“Єдиноподатники”, що перейшли на загальну систему, не відповідають за будь-які податкові порушення в 2011 році – Вищий адміністративний суд

Вищий адміністративний суд в листі від 4 травня 2012 звернув увагу апеляційних адміністративних судів на ряд нюансів у звільненні від фінансових санкцій платників податку на прибуток, що перейшли на загальну систему оподаткування за підсумками їх діяльності в другому-четвертому кварталах 2011 року.

Зокрема, положення пункту 6 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу передбачають звільнення від фінансової відповідальності за порушення податкового законодавства за підсумками діяльності у другому-четвертому календарних кварталах 2011 року платників податків 2-х категорій: платників податку на прибуток і платників податків, які перейшли зі спрощеної на загальну систему оподаткування.

На думку Вищого адміністративного суду, звільнення від фінансових санкцій платників податку на прибуток пов’язано з перебуванням осіб в цьому статусі, тобто звільнення може стосуватися лише порушень правил справляння (стягнення) саме цього податку – податку на прибуток. Відповідальність за порушення інших норм законодавства буде наступати для таких платників на загальних підставах.

Що ж до платників, які перейшли на загальну систему оподаткування, то вони звільняються від фінансових санкцій за порушення у другому-четвертому кварталах 2011 року незалежно від виду податку, норми щодо справляння якого порушені. Інше тлумачення цієї норми, на думку ВАСУ, позбавило б норму про звільнення окремого правового змісту – вона виявилася б непотрібної, оскільки всі випадки звільнення платників охоплювалися б попередньої нормою. Таким чином, звільнення перейшли на загальну систему оподаткування поширюється на будь-які вчинені ними в зазначений період правопорушення.

При цьому ВАСУ вважав за необхідне звернути увагу на два принципових моменти:

  1. Звільнення від фінсанкцій, передбачене пунктом 6 підрозділу 10 розділу ХХ НК, застосовується виключно до правовідносин, що виникли після набрання чинності Податкового кодексу, тобто після 1 січня 2011 року. Платники, які перейшли на загальну систему раніше цієї дати, в категорію звільнених не потрапляють.
  2. Перехід на загальну систему (з метою звільнення від фінсанкцій) повинен бути здійснений в результаті цілеспрямованих дій самого платника – подання ним заяви або неотримання ним свідоцтва платника єдиного податку на наступний роки. Від переходу слід відрізняти втрату платником права перебувати на спрощеній системі внаслідок порушення ним обов’язкових правил перебування в ній (зокрема, внаслідок перевищення граничного обсягу виручки).

http://www.prostopravo.com.ua

Стаття опублікована у середа, 16.05.2012, у категорії Податки, Право, суди. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


× два = 4