Що таке вимороченість спадщини?

Стаття 1277 Цивільного кодексу України говорить, що в разі:

  • відсутності спадкоємців як за заповітом, так і за законом;
  • усунення всіх спадкоємців від права спадкування;
  • неприйняття ними спадщини;
  • відмови ними від спадщини,

Спадщина визнається судом відумерлою за заявою органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Заява про визнання спадщини відумерлою орган місцевого самоврядування зобов’язаний подати після закінчення одного року з моменту відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Територіальна громада, яка стала власником відумерлої спадщини, зобов’язана задовольнити вимоги всіх кредиторів спадкодавця, які були заявлені.

Перед тим, як звернутися до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, орган місцевого самоврядування повинен переконатися в тому, що у померлого немає спадкоємців, які могли б претендувати на спадщину. Тобто переконатися в тому, що спадкоємці взагалі відсутні, або всі вони відмовилися від спадщини, або ніхто з них не прийняв спадщину, або всі вони були усунуті від спадкування. А також переконатися в тому, що у спадкодавця немає спадкоємців, які постійно проживали з ним на момент смерті, оскільки останні вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо протягом 6 місяців з моменту відкриття спадщини вони не заявили про відмову від нього. Суд приймає рішення про визнання спадщини відумерлою, якщо заявник (орган місцевого самоврядування) доведе відсутність спадкоємців у померлого.

Таке рішення не є остаточним. Так, наприклад, якщо з’явиться спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини і суд вважатиме підстави для призначення йому додаткового строку достатніми, такий спадкоємець зможе вимагати передати йому майно, визнане відумерлим і перейшло територіальній громаді. Якщо майно збереглося, воно повинно бути передано такому спадкоємцю в натурі, якщо ж воно було продано – йому має бути виплачена грошова компенсація.

Стаття опублікована у середа, 25.04.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


8 − один =