Надбавки до “військових” пенсій і виплати для дітей війни

На запитання читачів відповідають фахівці Міністерства соціальної політики України.

“Який розмір щорічної допомоги до 5 травня встановлений для ветеранів та інвалідів війни?”.

Відповідна допомога буде проводитися у таких розмірах:

1) інвалідам війни та колишнім малолітнім (яким на момент полону не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового утримання, визнаних інвалідами загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:

інвалідам першої групи – 1200 грн;

інвалідам другої групи – 1020 грн;

інвалідам третьої групи – 920 грн.

2) учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент полону не виповнилося 18 років) в’язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового утримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового утримання їх батьків, – 750 грн;

3) особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 1200 грн;

4) членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасників війни і жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя інвалідами загального захворювання, і з інших причин, які не вступили в шлюб вдруге, – 340 грн;

5) учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, інших місць примусового утримання, особам, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітям учасників боротьби з націонал-соціалістичним режимом в тилу ворога – 125 грн.

“Чи зараховується до 20-річний стаж роботи, який дає право на пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України” Про прокуратуру”, половину терміну навчання на юридичному факультеті вищого навчального закладу?”.

Згідно зі статтею 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, в 20-річний стаж роботи, який дає право на пенсію за вислугою років, зараховують, зокрема, половину терміну навчання у вищих навчальних закладах, – юридичних інституту, юридичних університетах, юридичних академіях . Для зарахування до зазначеного стажу роботи період навчання на юридичних факультетах вищих навчальних закладів підстав немає.

“З якого часу відновлюється виплата пенсій по інвалідності, якщо інвалід з поважних причин пропустив строк повторного огляду?”.

У разі, якщо інвалід пропустив строк повторного огляду медико-соціальної експертизи (МСЕК) з поважних причин або в разі визнання його знову інвалідом, виплату пенсії по інвалідності відновлюється з дня припинення виплати до дня повторного огляду, але не більш як за три роки, якщо орган медико-соціальної експертизи визнає його за цей період інвалідом. При цьому, якщо під час повторного огляду людини перевели на іншу групу інвалідності, пенсію за вказаний період виплачують за попередньою групою інвалідності.

Якщо виплата пенсії інваліду припинена у зв’язку з відновленням здоров’я або якщо він не отримував пенсію, у зв’язку з неявкою на повторний огляд без поважних причин, то в разі наступного визнання його інвалідом виплату раніше призначеної пенсії поновлюється з дня встановлення інвалідності знову-таки за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більше п’яти років. Якщо минуло більше часу, пенсію призначають знову на загальних підставах.

“Пенсійного віку я досяг в 1985 році, однак продовжував працювати і від отримання пенсії відмовився, бо хотів, щоб потім платили більше. Але зараз отримую копійки. Чому?”.

Відповідно до пункту “в” статті 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, пенсіонерам, які набули відповідно до законодавства колишнього Союзу РСР право на надбавку до пенсії за роботу після досягнення пенсійного віку, призначалася надбавка в розмірі 10 відсотків основної пенсії за кожний повний рік роботи після призначення пенсії, але не більше 40 відсотків.

Якщо, наприклад, станом на 31.12.2003 року основний розмір пенсії за віком становив 150 грн, відповідно – надбавка до пенсії за 2 роки після досягнення пенсійного віку становила 30 грн.

З 01.01.2004 року вступив в силу Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Згідно з пунктом 6 Прикінцевих положень зазначеного Закону до пенсій, передбачених цим Законом, встановлюються надбавки і здійснюються їх підвищення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення”. Ці надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, які фактично виплачувалися на день набрання чинності цього Закону.

Крім того, у пункті 16 Прикінцевих положень зазначено, що положення Закону України “Про пенсійне забезпечення” застосовуються в частині позначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Враховуючи вищесказане, надбавка до пенсії за стаж роботи після досягнення пенсійного віку встановлена, на даний час, в розмірі, який фактично виплачувався за станом на 31.12.2003 року. Підстав для її підвищення немає.

“Чи передбачається в Законі Україні У” Про статус учасників ВВВ та гарантії їх соціального захисту “надбавки до пенсії для дружин померлих учасників ВВВ, якщо чоловік став за життя інвалідом від загального захворювання? Статус” вдови учасника ВВВ та бойових дій “є”.

Згідно ст. 15 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не вступили в шлюб повторно , пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соцдопомога, які виплачуються замість пенсії, підвищуються на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1.01.2012 – 822 грн), тобто на 82,20 грн. Постановою Кабміну від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” з 01.01.2012 для зазначеної вище категорії осіб збільшено розмір підвищення, яке встановлюється до пенсії або щомісячного довічного грошового забезпечення або державної соціальної допомоги, до 12% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1.01.2012 – 822 грн), тобто до 98,64 грн.

“За даними Мінсоцполітики, виплати учасникам бойових дій повинні збільшити на 205 грн. Отримав пенсію 10.01.2012 – додали 4 грн. З якого місяця набере чинності закон про збільшення пенсії (у розмірі 205 грн) учасникам бойових дій?”.

Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (із внесеними змінами) передбачено, що учасникам бойових дій пенсія або щомісячне довічне грошове забезпечення, або державна соцдопомога, які виплачуються замість пенсії, підвищуються на 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. З 01.12.2011 він становить 200 грн, з 01.01.2012 – 205,50 грн. Тобто, з 01.01.2012 розмір підвищення до пенсії учасникам бойових дій збільшено на 5,5 грн.

“У моєї бабусі 1934 р.н. військова пенсія” по втраті годувальника “(пенсія Міністерства оборони) з 1999 р. Вона є” дитиною війни “. Її чоловік служив кадровим офіцером з 1948 по 1978 рік. Чи буде підвищення цієї пенсії в 2012 році? Чи торкнеться моєї бабусі підвищення пенсії для “дітей війни” і чи потрібно для цього звертатися до військкомату? “.

Порядок призначення, виплати та перерахунку пенсій, призначених колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей, регулюється Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Зокрема, порядок перерахунку пенсій визначено ст. 63 зазначеного Закону. Вона передбачає проведення такого перерахунку тільки при зміні розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, які проходять військову службу в Збройних Силах України, або введенням для них нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.

В даний час Міністерством розглядається питання подальшого впорядкування грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Після прийняття Кабміном рішення про зміну рівня грошового забезпечення будуть перераховані і раніше призначені пенсії.

Щодо розміру підвищення, встановленого законодавством для дітей війни. Він регулюється п. 4 постанови Кабміну від 28.12.2011 № 1381. Згідно з ним, з 1.01.2012 дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст. 6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, проводиться в розмірі 7% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність (з 1.01.2012 – 822 грн), тобто 57,54 грн.

Перерахунок пенсії провадиться органами Пенсійного фонду України в областях, містах Києві та Севастополі без звернення пенсіонерів.

“Мій батько – інвалід І гр. Загального захворювання. Він отримує пенсію як син загиблого у ВВВ (має статус” член сім’ї загиблого у ВВВ “). Розмір пенсії 800 грн. Я просила ПФ перерахувати батькові пенсію як дитині війни, на що мені відповіли , що він отримує доплату в розмірі 196 грн до пенсії як син загиблого і йому не має сенсу переходити на пенсію для дітей війни. Але коли я запитала про цю доплату, мені сказали, що вона входить в розмір його пенсії. Яка ж тоді у нас мінімальна пенсія? І які ще доплати йому належать? “.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності необхідного страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Всі надбавки до пенсії, встановлені законом, виплачуються понад зазначеного розміру. Пенсіонерам, які не мають потрібного стажу, мінімальний розмір пенсії визначається пропорційно прожитковому мінімуму.

ЗУ “Про Державний бюджет на 2012 рік” визначено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня – 822 грн, з 1 квітня – 838 грн, з 1 липня – 844 грн, з 1 жовтня – 856 грн, з 1 грудня – 884 грн.

Постановою Кабміну від 28.12.2011 № 1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” з 01.01.2012 збільшено розмір підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового забезпечення або державної соцдопомоги, які виплачуються замість пенсії:

1) членам сімей загиблих (зниклих без вести) осіб, зазначених у п. 1 ст. 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, до 42% (раніше було 36%) прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1.01.2012 – 822 грн), тобто до 345,24 грн;

2) членам сімей померлих осіб, зазначених у п. 1 ст. 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів ВВВ, до 28% (було 25%) прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 1.01.2012 – 822 грн), тобто до 230,16 грн.

Що стосується підвищення для дітей війни, то особам, які мають право і на підвищення пенсії за Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, і на підвищення для дітей війни, встановлюється тільки одне підвищення, за їх вибором.

Отже, якщо Ваш батько має необхідний стаж роботи і статус члена сім’ї загиблого у ВВВ, його пенсія має становити 822 + 196 (доплата) = 1018 грн. Проте в даному випадку, можливо, відсутній необхідний для отримання мінімальної пенсії стаж (35 років). Тому Вам потрібно звернутися в ПФ з проханням надати детальний розрахунок пенсії. Можливо, Вашому батьку буде вигідніше перейти на соцдопомогу як інваліду І групи.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 13.04.2012, у категорії Трудове законодавство, соцзахист. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Один коментар на публікацію “Надбавки до “військових” пенсій і виплати для дітей війни”

  1. Цицик Наталія Сергіївна on Серпень 3rd, 2012 at 09:41

    Доброго дня, скажіть будь ласка які грошові виплати до пенсії та льготи повинні бути моему чоловіку він інвалід 2 групи, який служив в Афганістані і мае двох дітей якім один рік, і 8 років? Чі мае право на відпочинок до табор наша донтка? ((((( в ньго пенсія 2500грн і я отримую 888 грн після родові))) і більше нічого нам не положено ТАК КАЖУТЬ У НАС У МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ ДОМАНІВСЬКОМ РЙ

Написати відповідь


вісім − = 1