Щодо подання інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу

Відповідно до пункту 6 частини другої статті 6 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» (далі — Закон) спеціально визначені суб’єкти первинного фінансового моніторингу зобов’язані повідомляти Держфінмоніторинг про:

  • фінансові операції, що підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу, якщо є достатні підстави підозрювати, що вони пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, — у день виникнення підозр, але не пізніше ніж через десять робочих днів з дня реєстрації таких операцій або спроби їх проведення;
  • виявлені фінансові операції, стосовно яких є достатні підстави підозрювати, що вони пов’язані, стосуються або призначені для фінансування тероризму, — в день їх виявлення або спроби їх проведення, а також інформувати про це визначені законом правоохоронні органи.

Згідно з частиною третьою статті 12 Закону порядок реєстрації фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, а також подання Держфінмоніторингу інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, інші фінансові операції, що можуть бути пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, встановлюється КМУ для всіх суб’єктів первинного фінансового моніторингу (крім банків).

Порядок подання Держфінмоніторингу інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, та інші фінансові операції, що можуть бути пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму затверджений постановою КМУ від 25.08.2010 р. №747.

Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку, реєстр — це форма реєстрації суб’єктом первинного фінансового моніторингу інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, інші фінансові операції, що можуть бути пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму, та їх учасників, яка визначається Держфінмоніторингом.

Держфінмоніторингом наказом від 26.08.2010 р. №148 «Про затвердження форм обліку та подання інформації, пов’язаної із здійсненням фінансового моніторингу, та Інструкції щодо їх заповнення», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.10.2010 р. за №891/18186 (далі — Наказ), затверджено форму №2-ФМ «Реєстр фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу» (далі — форма №2-ФМ) та порядок подання витягів з Реєстру до Держфінмоніторингу.

Суб’єктам первинного фінансового моніторингу при заповненні розділу ІІІ «Відомості про учасника фінансової операції» форми №2-ФМ треба зазначати відомості щонайменше про двох учасників фінансової операції (клієнта та контрагента). При цьому помилковим є визначення учасниками фінансової операції одночасно двох клієнтів або контрагентів.

У разі якщо спеціально визначений суб’єкт первинного фінансового моніторингу є учасником фінансової операції (наприклад, безпосередньо купує/продає майно, сплачуючи або отримуючи грошову компенсацію за нього), то він обов’язково зазначається як контрагент і при заповнені розділу III «Відомості про учасника фінансової операції» форми №2-ФМ зазначаються відомості лише про іншого учасника (або учасників якщо їх декілька) фінансової операції. При цьому у розділі IV «Додаткова інформація» форми №2-ФМ слід вписувати тип участі спеціально визначеного суб’єкта первинного фінансового моніторингу у фінансовій операції як контрагента.

Спеціально визначеним суб’єктам первинного фінансового моніторингу потрібно також врахувати, що у полі 580 «Коментар до здійснення ФО» форми №2-ФМ рекомендується зазначати:

  • форму розрахунку за фінансовою операцією (готівкова, безготівкова, у національній або іноземній валюті);
  • відомості про об’єкт фінансової операції (земля, будинок, квартира, нежитлові приміщення, гаражі та їхні частки, об’єкти незавершеного будівництва, житлового/нежитлового фонду);
  • відношення учасників до операції (продавець/покупець майна);
  • місцезнаходження об’єкта нерухомості (в Україні/за межами України).

Крім цього, для докладнішого формування запису у полі 580 «Коментар до здійснення ФО» форми №2-ФМ рекомендуємо користуватися довідниками, які затверджені Наказом, зокрема K_DFM01A «Форма розрахунку (компенсації)», K_DFM01C «Місцезнаходження (місце реєстрації, обліку) об’єкта», K_DFM01D «Об’єкт операції».

Держфінмоніторинг

Стаття опублікована у четвер, 03.05.2012, у категорії Фінанси. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


1 × п'ять =