Як отримати свідоцтво платника ПДВ?

Хто і яким чином може зареєструватися як платник ПДВ?

Вимоги щодо реєстрації та обліку осіб як платників податку на додану вартість регламентовані нормами Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Порядок проведення реєстрації особи як платника ПДВ та анулювання такої реєстрації детально визначено також Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом ДПА України від 22 грудня 2010 року №978.

ПКУ передбачений як обов’язковий, так і добровільний порядок реєстрації платників ПДВ.

Обов’язковій реєстрації в якості платників ПДВ згідно з п. 181.1 ст. 181 ПКУ, п. 3 Положення про реєстрацію підлягають особи, у яких загальна сума від здійснення оподатковуваних операцій з поставки товарів/послуг, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 тис. грн. (Без урахування ПДВ). Дане правило не стосується платників єдиного податку (ст. 181 Кодексу).

У той же час згідно з вимогами пп. 6 п. 180.1 ст. 180 Кодексу незалежно від суми оподатковуваних операцій та режиму оподаткування, в обов’язковому порядку реєструються платниками ПДВ особи, які проводять операції з поставки конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, за яким не звернувся власник до закінчення терміну зберігання, та майна, яке по праву спадщини або на інших законних підставах переходить у власність держави.

Крім того, обов’язковій реєстрації підлягає особа, яка переходить на загальну систему оподаткування зі спрощеної системи оподаткування, якщо відповідає вимогам п. 181.1 ст. 181 Кодексу: за останні 12 місяців така особа фактично здійснювало операції з поставки товарів/послуг, сума яких в сукупності перевищує 300 тис. гривень. У разі якщо зазначена сума не перевищена, надалі згідно з п. 18 підрозділу 2 розділу XX Кодексу необхідно розраховувати обсяг оподатковуваних операцій, починаючи з періоду переходу на загальну систему оподаткування.

Особа, яка підлягає обов’язковій реєстрації платників ПДВ, вважається таким з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому перевищено граничний обсяг операцій, і несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника. При цьому така особа не має права на віднесення сум податку на податковий кредит та отримання бюджетного відшкодування до моменту реєстрації платником ПДВ. Заяву на реєстрацію потрібно подати не пізніше 10-го числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше було досягнуто граничний обсяг (п. 183.2 ст. 183 Кодексу). Формулювання «не пізніше» встановлює термін подачі заяви з моменту перевищення 300 тис. грн. і до 10 числа наступного місяця. У разі якщо останній день строку подання заяви припадає на вихідний або святковий, неробочий день, останнім днем ​​строку вважається наступний за вихідним або святковим, неробочим днем.

Дані в заяві мають бути достовірними та відповідати відомостям Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Якщо в заяві не зазначено обов’язкових реквізитів, надані недостовірні, неповні дані, відсутній підпис або печатка, то згідно з нормами Положення про реєстрацію протягом 10 робочих днів з моменту отримання такої заяви податкова звертається до особи з письмовою пропозицією подати нову заяву, вказавши причини неприйняття попереднього.

При цьому термін для проведення реєстрації органами ДПС становить 10 робочих днів з дня подання реєстраційної заяви.

Все ж рекомендуємо реєструватися до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому перевищено граничний обсяг операцій, оскільки чим швидше буде подано заяву, тим менше особа втратить податкового кредиту і меншою буде сума до сплати в бюджет. Оптимальний варіант – щоб день, в який особа вважатиметься платником ПДВ, був днем ​​реєстрації платників податку. Відповідно, заява найбільш вигідно подати за 10 днів до закінчення місяця перевищення. Однак для цього доведеться заздалегідь спланувати обсяги поставок і підігнати дату перевищення до потрібної дати подання заяви.

Добровільно зареєструватися платником ПДВ відповідно до норм статті 182 Кодексу може особа, яка провадить оподатковувані операції і відповідно до п. 181.1 ст. 181 Кодексу не є платником податку у зв’язку з тим, що обсяги таких операцій є меншими від встановленої зазначеною статтею суми (300 тис. грн.), Але обсяги поставок їм товарів/послуг іншим платникам податків за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу поставок.

Заява на реєстрацію має бути подана до органу державної податкової служби за місцезнаходженням (місцем проживання) особи не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа вважатиметься платником ПДВ. Якщо заява подана пізніше зазначеного терміну, то в заяві має бути зазначено, з якого саме податкового періоду особа хоче зареєструватися як платник ПДВ.

Також відповідно до п. 183.5 ст. 183 Кодексу особи, які мають право на добровільну реєстрацію, а також переходять на загальну систему оподаткування зі спрощеної системи оподаткування, можуть вказати в заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника ПДВ, який відповідає даті початку проведення операцій чи даті початку податкового періоду (календарний місяць ). Саме з цієї дати такі особи вважатимуться платниками податку та матимуть право на виписку податкових накладних.

Слід зазначити, що в перший рік діяльності фактично існує тільки одна можлива форма реєстрації платників ПДВ – обов’язкова, після моменту фактичного здійснення операцій з поставки товарів / послуг, сума яких в сукупності перевищує 300 тис. гривень.

Prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у понеділок, 14.05.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


п'ять × 9 =