Чи оподатковуються операції з електронними грошима ПДВ?

У Податковому кодексі, як втім, і у всіх законах України, терміна “електронні гроші” немає. Як наслідок, виникають питання з нарахуванням податку за даними операціями.

Постановою від 15.11.2011 р. № 400 НБУ включив електронні гроші до Переліку типових операцій з розрахунково-касового обслуговування (РКО), які не є об’єктом оподаткування ПДВ. До цього переліку увійшли і операції з випуску, погашення, поширенню і прийому електронних грошей. Проте відповідно до п.1.37 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», РКО – це послуги, які надаються банком клієнту.

Тобто, операції з електронними грошима не обкладаються ПДВ, тільки якщо виконуються виключно банком. Решта учасників електронно-грошового обігу, в тому числі самі системи електронних грошей, сюди не належать, тому що виступають в якості генеральних агентів, агентів з розповсюдження, обміну електронних грошей і т.п. Системи електронних грошей сьогодні можуть посилатися на лист Державної податкової служби «Про погодження переліку операцій з розрахунково-касового обслуговування». Цим листом узгоджується перелік операцій з РКО, які не є об’єктом обкладення ПДВ (ст. 196 Податкового кодексу).

Проте, операції з РКО є прерогативою виключно банків.

Але якщо операції купівлі-продажу електронних грошей здійснюються іншими суб’єктами господарської діяльності (не банками) – а саме так працюють системи електронних грошей – виникає обов’язок сплатити ПДВ. Тобто, при продажу або купівлі електронних грошей між системою електронних грошей та її агентами або фізичними особами, виникає ПДВ.

Виходить, що якщо операція проходить через банківське вікно, ПДВ немає. Але якщо операції купівлі-продажу електронних грошей проходять через агентів або електронні гроші проходять безпосередньо через систему електронних грошей від покупця / продавця, виникає зобов’язання з ПДВ.

І до того часу, поки не будуть внесені зміни в Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» в частині розширення переліку суб’єктів, які можуть надавати послуги з РКО, Податкова служба має достатньо законні підстави перевіряти всіх агентів на предмет нарахування ПДВ .

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 23.04.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


8 − чотири =