієї ситуації

 180. Екатерина on Березень 22nd, 2016 at 11:33

  Шановна Любове, п. 3.9 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян встановлено :у разі стаціонарного лікування важкохворих дітей старшого віку (6 – 14 років) листок непрацездатності видається одному із працюючих членів сім’ї або іншій працюючій особі, яка здійснює
  догляд за дитиною, на період, коли, за висновком ЛКК, дитина потребує індивідуального догляду. Вам потрібно телефонувати на гарячу лінію МОЗ, Фонду з тимчасової втрати непрацездатності. Крім того, існують норми ЗУ “Про відпустки”, за якими Ви маєте право на щорічну додаткову оплачувану відпустку
  тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

 181. Наталія on Квітень 11th, 2016 at 14:24

  Доброго дня. Порадьте будь-ласка як діяти? Мама інвалід 2 групи безтерміново. Працює. Минулий лікарняний був з 07.04.2015р. , було використано 150 днів з перервою.Коли буде можливість дістати наступний лікарняний листок?

 182. Ігор on Квітень 19th, 2016 at 16:04

  Доброго дня.
  Моїй дружині зробили операцію в центральній лікарні №10. Вона була в стаціонарі 6 днів, її виписали. Прийначили прийом через 4 дні для зняття швів.
  Потрібно оформити листок непрацездатності на післяопераційнй період.
  За адресою прописки обслуговує Поліклініка №10, а за місцем проживання Поліклініка №2.
  Їй потрібен постільний режим. Їхати в поліклініку вона не може. В поліклініці говорять, що обов’язково потрібно їхати до поліклініки, щоб оглянув лікар.
  Як в такому випадку оформити листок непрацездатності?

  Підкажіть, будь ласка. Дякую!

 183. Сергій on Квітень 19th, 2016 at 21:24

  Доброго дня!
  Яким чином можна організувати видачу лікарняних у приватному мед. центрі? Де, в кого, і на підставі яких документів, приватний медичний заклад може отримати бланки листів тимчас. непрацездатності?
  Дякую.

 184. Екатерина on Квітень 20th, 2016 at 08:57

  Шановний Сергію, звертатися потрібно до МОЗ України (яким видається ліцензія на провадження медичної діяльності), проте нормативного акту, що регулює процедуру і порядок видачі бланків листів непрацездатності, в т.ч. приватним медичним закладам, не прийнято.

 185. Екатерина on Квітень 20th, 2016 at 11:05

  Шановний Ігоре, відповідно до п.1.9. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу,а п. 1.7. передбачено, що видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного
  хворого з обгрунтуванням тимчасової непрацездатності.

 186. Екатерина on Квітень 20th, 2016 at 11:10

  Шановна Наталіє, листки непрацездатності відкриваються відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян. У разі захворювання чи травми на весь період тимчасової непрацездатності до відновлення працездатності або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) видається листок непрацездатності, що обраховується в календарних днях.

 187. Ліна on Травень 4th, 2016 at 08:52

  Доброго дня, мені потрібна допомога, я після операції по видаленню матки, скільки мені повині оформити днів лікарняного на роботу, так як я цікавилася (10раній 40пізній) днів лікарняний, а мені порахували у лікарні за місцем проживання (гінеколог) 30 днів. Допоможіть мені, як діяти в даній ситуації. будб-ласка?

 188. Екатерина on Травень 4th, 2016 at 14:04

  Шановна Ліно, не існує нормативно-правових актів, які б залежно від типу операції визначали кільксть днів лікарняного. Кількість днів лікарняного визначає лікуючий лікар.

 189. Анна on Травень 30th, 2016 at 20:50

  Если курс лечения проходишь в частной клинике, как оформить больничный лист?

 190. Екатерина on Травень 31st, 2016 at 16:08

  Шановна Анно, ще не врегульовано надання приватним медичним установам бланків листів непрацездатності (лікарняних листів). І по Україні лише декілька приватних медичних установ, що видають лікарняні листи.

 191. Анастасия on Червень 15th, 2016 at 08:04

  Подскажите как быть..По скорой была госпитализация и лапороскопическая операция.Выдали больничный в стационаре на 6дней,швы еще не сняли и написали приступить к работе.Отдавая выписку своему врачу,мне выдали новый больничный по показаниям,но сказали что в первом больничном нужно сделать исправление продолжает болеть. Стационар отказывается это делать.Какие мои действия?Спасибо

 192. Екатерина on Червень 17th, 2016 at 15:21

  Шановна Анастасіє, телефонуйте на гарячу лінію МОЗ.

 193. Віталій on Липень 11th, 2016 at 18:38

  Добрий день.
  Я хворів з 14.06.16 по 30.06.16. Маю два листка непрацездатності. Перший – “Продовжує хворіти” датований 16.06.16. Другий відкритий 17.06.16 в денному стаціонарі. Закрив я його 30.06.16. Мені повернули лист з вимогою про те, що на продовження листка дата видачі лікарняного повинна співпадати з датою закінчення цього ліікарняного. Прийшовши до лікаря, він сказав, що, так, воно таке було, якщо б я лікувався в лікарні. Але ж я був в поліклініці. Чи правомірна така вимога роботодавця? І яким законом вони підпорядковуються? Спасибі.

 194. Світлана on Липень 13th, 2016 at 15:29

  Доброго дня. Запиту лікар-отоларинголог. Дитина С. 3 роки 4 міс знаходилась на лікуванні в отоларинголог з діагнозом гострий катаральний опитування у зв’яку з чим матері видано л/л по догляду за хворою дитиною з 17 по 26.11.2014роботі. Потім продовжено через ЛКК на 5 днів з 27.11 по 1.12.2014. 2.12.2014 мати звернулась повторнові до іншого лікаря. Був виставлений діагноз гострий дворічний синусит ( рентгенологічно підтверджений). Лікар видав другий л/л по догляду на що днів. Мати і дитина мають посвідчення постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
  Чи мав право лікар відкрити другий лікарняний листок з 2.12.2014 р.?

 195. Юлія on Липень 13th, 2016 at 16:33

  Доброго дня.
  Допоможіть розібратись. Ми оголосили конкурс на посаду…. За результатами конкурсу конкурсна комісія рекомендувала призначити на посаду вагітну жінку. Ну все ніби то зрозуміло. Як підійшло до призначення то виявляється що вона перебуває на обліку центру зайнятості і з 02 червня 2016 року отримала лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами і подала його на проплату до соцстраху. Я мудрую як її призначити. Моя точка зору, що не маю права під час перебування на лікарняному призначити її на роботу. Роз’ясніть будь-ласка як не порушити закон і як вийти з цієї ситуації

 196. Екатерина on Липень 19th, 2016 at 07:33

  Шановний Віталію, потрібно подивитися на лікарняні листи, оскільки по тому, що Ви написали явно простежується невідповідність.

 197. Екатерина on Липень 19th, 2016 at 09:18

  Доброго дня, Світлано. Для догляду за хворою дитиною віком до 14 років листок непрацездатності видається на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше 14 календарних днів, а для догляду за дитиною, постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, на весь період її хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування.Крім того,
  при виникненні іншого захворювання випадок тимчасової непрацездатності вважається новим.

 198. Олена on Липень 21st, 2016 at 11:53

  Доброго дня! Порадьте будь ласка як правильно вчинити в даній ситуації. У березні місяці я була на лікарняному 2 тижні. У листку непрацездатності всі обов’язкові пункти заповнені відповідно до інструкції (сама перевіряла). Оскільки мене лікувало три лікаря (+підпис зав. відділення) на ЛП велика кількість печаток і деякі з них нечіткі, саме це стало причиною першого повернення. Після цього я взяла довідку довільної форми з ПІБ, підписом і печаткою всіх лікарів, завірила у завідуючого і мені поставили кутовий штамп і печатку закладу. Однак через деякий час лікарняний знову повернули з вимогою зробити дублікат. У лікарні дублікат відмовляються давати. Лікарняні мені досі не виплатили. Крім того, я пішла у відпустку, і вже потім дізналася, що нарахування відпускних включає в себе оплату лікарняних. Чим керуватися, на які документи посилатися у вирішенні питання з бухгалтерією, і на що я можу претендувати?Дякую!

 199. Екатерина on Липень 21st, 2016 at 13:26

  Доброго дня, Олено. Дублікат листка непрацездатності може видаватися лише у разі втрати листка непрацездатності (ЛН). Оформлення дубліката ЛН здійснюється лікуючим лікарем при наявності довідки з місця роботи про те, що виплата за цим ЛН не здійснювалася. У верхньому правому кутку ЛН зазначається “дублікат”, у графі “Звільнення від роботи”
  одним рядком записується весь період непрацездатності, що підтверджується підписом і печаткою лікуючого лікаря та голови лікарсько-консультативної комісії. У медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого робиться відповідний запис із зазначенням номера дубліката ЛН. Крім того, можна звернутися до Фонду з ТВП.

 200. Екатерина on Липень 21st, 2016 at 13:49

  Шановна Юліє, якщо Ваша організація оголошує конкурс на зайняття посади, то при цьому існує нормативний акт, яким потрібно керуватися. Як правило, конкурсант перед конкурсом повинен подати пакет документів з правдивими відомостями про себе…

 201. Лариса on Липень 25th, 2016 at 08:50

  Доброго дня ! Допоможіть розібратися, у мене ІІ група інвалідності ( онко ), під час відпустки я проходила курс хіміотерапії і лікар виписав лікарняний. Чи має право бугалтер продовжити мені відпустку?

 202. Екатерина on Липень 25th, 2016 at 11:27

  Шановна Ларисо, оформивши листок непрацездатності у відпустці, працівник повинен повідомити про це роботодавця до закінчення щорічної відпустки. Працівникові достатньо зателефонувати на роботу й повідомити про причину затримки, а вийшовши на роботу, подати документ, що її підтверджує. Адміністрація підприємства повинна видати в цьому разі наказ у довільній формі про продовження відпустки. Такий наказ не є обов’язковим, якщо на підприємстві складають графік відпусток.

 203. Наталія on Серпень 2nd, 2016 at 21:48

  Доброго вечора!
  Підскажіть, будь ласка, скільки днів лікарняних надається після операції з приводу повного видалення щитовидки (онко) і проходження радіойодтерапії?
  Відрахунок з першого дня перебування в стаціонарі?
  Наскільки мені відомо з таким діагнозом показано оформлення ІІІ групи інвалідності, тому важливо знати на який термін сімейний лікар повинна продовжити листок непрацездатності. Завчасно вдячна!

 204. Екатерина on Серпень 8th, 2016 at 10:18

  Шановна Наталіє, це все залежить від того, як пройшла операція, від самопочуття пацієнта і, як правило, становить не більше 3- 4 місяців.
  Відповідно до законодавства група інвалідності III встановлюється при таких захворюваннях:
  3.4.1. Відсутність одного ока.
  3.4.2. Стійкий повний птоз на одному оці після проведення
  усіх видів відновного лікування.
  3.4.3. Сліпота на одне око (гострота зору з переносною
  корекцією 0,05 і нижче або концентричне звуження поля зору до
  10 град. від точки фіксації).
  3.4.4. Двобічна глухота.
  3.4.5. Стійка трахеостома.
  3.4.6. Стеноз гортані II-III ступенів внаслідок травматичного
  або інфекційного ураження нервово-м’язового апарату гортані з
  одно- або двобічним парезом і стійкою дисфонією.
  3.4.7. Стійка афонія органічного генезу.
  3.4.8. Дефект щелепи чи твердого піднебіння, якщо
  протезування не забезпечує жування.
  3.4.9. Спотворюючі обличчя рубці та дефекти, які не
  піддаються хірургічно-косметологічній корекції.
  3.4.10. Гіпофізарний нанізм. Остеохондропатія,
  остеохондродистрофія при зрості менше 150 см.
  3.4.11. Помірна сенсорна афазія.
  3.4.12. Параліч китиці.
  3.4.13. Параліч або виражений парез верхньої або нижньої
  кінцівки, що супроводжується значним обмеженням обсягу активних
  рухів в усіх суглобах і гіпотрофією м’язів: плеча – більше 4 см,
  передпліччя – більше 3 см, стегна – більше 8 см, гомілки – більше
  6 см, а також гіпотрофією м’язів китиці чи стопи.
  3.4.14. Чужорідне тіло в речовині головного мозку (внаслідок
  травми), якщо травма супроводжувалась абсцесом мозку або
  менінгоенцефалітом.
  Введення чужорідних тіл у речовину головного мозку з метою
  лікування не є дефектом, і група інвалідності встановлюється
  залежно від порушень нервової системи та психіки.
  3.4.15. Значний дефект кісток черепа (3 кв.см і більше, крім
  випадків заміщення його аутокісткою) або при менших розмірах, якщо
  має місце пульсація мозку, або при відсутності пульсації у
  випадках, коли травма супроводжувалась ускладненням
  (інфекційно-гнійним процесом).
  3.4.16. Відсутність китиці і вищий рівень ампутації верхньої
  кінцівки.
  3.4.17. Хибний суглоб плеча або обох кісток передпліччя.
  3.4.18. Відсутність усіх фаланг чотирьох пальців китиці, за
  винятком першого.
  3.4.19. Відсутність трьох пальців китиці, включаючи перший;
  анкілоз чи виражена контрактура тих самих пальців у функціонально
  невигідному положенні.
  3.4.20. Відсутність першого та другого пальців з відповідними
  п’ястковими кістками.
  3.4.21. Відсутність перших пальців обох китиць.
  3.4.22. Відсутність трьох пальців китиці з відповідними
  п’ястковими кістками.
  3.4.23. Кукса стегна чи гомілки.
  3.4.24. Кукса стопи на рівні суглоба Лісфранка або на вищому
  рівні.
  3.4.25. Двобічна кукса стопи з резекцією голівок плюсневих
  кісток за Шарпом.
  3.4.26. Різко виражена контрактура чи анкілоз двох скокових
  суглобів; різко виражена контрактура чи анкілоз скокового суглоба
  з розташуванням стопи у функціонально невигідному положенні.
  3.4.27. Різко виражена контрактура чи анкілоз кульшового або
  колінного суглоба.
  3.4.28. Вроджений чи набутий вивих одного кульшового суглоба
  із значним порушенням функції.
  3.4.29. Деформація грудної клітки внаслідок резекції чотирьох
  і більше ребер при наявності дихальної недостатності І ступеня і
  більше.
  3.4.30. Хибний суглоб стегна чи обох кісток гомілки або
  великої гомілкової кістки при неефективності реабілітаційних
  заходів після п’яти років спостереження.
  3.4.31. Нестійкий колінний чи кульшовий суглоб з вираженим
  порушенням функції кінцівки.
  3.4.32. Укорочення нижньої кінцівки на 7 см і більше.
  3.4.33. Ендопротез колінного чи кульшового суглоба або
  діафіза великих трубчастих кісток.
  3.4.34. Сколіоз III ступеня, кіфосколіоз III ступеня з
  наявністю дихальної недостатності або сколіоз чи кіфосколіоз
  IV ступеня.
  3.4.35. Анкілоз або різко виражена контрактура ліктьового
  суглоба у функціонально невигідному положенні.
  3.4.36. Контрактура передпліччя в положенні повної пронації.
  3.4.37. Ішемічна контрактура передпліччя Фолькмана з
  вираженим функціональним порушенням китиці.
  3.4.38. Екстирпація шлунка, тотальна колопроктектомія,
  панкреатоектомія з наявністю цукрового діабету.
  3.4.39. Тотальна тиреоїдектомія з субкомпенсованим або
  некомпенсованим гіпотиреозом при адекватному лікуванні.
  3.4.40. Чужорідне тіло в серцевому м’язі чи у перикарді
  внаслідок травми (поранення), штучний клапан серця, функціонуючий
  кардіостимулятор.
  Введення чужорідних тіл у судини серця, міокард, перикард з
  метою лікування або діагностики не є дефектом, і група
  інвалідності встановлюється залежно від порушень функції
  серцево-судинної системи та обмеження життєдіяльності хворого.
  3.4.41. Відсутність однієї нирки.
  3.4.42. Відсутність однієї легені.
  3.4.43. Однобічна мастектомія внаслідок злоякісного
  новоутворення.

 205. Дар'я on Серпень 16th, 2016 at 20:58

  Доброго дня!
  Влаштувалась на нове місце роботи і пропрацювала 5 днів, після чого захворіла дитина і змушена була піти на лікарняний ( до того працювала 13 років на іншому підприємстві).
  Підприємство відмовляється приймати мій лікарняний по догляду за хворою дитиною (8років).
  Як мені вплинути на керівника змусивши сплатили мені лікарняний.

 206. Екатерина on Серпень 17th, 2016 at 09:08

  Доброго дня, Дарино! Якщо роботодавець відмовив оплатити листок непрацездатності, ви маєте право звернутися зі скаргою за місцем реєстрації підприємства до робочого органу відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, чи до Територіальної державної інспекції з питань праці у Вашій області.

 207. Марія on Вересень 9th, 2016 at 13:06

  Підкажіть, будь ласка.У лікарняняному листі про місцезнаходження підприємства можна вказувати фактичну адресу чи виключно юридичну адресу цього підприємства?
  Якщо тільки юридичну, то що потрібно робити в цьому випадку?
  Дякую.

 208. Екатерина on Вересень 12th, 2016 at 08:02

  Шановна Маріє, є відповідна Інструкція про порядок заповнення листка непрацездатності, яка вказує на те що і як заповнюється в листку непрацездатності, зокрема вказується місце роботи непрацездатного, а саме назва підприємства, установи, організації, зі слів непрацездатного.

 209. Тетяна on Вересень 19th, 2016 at 11:24

  Доброго дня. В мене 30 тижнiв вагiтностi. Я працюю та прописана в одному мiстi, а перебуваю на облiку в iншому. Лiкарняний в мене буде з мiста, де я стою на облiку. Проте прописка в л/л буде зазначена. Зав. вiддiлу кадрiв каже, що так неможна. Треба все в одному мiстi за пропискою. Як менi бути? Чи дiйсно вона права? Дякую.

 210. Екатерина on Вересень 19th, 2016 at 15:00

  Шановна Тетяно, листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною. Листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу. Крім того, ЛН затверджується підписом лікуючого лікаря, завідувача жіночої консультації, для іногородніх жінок – додатково керівником закладу охорони здоров’я. ЛН завіряється печаткою закладу охорони здоров’я. Це дає підстави вважати, що листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами може оформлюватися не за місцем реєстрації вагітної.

 211. Вика on Жовтень 6th, 2016 at 21:21

  Добрый вечер! Скажите, есть ли крайний термин первичного обращения в больницу для получения больничного по беремеености и родам? Если обратиться на 30й неделе – могут ли отказать в выдаче больничного? Стою на учете по беременности, но за пределами Украины (удаленная работа), а нужно будет оформить украинский больничный для украинского предприятия.

 212. Екатерина on Жовтень 7th, 2016 at 13:55

  Шановна Віка, в Україні стати на облік по вагітності необхідно на терміну вагітності до 12 тижнів. Листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 – після).

 213. Тетяна on Жовтень 28th, 2016 at 22:47

  Доброго вечора. Скажіть будь ласка, для отримання лікарняного листа підійде закордонний паспорт, або інший документ, що засвідчує особу, наприклад водійське посвідчення? Якщо це не за адресою прописки, а фактичне місце проживання консультація лікаря платна (консультації терапевта оплатили в розмірі 37 грн, здача аналізів 10 грн)

 214. Екатерина on Жовтень 31st, 2016 at 11:14

  Шановна Тетяно, відповідно до п. 1.6. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред’явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного. Крім того, особам, у яких тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживання і роботи (під час відрядження, санаторно-курортного лікування, відпустки тощо), листок непрацездатності (довідка) видається за місцем їх тимчасового перебування з дозволу головного лікаря лікувально-профілактичного закладу на число днів непрацездатності.
  Щодо оплатності послуг, то Перелік послуг, які комунальні та державні медичні заклади можуть надавати за плату, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1138.

 215. Тетяна on Жовтень 31st, 2016 at 14:15

  Дякую, Катерина. Мені відмовили у закритті лікарняного листа при наявності саме закордонного паспорта. Як я розумію цей документ всетака являється документом, що засвідчує мою особу. Дії працівників медичного закладу були правомірні? Якщо наприклад паспорт громадянина Україи втрачений або загублений, при наявності яких документів, можливо отрмати лікарняний лист?

 216. Екатерина on Листопад 1st, 2016 at 08:19

  Шановна Тетяно, відповідно до ст. 13 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України;б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;в) дипломатичний паспорт України;г) службовий паспорт України;ґ) посвідчення особи моряка;д) посвідчення члена екіпажу;е) посвідчення особи на повернення в Україну;
  є) тимчасове посвідчення громадянина України.

 217. Катя on Листопад 1st, 2016 at 15:46

  Доброго дня! Хочу спитати….моя колега по роботі пішла на лікарняне через проблеми з вагітністю. 2 тижні вона лежала у лікарні капалась, але потім в неї стався викидиш. Її залишили у лікарні ще на тиждень і виписали але на роботу вона ще не вийшла. Скільки днів лікарняного надається через такі проблеми? І чи має вона право так довго перебувати на лікарняному?

 218. Екатерина on Листопад 2nd, 2016 at 08:42

  Доброго дня, Катерино. Відповідно до п. 6.8. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян у випадках переривання вагітності з інших причин, у тому числі за медичними або соціальними показаннями, листок непрацездатності видається з дня госпіталізації жінки на весь період непрацездатності.

 219. Вікторія on Листопад 29th, 2016 at 21:48

  Підкажіть, чи має право лікар відмовити в лікарняному зсилаючись на те, що вичерпано ліміт лікарняних на рік. Якщо так де це можна прочитати

 220. Екатерина on Листопад 30th, 2016 at 12:04

  Шановна Вікторіє, інформація щодо тривалості видачі листків непрацездатності знаходиться в Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (Наказ МОЗ N 455 від 13.11.2001р.)

 221. Ольга on Грудень 13th, 2016 at 14:34

  Доброго вам дня .Я перервала декр.відп. мене попросили вийти раніше ,моїй дитині ще немає 3 років ,я від держави не отримую декретних коштів тільни виплачується одноразова при народженні .Моя дитина захворіла ,А лікарняний мені( не положено)так сказав лікар потрібна довідка з роботи що в мене повний робочий день і повний робочий тиждень.Я принесла таку довідку,що в мане повна робоча зміна і повний робочий тиждень ставка 0.9,а мені сказали ,що лікарняного я не отримаю беріть за власний кошт відпустку без збереження заробітної плати.Алеж вихователі нашого міста завжди на такий оклад працюють . Оце така державна робота

 222. Екатерина on Грудень 23rd, 2016 at 16:40

  Шановна Ольго, зверніться до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

 223. Елена on Липень 25th, 2017 at 13:04

  Добрий день! Підкажіть будь ласка, чи має право підприємство видати робітнику ксерокопію лікарняного листка, що йому оплачений, із скріпленням його мокрою печаткою та підписем керівника (не для надання на інше підприємство, за сумісництвом особа ніде не працює, каже, що просто збирає всі документи).

 224. abramova.y on Липень 27th, 2017 at 14:47

  Організація може засвідчувати копії лише тих документів, що створюються в ній, а також у випадках, коли це вимагають судові органи та інші органи контролю. Копія документа виготовляється і видається тільки з дозволу керівника установи, його заступників або керівника структурного підрозділу.
  Тому, вам слід надати працівнику звичайну копію лікарняного листа, не засвідчуючи його.