Лише третина спадщини в Україну оформляється заповітами – Мін’юст

У 2011 році свідоцтва про право на спадщину за заповітом отримали лише близько 30% спадкоємців. Решта 70% отримали право на спадщину за законом. Про це свідчать щорічні статистичні звіти про роботу державних та приватних нотаріусів, сказав міністр юстиції Олександр Лавринович.

За словами міністра, аналогічна статистика була зафіксована і в 2010 році. В цьому контексті Лавринович відзначив низьку активність українців щодо юридичного захисту майнових прав, зокрема, у шлюбі.

Так, згідно статистичному звіту нотаріусів, щорічно українцям нотаріально завіряють близько 150 тис. заповітів. При цьому, заповіту подружжя складають в цілому мізерну частку. Наприклад, у 2010 році заповіту подружжя склали лише 0,1% від загальної кількості заповітів, в 2011 році – 0,15%.

Відзначимо, заповіт подружжя складається у відношенні майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності. У разі складання спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя, який його пережив. У разі смерті останнього право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті.

Практично не набув популярності і інститут шлюбного контракту, який дозволяє юридично регулювати майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки після розірвання шлюбу. Так, наприклад, протягом восьми років дії Сімейного кодексу можливістю укласти шлюбний договір скористалося лише близько 7,5 тис. подружніх пар. З них майже 1,5 тис. – в 2011 році. При цьому, як свідчить нотаріальна практика, часто шлюбні договори укладаються подружніми парами, де один з подружжя є іноземцем.

Нагадаємо, інститут шлюбного контракту з’явився в 1992 році з внесенням доповнень до Кодексу про шлюб та сім’ю. На сьогодні поняття, зміст, правила укладання та розірвання шлюбного договору визначені главою 10 Сімейного кодексу, який набув чинності 1 січня 2004 року.

Лавринович зазначив, що такі показники свідчать про недостатню поінформованість громадян щодо механізмів захисту майнових прав.
У цьому зв’язку міністр нагадав, що громадяни можуть отримати безкоштовні правові послуги – консультації та роз’яснення з правових питань, в громадських приймалень, створених при територіальних управліннях юстиції. На сьогодні їх мережа нараховує близько 750 прийомних в усіх регіонах. Після прийняття в липні 2011 року закону “Про безоплатну правову допомогу” безкоштовні юридичні консультації в таких прийомних можуть отримувати всі без винятку громадяни України.

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у вівторок, 24.04.2012, у категорії Новини законодавства. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


3 × = дванадцять