Порушення авторського права українськими компаніями

Останнім часом українські продакшн студії, як незалежні, так і ті що працюють при великих телеканалах, досить динамічно розвиваються, забезпечуючи телеглядача новими серіалами, фільмами та різними шоу. Разом з цим на ринку праці зростає попит на якісні сценарії. Багато компаній, не шкодуючи грошей, вкладають кошти в “молоді мізки”, плекаючи власні кадри за допомогою спеціалізованих шкіл та студій. Але, на жаль, є й такі, які вибирають найбільш простий шлях отримання матеріалу для зйомок, не обтяжуючи себе виконанням норм закону.

Наприклад, знайти довірливих талановитих людей, які, на умовах фріланса, без оформлення договірних відносин, на свій страх і ризик візьмуться для когось щось писати. Враховуючи, що ринок праці в Україні, за різними експертними оцінками, приблизно на 40-60% знаходиться в “тіні”, такий формат “трудових відносин” з авторами досить широко поширений. Причому, як показує практика, до цього формату почали вдаватися не лише дрібні контори, але й досить великі солідні компанії, які мають ім’я та займають серйозну частку ринку в своєму сегменті.

Сумнівне “співробітництво”

На таке “співробітництво” на початку року “потрапило” кілька десятків українських авторів. Одна з великих українських компаній – розмістила на своєму сайті інформацію про вакансії сценаристів. Після чого співробітник компанії з корпоративної пошти розіслав претендентам, які відгукнулися на оголошення, тестові завдання. Далі, з деякими з них зв’язався вже якийсь представник-посередник, який розповів про деталі підготовлюваного проекту, озвучив теми і вимоги завдань, гонорари. Деякі з авторів задалися питанням з приводу того, чи планується укладення авторських договорів, на що отримали негативну відповідь, мовляв, все неофіційно.

Ті автори, які вирішили виконати роботу, незважаючи на всю неофіційність відносин, через деякий час отримали повідомлення, що, як тільки підійшов час розплачуватися за написаний матеріал, канал припинив зв’язок з представником-посередником. Все, як то кажуть, умили руки – і посередник, і канал. А автори залишилися ні з чим.

Звідси виникає кілька питань. По-перше, чи можуть автори якось захистити свої права і що робити, якщо потенційний роботодавець не хоче “світитися”? Дивно, як взагалі великі компанії йдуть на такі ризики в країні, де з податковими інспекторами краще не зв’язуватися. По-друге, якщо компанія продовжить працювати над проектом і випустить його в світ, використавши авторський неоплачений матеріал, чи буде у авторів можливість довести свої інтелектуальні права на твори?

Трохи про авторське право

Авторські права являють собою одну з форм захисту інтелектуальної власності, сукупність правових норм, що регулюють відносини з приводу створення та використання творів науки, літератури і мистецтва. Авторське право поширюється на вищезгадані твори, незалежно від їх призначення і гідності, а також способів вираження. Первинним суб’єктом авторського права є автор, вторинним – особа, яка набула це право.

До об’єктів авторського права відносяться:

 • письмові (рукопис, машинопис, нотний запис тощо) та усні (публічне проголошення, публічне виконання і т.п.),
 • звуко і відеозапис (механічна, магнітна, цифрова, оптична та ін) форма твору,
 • зображення (малюнок, ескіз, картина, план, креслення, кіно-, теле-, відео-або фотокадр тощо),
 • об’ємно-просторова форма твору (скульптура, модель, макет, спорудження і т.д.),
 • інші форми (програми ЕОМ і бази даних, топології інтегральних мікросхем).

Більш детальний перелік об’єктів авторських прав визначено ст. 433 Цивільного кодексу України. Також, ст. 434 Кодексу визначено перелік об’єктів, які не є об’єктами авторського права.

Авторське право діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті. Право авторства, право на ім’я і право на захист репутації автора охороняються безстроково. Авторські права виникають в силу створення твору і належать автору; майнові авторські права можуть бути передані тільки за авторським договором. Особа, яка володіє авторськими правами, має право використовувати певний знак встановлений законом, як повідомлення про свої права. Відповідно, якщо Ви не хотіли б передавати будь-кому прав щодо творів, створених Вами – не підписуйте відповідних договорів. Оскільки, сам факт Вашої роботи у будь-якій організації не означає, що автоматично майнові права на всі створені Вами об’єкти інтелектуальної власності з цього моменту починають належати цій організації.

Все по закону

Закон України “Про авторське право і суміжні права” (далі по тексту – Закон), охороняє особисті немайнові права і майнові права:

 • авторів та їх правонаступників, пов’язані зі створенням та використанням творів науки, літератури і мистецтва,
 • суміжні права виконавців, виробників фонограм і відеограм, а також організацій мовлення.

У той же час, Закон охороняє твори, як оприлюднені, так і не оприлюднені, як завершені, так і не завершені, незалежно від їх призначення, жанру, обсягу, мети (освіта, інформація, реклама, пропаганда, розваги і т.д. ).

Важливо розуміти, що Законом передбачена правова охорона, яка поширюється тільки на форму вираження твору і не поширюється на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі. Частина твору, яка може використовуватися самостійно, у тому числі й оригінальна назва твору, розглядається як цілісний твір і охороняється Законом.

Крім того, автору належать такі особисті немайнові права:

 • вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора на творі і його примірниках і за будь-якого публічного використання твору, якщо це практично можливо;
 • забороняти під час публічного використання твору згадування свого імені, якщо він як автор твору бажає залишитися анонімом;
 • вибирати псевдонім, зазначати і вимагати зазначення псевдоніма замість справжнього імені автора на творі і його примірниках і під час будь-якого його публічного використання;
 • вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору або будь-якого іншого посяганню на твір, що може зашкодити честі та репутації автора. Особисті немайнові права автора не можуть бути передані (відчужені) іншим особам.

До майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належать:

 • виключне право на використання твору;
 • виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.

Як довести своє авторство?

Суттєвим моментом є забезпечення доказової бази на твір автора при виникненні спорів, за допомогою якої, буде можливим доводити своє авторство. Серед способів забезпечення доказів є:

 • записати твір (або інший об’єкт авторських прав) і робочі матеріали на одноразовий диск і фіналізувати його.
 • мати всі вихідні матеріали (цифрові, паперові і т.п.), які з’являються в процесі створення об’єкта авторських прав.
 • похід до нотаріуса з роздруківками тексту і нотного запису, засвідчення, або копії документа, або час пред’явлення документа, або справжність підпису, є вагомим аргументом. Завірений нотаріусом твір – хороший доказ, з якого можна зробити висновок про наявність у вас авторських прав (в т.ч. права авторства).
 • наявність свідків, якщо зумієте забезпечити.
 • видавництво в журналі віршів і т.д.
 • не в якості самостійного, але в якості додаткового способу: відправте свій об’єкт авторських прав (текст, музику, фото та ін) собі на e-mail і збережіть лист на поштовому сервері.
 • можлива відправка собі тексту поштою з приміткою – лист не розкривається до виникнення спору. На конверті ж буде поштовий штемпель з датою. Однак даний доказ є незручним, тому що він одноразовий (якщо конверт розкритий, то доказ уже втрачає свою колишню силу, тому що ви не зможете довести, що було в розкритому конверті), і вкрай ненадійним і спірним (тому вкрай рідко конверти ідеально запечатані, а відповідно, ваш опонент у суді може заявити, що конверт був розкритий і ви замінили документи).
 • замовлення послуги електронної реєстрації (депонування) авторських прав. Як правило, за невеликі гроші вам пропонується направити свій твір в електронній формі, час направлення сервіс обіцяє фіксувати електронно-цифровим підписом. Деякі запропонують вам і сертифікат про реєстрацію об’єкта авторських прав. Проте така реєстрація або депонування – по суті те ж отримання “свідка”. В принципі, з тим же успіхом такий сертифікат вам може видати ваш сусід.

Це основні способи попереднього захисту авторських прав шляхом забезпечення себе доказами існування у вас певних об’єктів авторських прав в конкретну дату.

Крім того, Вам не слід забувати про те, що для сповіщення про свої авторські права автор або особа-правовласник, якому передані майнові авторські права, має право проставляти відповідне маркування на примірниках твору – знак охорони авторського права, який представляє собою сукупність трьох елементів:

 • знак © (copyright);
 • ім’я власника авторських прав;
 • рік першої публікації твору.

Автор: Олена Ларіна, Олексій Шевчук, адвокат, партнер ЮФ “Шевчук і партнери”

Джерело: UBR.UA

Стаття опублікована у середа, 18.04.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


9 − = шість