Як змінити групу платника єдиного податку

Підприємці України прожили перший звітний період на єдиному податку з розподілом по групах. Перший квартал 2012 р. виявився нелегким. Він відрізняється наявністю величезної кількості питань, які залишаються невирішеними. Але так чи інакше. Будь-яке з невирішених питань стосується якоїсь окремої групи єдинників і в цілому не зачіпає інших. Напевно, тому багато з них і не вирішуються, оскільки не є глобальними. Серед невирішених актуальних питань, є одне, яке стосується всіх без винятку підприємців на єдиному податку. Це тема “міграції” єдинників з однієї групи платників єдиного податку – в іншу групу.

Як виявилося, багато підприємців, які вирішили з другого кварталу перейти з третьої групи підприємців – єдинників в другу – отримали відмову в переході. Відмова податківців грунтувалась на тому, що такий перехід з третьої групи в другу в Податковому Кодексі не передбачено і все. Таку ж відповідь можна почути і в консультаційному центрі податкової. Як бути в такій ситуації? Відповіді немає.

Роз’яснення податкової служби з цього питання відсутнє. Що ж, залишається звернутися до Податкового Кодексу. Зміна групи єдиного податку передбачена в п. 293.8 Податкового Кодексу, а саме:

  • перехід з 1-ї групи в 2-у, 3-ю або на загальну систему оподаткування через перевищення дозволеного обсяги виручки;
  • перехід з 2-ї групи в 3-ю або на загальну систему оподаткування через перевищення дозволеного обсягу виручки;
  • перехід з 3-ї групи на загальну систему оподаткування через перевищення дозволеного обсягу виручки.

В п. 293.8 Податкового Кодексу встановлені випадки обов’язкового переходу. Наслідками такого переходу є та обставина, що до суми перевищення граничного обсягу доходу, встановленої для кожної групи, застосовують підвищену ставку єдиного податку в розмірі 15%. У такому випадку заява на перехід в іншу групу подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, в якому допущено перевищення обсягу доходу.

Очевидно, що всі випадки зміни групи припускають зміну груп тільки в одному напрямку – з меншої на більшу. Напрямок міграції передбачає лише збільшення податкового навантаження і є не правом, а обов’язком підприємця.

Іншими словами законодавством дозволена тільки обов’язкова міграція зі збільшенням податкового навантаження. Міграція підприємців у зворотному напрямку – з більшою групи на меншу групу, Податковим Кодексом не передбачена. Хоча пряма заборона на такий перехід в Кодексі відсутня. Ситуація мабуть не потрапила в поле зору законодавців, залишається тільки гадати – свідомо чи по непередбачливості.

Парадоксальним з даного питання залишається наступна ситуація: чому тоді добровільна міграція (не через порушення обсягів і т. д., а за власним бажанням) з меншої групи на більшу групу не потрапляє під заборону через відсутність відповідних норм у Податковому Кодексі? Адже норми з добровільного переходу з меншої групи на більшу групу також не передбачені в Кодексі. Очевидно, що перехід у бік збільшення податкового навантаження має таку ж юридичну основу, як і перехід у бік зменшення податкового навантаження. Проте один перехід дозволений податковою службою без роз’яснень, а другий – заборонений без коментарів.

Коли вирішиться питання добровільного переходу на сьогодні невідомо. Не хочеться вірити, що підприємці, одного разу вибрали собі якусь групу, можуть тільки збільшити податкове навантаження при переході.

Багато підприємців покладають надію на законопроект №9661-Д «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм», яким передбачається внесення низки змін за єдиним податком. Зокрема, законопроектом передбачена можливість переходу в іншу групу платників єдиного податку шляхом подачі заяви в податкову службу не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного кварталу. При цьому у платника єдиного податку 3 групи, який є платником ПДВ, анулюється свідоцтво платника ПДВ у порядку, встановленому ПКУ. Законопроект вже пройшов перше читання і готується до другого. У разі прийняття законопроекту №9661-Д в цілому, як закону України, слід враховувати терміни його подальшого проходження і введення в дію. При цьому необхідно звертати увагу на невстановлений законодавством термін подачі прийнятого закону на підпис Президенту України, встановлений Конституцією України 15-денний термін на підписання прийнятого закону Президентом України, велику практику повернення прийнятих законів до Верховної Ради на доопрацювання з пропозиціями Президента України (право «вето»). Тому виникають побоювання, що законопроект №9661-Д не буде прийнятий в цілому, як закон України, і введений в дію до 1 червня 2012 року. Відповідно можливість переходу в іншу групу навіть на третій квартал 2012 р. залишається під сумнівом.

Якщо ж змін не відбудеться: який же вихід у підприємців? Одним з виходів може бути перехід підприємця на загальну систему, а після повторний перехід на єдиний податок з дотриманням умов переходу на бажану групу. Все б нічого, але змінювати систему оподаткування можна тільки один раз на рік. Так що такий перехід швидким не назвеш.

Підсумовуючи сказане – на сьогодні міграція в бік зменшення податкового навантаження для єдинників заборонена і навряд чи буде вирішена найближчим часом.

Стаття опублікована у четвер, 17.05.2012, у категорії Податки. Ви можете відслідковувати відповіді на цю статтю за допомогою RSS 2.0.

Написати відповідь


3 − = два