Відшкодування комунпослуг при оренді — як сплачувати єдиний податок

Я є ФОП на ЄП, 3 група, 5%. Вид діяльності — здавання в оренду власних приміщень (КВЕД 2005 — 70.20.0)

Крім орендної плати за користування нежитловими приміщеннями, орендарі (юрособи) відшкодовують мені проведену мною оплату за фактично спожиту ними електроенергію та комунальні послуги. Крім того, при оплаті рахунків за спожиту електроенергію та комунальні послуги я сплачую 20% ПДВ, що включено до рахунка. Чи відноситься таке відшкодовування орендарями цих витрат до моїх пасивних доходів, які не включаються до доходу ФОП-єдиноподатника, згідно з п. 1 ст. 292.1 ПКУ? Чи не оподатковуються вони повторно за ставкою 5%?

Згідно з п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), доходом платника єдиного податку для фізичної особи — підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізособою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізособі та використовується в її господарській діяльності.

Договірні відносини, які виникають між орендарем та орендодавцем, регулюються Господарським кодексом України від 16 січня 2003 року №436-IV, зі змінами та доповненнями (далі — ГКУ).

Відповідно до ст. 283 ГКУ за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Істотними умовами договору оренди є: об’єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (ст. 284 ГКУ).

Орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 286 ГКУ)

Отже, основним предметом договору оренди є встановлення розміру орендної плати за користування майном. Якщо орендар самостійно не укладає договори на споживання комунальних послуг, а здійснює відшкодовування орендодавцю в частині понесених ним витрат на оплату комунальних послуг, у договорі оренди має бути визначено порядок розрахунку вартості спожитих орендарем комунальних послуг та їх оплати (компенсації). Враховуючи вищевикладене, якщо сплату комунальних платежів передбачено договором оренди, відшкодована орендарем сума комунальних послуг платнику єдиного податку повністю включається до доходу платника єдиного податку від провадження ним діяльності з надання послуг (надання нерухомості в оренду).

Якщо договором оренди не передбачено сплату орендарем комунальних платежів, але такі платежі відшкодовуються орендарем платнику єдиного податку, сума цих платежів вважатиметься доходом, отриманим від виду діяльності, який не зазначений у свідоцтві платника єдиного податку, та до таких доходів застосовується ставка єдиного податку згідно з п. 293.4 ст. 293 у розмірі 15%.

ДПС у м. Києві http://www.kyivsta.gov.u

Стаття опублікована у п`ятниця, 04.05.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


чотири + 4 =