Сплата аліментів на утримання дитини, якщо батьки не перебувають у розлученні

Чи належать аліменти на утримання дитини, батьки якої перебувають у шлюбі? На які норми закону слід посилатися при подачі позову в суд?

Обов’язок батьків утримувати дитину до досягнення нею 18 років (а в деяких випадках і після досягнення повноліття) передбачений Сімейним кодексом України, зокрема статтями 180, 198, 199 СК.

Способи виконання цього обов’язку встановлені в ст. 181 СК. Однією з форм виконання цього обов’язку є виплата коштів на утримання дитини (аліментів) одним з батьків. За рішенням суду аліменти присуджуються у частці від доходу батька або у твердій грошовій формі.

Крім того, батьки мають право укласти договір про оплату аліментів на дитину, в якому визначити розмір і терміни виплат (ст. 189 СК). Такий договір укладається в письмовій формі і нотаріально посвідчується. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть бути стягнуті на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Як бачимо, закон не ставить обов’язок батьків утримувати дитину або право одного з батьків звернутися за примусовим стягненням аліментів на його утримання в залежність від того, чи батьки дитини у шлюбі між собою. Позов про присудження аліментів на утримання дитини може бути поданий і в тому випадку, якщо батьки дитини перебувають у зареєстрованому шлюбі, і в тому випадку якщо шлюб розірвано, і навіть якщо вони ніколи не перебували у шлюбі між собою.

Аліменти виплачуються тому з батьків, з ким проживає дитина. Тому суду повинні бути представлені докази того, що дитина проживає з позивачем. Наприклад, довідка про склад сім’ї. Батьки дитини можуть проживати як разом, так і роздільно, це не суперечить закону. Більш того, Сімейним кодексом навіть передбачена можливість встановлення режиму окремого проживання подружжя за рішенням суду, у випадку неможливості або їх небажання проживати разом (ст. 120 СК).

Катерина Гутгарц

Prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 20.04.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


два × 7 =