Як дізнатися про існування заповіту?

10 липня 2010 України ратифікувала Конвенцію про запровадження системи реєстрації заповітів. Порядок державної реєстрації заповітів у Спадковому реєстру був затверджений Постановою КМУ від 11 травня 2011 № 491.

З цього моменту всі заповіти, а також їх зміни і скасування, підлягають державній реєстрації в Спадковому реєстрі. Слід зазначити, що Спадковий реєстр в Україну існує з 2005 р. Але на практиці посадові і службові особи (голови сільських рад, головні лікарі, капітани суден, і т.д.), засвідчуючи заповіту, не передавали дані в реєстр через відсутність вимоги про реєстрацію заповітів на законодавчому рівні. Такі заповіту є дійсними, проте перевірити факт їх наявності було досить складно.

Тепер же перевірити наявність заповіт досить просто. Після смерті спадкодавця це може зробити будь-який потенційний спадкоємець. Достатньо подати запит в будь-яку нотаріальну контору, пред’явивши при цьому свідоцтво про смерть і отримати інформацію з Спадкового реєстру.

У реєстрі містяться такі відомості щодо заповіту я:

  • відомості про заповідача;
  • про посвідчення заповіту;
  • про видачу дубліката заповіту;
  • про документ, який змінює або скасовує заповіт;
  • про визнання заповіту недійсним;
  • про реєстрацію заповіту в іноземній державі;
  • про реєстратора.

Спадкоємець, який перебуває за кордоном може подати такий запит через національний орган іноземної держави, призначений на підставі Конвенції (у нас це Міністерство юстиції України). За життя заповідача інформація про наявність заповіту в реєстрі розголошенню не підлягає і виписку з Спадкового реєстру може отримати тільки він сам.

Що стосується заповітів, складених до створення Спадкового реєстру, вони підлягають безкоштовної реєстрації на підставі заяви посвідчила їх посадової особи. На всякий випадок завещателю рекомендується перевірити наявність такого заповіту в реєстрі.

Prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у п`ятниця, 11.05.2012, у категорії Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


− три = 2