Сплачений внесок до статутного капіталу без держреєстрації є доходом ТОВ

При внесенні змін до статутного фонду ТОВ, як правило, виникає багато запитань. Не можна не зважати на державну реєстрацію цих змін. І якщо зменшення розміру статутного капіталу має регламентований Законом №755 спеціальний порядок, у т.ч. й з огляду на ЦКУ, то і для збільшення його розміру передбачено певні закономірності, нехтування яких може у деяких випадках спричинити не менші проблеми.

Так, на практиці підприємства іноді нехтують питаннями державної реєстрації змін до статуту, оскільки, по-перше, для ТОВ не існує встановленого законом розміру статутного фонду, по-друге, до функцій державних реєстраторів не належить з’ясовування факту належної сплати/формування статутного капіталу. Тож багато керівників доходять висновку, що за таких обставин вносити зміни до статуту та здійснювати наступну державну реєстрацію цих змін не є обов’язковим.

Отже, у разі збільшення розміру статутного капіталу в окремих випадках сплата внеску майбутнім засновником не пов’язується з обов’язковою реєстрацію цього внеску шляхом державної реєстрації змін до статуту.

У цьому питанні найважливішим є аспект оподаткування — чи не вважатиметься доходом сплачений внесок майбутнього засновника до статутного фонду, якщо державна реєстрація змін до статуту не проведена (для уточнення запитання візьмімо ситуацію, коли внесок сплачено на р/р у березні 2012 року, а до кінця І кварталу 2012 року державна реєстрація не вчинена)?

Перше, на чому варто спинитися, — це на зазначенні розміру статутного фонду у статуті ТОВ. Справді, вже з другої половини 2011 року внесено зміни до Закону України «Про господарські товариства», якими не передбачено потреби формувати статутний капітал у ТОВ — йдеться про мінімальний розмір СК у ТОВ. Але значна кількість ТОВ реєструвалися до цих змін або після них, при цьому зазначаючи розмір СК у Статуті.

Тут потрібно додати, що відповідно до приписів абз. 1 ст. 51 Закону «Про господарські товариства» у статуті вказуються відомості, зокрема, про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів. А при здійсненні реєстрації ТОВ розмір статутного капіталу зазначається також і у реєстраційній картці при поданні документів на реєстрацію юрособи. Державній реєстрації підлягають також зміни до статутного капіталу (незалежно від того, йдеться про його збільшення чи зменшення).

Тож щодо наслідків відсутності державної реєстрації сплаченого засновником внеску ДПС у Львівській області висловило на своєму сайті http://www.sta.lviv.u думку, не позбавлену здорового глузду.

Так, з урахуванням приписів пп. 135.5.4, пп. 136.1.3, пп. «б» пп. 14.1.81 ПКУ податковий орган доходить висновку: у разі якщо збільшення статутного капіталу не зареєстровано в ЄДР, то отримані кошти (вартість товарно-матеріальні цінностей, визначена на рівні, не нижчому від звичайних цін) вважатимуться для платника податку безповоротною фінансовою допомогою (безоплатно отриманими) та відповідно включаються до доходів такого платника, що враховуються при обчисленні об’єкта оподаткування.

Щоб запобігти таким наслідкам, варто спочатку прийняти рішення про внесення змін до СК на загальних зборах, здійснити їх державну реєстрацію, і лише потім — сплачувати засновнику свій внесок на розрахунковий рахунок юрособи.

Наталія КАНАРЬОВА, «Дебет-Кредит»
Стаття опублікована у понеділок, 14.05.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


+ 8 = дев'ять