Податкові консультації, узагальнюючі податкові консультації, листи органів ДПС

Проблема недосконалості податкового законодавства частково вирішується шляхом надання органами ДПС і митними органами індивідуальних податкових консультацій та узагальнюючих податкових консультацій платникам податків, а також підготовки і публікації листів з викладенням точки зору податкового органу з тих чи інших питань щодо застосування законодавства.

Окремо треба виділити сервіс «Єдина база податкових знань» на сайті ДПСУ.

Слід одразу застерегти, що консультації ЄБПЗ, а також листи податкових органів, інших центральних органів виконавчої влади мають роз’яснювальний та інформаційний характер. Вони не мають сили нормативно-правових актів. Мало того, позиція, викладена в таких листах і консультаціях, у будь-який момент може бути змінена податковим органом.

«Авторитетнішими» є індивідуальні податкові консультації та узагальнюючі податкові консультації.

Індивідуальна податкова консультація — це усна або письмова (в тому числі засобами електронного зв’язку) консультація податкового органу або митного органу з роз’ясненням тієї чи іншої норми Податкового кодексу, яка надається платникові податків у відповідь на його усне або письмове звернення.

Відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України за зверненням платників податків контролюючі органи надають безкоштовні консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства впродовж 30 календарних днів з часу отримання звернення платника податків. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися тільки тим платником податків, якому її надано.

Узагальнююча податкова консультація — це результат періодичного узагальнення контролюючими органами питань, що стосуються значної кількості платників податків або значної суми податкових зобов’язань. Узагальнюючі податкові консультації затверджуються наказом контролюючого органу і підлягають оприлюдненню.

Платник податків, який керується податковою консультацією, вважається добросовісним у частині застосування відповідних правових норм. Відповідно до ст. 53 ПК не може бути притягненим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому в письмовій чи електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на тій підставі, що в майбутньому таку податкову консультацію було змінено або скасовано.

Відповідно до п. 53.3 Податкового кодексу платник податків має право оскаржити податкову консультацію, викладену в письмовій чи електронній формі, в судовому порядку. Визнання судом податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Деякі питання застосування індивідуальних та узагальнюючих податкових консультацій проаналізовано в листі Міністерства юстиції України від 22.02.2012 р. №79-0-2-12/8.2(1). Мін’юст роз’яснює, зокрема, що податкова консультація може використовуватися платником податків упродовж дії в часі норми закону, щодо якої надано консультацію.

Київський портал підтримки і розвитку бізнесу

Стаття опублікована у середа, 11.04.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


6 + три =